Ziele ruty było pierwszym surowcem, z którego wydobyto rutynę – substancję bioaktywną z grupy flawonoidów o pozytywnym wpływie na naczynia krwionośne, krążenie i skórę. Dziś rutynę pozyskuje się częściej z kwiatów perełkowca japońskiego lub ziela gryki.
Ruta zwyczajna (Ruta graveolens) jest rośliną nieco zapomnianą, uważaną dawniej za obdarzoną magicznymi mocami. Wierzono, że odpędza zło i odwraca nieprzychylne czary. Na Litwie stanowiła symbol czystości i cnoty. Zgodnie z tamtejszą tradycją, panny młode zakładały do ślubu wianek upleciony z ziela ruty, który następnie palono po nocy poślubnej na znak utraconego dziewictwa.
W lokalnej medycynie ludowej ruta pełniła rolę środka przeciwbólowego, łagodzącego skurcze menstruacyjne, niwelującego wzdęcia i niestrawność, pobudzającego trawienie, uspokajającego i moczopędnego. Używano jej także, by usunąć pasożyty z przewodu pokarmowego, zmniejszyć zbyt wysokie ciśnienie krwi i pozbyć się żylaków oraz pajączków naczyniowych. Wiele z tych zastosowań jest aktualnych do dziś.
Właściwości prozdrowotne:
Ruta zwyczajna charakteryzuje się wszechstronnym działaniem, zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Zawdzięcza to obfitej zawartości związków czynnych o działaniu przeciwutleniającym.
[1, 2]
Ruta zwyczajna (Ruta graveolens) – ziele 100%. Najwyższa jakość!
Napar:
1 łyżkę suszu zalej szklanką wrzątku, przykryj, odstaw na 30 minut. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki.
Jeśli chcesz wykorzystać rutę zewnętrznie, przygotowany z niej napar zastosuj do przemywania cery, do okładów na skórę lub oczy oraz do płukania jamy ustnej i gardła.
Nalewka:
Pół szklanki ziela zalej 300 ml alkoholu 40%, pozostaw na dwa tygodnie, na koniec przefiltruj. Zażywaj 3 razy dziennie po 1 łyżeczce (5 ml) lub stosuj zewnętrznie po rozcieńczeniu w wodzie.
Wyciąg olejowy:
Pół szklanki ziela ruty zalej 200 ml oleju o temp. 60°C. Zamknij w słoiczku i pozostaw na 10 dni do wytrawienia. Przefiltruj. Wcieraj w żylaki, hemoroidy, siniaki, owrzodzenia oraz bolące mięśnie i stawy.
Ziele mielone:
Pół łyżeczki ruty zalej gorącą wodą. Po ostudzeniu wypij razem z zielem. Stosuj 2 razy dziennie.
Kulinarnie:
Ruta ze względu na swój bogaty aromat może być stosowana jako przyprawa, szczególnie do mięsa i sosów. Dobrze się sprawdza także jako smakowy dodatek do herbat.
Ruta działa fotouczulająco. Podczas jej stosowania nie należy wystawiać się na słońce. Zastosowana podczas menstruacji łagodzi bóle, ale też zwiększa jej obfitość. Zastosowana w ciąży może wywołać poronienie!
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Ruta zwyczajna (Ruta graveolens) to roślina zielna z rodziny rutowatych – Rutaceae. Naturalnym obszarem jej występowania są Bałkany oraz europejskie i afrykańskie wybrzeże Morza Śródziemnego. Z uwagi na liczne właściwości prozdrowotne jest szeroko uprawiana. Osiąga około 1 m wysokości. Tworzy mało rozgałęzioną łodygę porośniętą pierzastosiecznymi liśćmi. Rodzi zielono-żółte kwiaty o pięciu płatkach zebrane w wiechy. Jej owocami są torebki z nasionami o ciemnobrunatnym kolorze i fasolkowatym kształcie.
Przykładamy wielka uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do Produktu Ruta zwyczajna ziele dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. Ruta graveolens w praktycznej fitoterapii. https://rozanski.li/440/ruta-graveolens-w-praktycznej-fitoterapii/
2. Ruta zwyczajna – Ruta graveolens (Rutaceae). http://www.gramzdrowia.pl/arzt-henry-rozanski/herb/ruta-zwyczajna-ruta-graveolens-rutaceae.html
3. Ruta zwyczajna. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruta_zwyczajna
4. Rutyna. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rutyna
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas