Uwaga! Promocja!
Manjistha (Rubia cordifolia)
To azjatycka roślina, której korzenie wykorzystywano w dawnych czasach do pozyskiwania czerwonego barwnika. Znalazła swoje miejsce również w tradycyjnej medycynie Tybetu, Bangladeszu, Chin oraz północnych Indii.
Korzeń rubii zawdzięcza swoją barwę substancji nazywanej alizaryną. Uzyskany z niego barwnik stosowano do koloryzowania tkanin, naczyń oraz włosów. Dziś rubia zyskuje coraz większą popularność jako naturalna farba do włosów, która barwi na kolor miedziany lub pomarańczowo-rudy, a przy tym nie niszczy włosów. Łączy się ją zwykle z innymi naturalnymi barwnikami, takimi jak indygo, henna, cassia i katam, aby otrzymywać różne barwy i odcienie.
W medycynie tradycyjnej Tybetu i Chin rubię wykorzystywano do leczenia problemów związanych z krwią i układem krążenia. Określana była jako roślina poruszająca zastałą krew i usuwająca nadmiar ciepła z płuc, nerek, jelit i krwi. W Ajurwedzie rubia stanowiła środek uśmierzający gorączkę, oczyszczający krew z toksyn i trucizn, a także leczący dolegliwości skóry i oczu. Stosowana była zarówno doustnie jak i zewnętrznie w postaci olejków.
RUBIA CORDIFOLIA – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
Rubia pozytywnie wpływa na skórę. Sprzyja gojeniu się ran i różnych zmian dermatologicznych. Pomaga zlikwidować trądzik, wypryski i przebarwienia.
RUBIA CORDIFOLIA – ZASTOSOWANIE
- jako farba do włosów
- jako środek poprawiający kondycję skóry głowy
- do pielęgnacji cery
SKŁAD
Rubia cordifolia – korzeń 100%. Surowiec najwyższej jakości!
MANJISTHA – SPOSÓB UŻYCIA
Farbowanie włosów:
W celu pofarbowania włosów rubię komponuje się zwykle z innymi koloryzującymi ziołami, czyli z henną, indygo, cassią i katamem. Szczegółowe instrukcje znajdziesz tutaj i tutaj.
Rubia połączona z henną nada włosom ognisty, ciemnorudy kolor. W połączeniu z indygo wyjdzie zielony, z cassią – miedziany brąz, a z katamem – fioletowy.
Przed wykonaniem farbowania należy wykonać próbę (!!!) na swoich włosach, ściągniętych na przykład ze szczotki.
Maseczka do twarzy:
Rubia stosowana jest również na cerę, której przywraca blask i nadaje piękny, zdrowy wygląd. Należy pamiętać o jej właściwościach koloryzujących.
Aby przygotować maseczkę, wystarczy wymieszać sproszkowaną rubię z wodą do uzyskania konsystencji pasty, następnie nałożyć ją na kilkanaście minut na twarz, a na koniec dokładnie spłukać.
SYNERGIA
Można stosować razem z indygo, henną, cassią i katamem.
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na roślinę.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Rubia cordifolia należy do rodziny marzanowatych (Rubiaceae), co oznacza, że jest spokrewniona z kawą. Występuje głównie w Azji, w rejonie obejmującym Tybet, Mongolię, Indie północne, Bangladesz i Afganistan. Pojawia się także w Afryce, na Filipinach i w Indonezji. Jest rośliną pnącą, której długość sięga do 1,5 m. Rośnie zwykle w lasach i zaroślach, a rzadziej na otwartych, skalistych lub trawiastych terenach. Jej liście są całobrzegie i mają sercowaty kształt. Kwiaty są bardzo drobne (3-5 mm) i jasnożółte, a owoce mają postać kulistych, czarnych jagód.
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA
Czy można pić herbatę z manjistha?
Produkt importowaliśmy z myślą o zastosowaniu do włosów, w związku z czym nie mamy badań i dokumentacji dopuszczającej manjistha do spożycia. Tym niemniej całość procesów zbioru i przetwarzania była dokonywana w warunkach odpowiednich dla żywności.
BIBLIOGRAFIA
1. https://en.wikipedia.org
2. http://tropical.theferns.info
3. http://henna-miksologia.blogspot.com
4. http://henna-miksologia.blogspot.com
5. https://easyayurveda.com