Śliwa afrykańska – kora (Pygeum africanum)
Kora śliwy afrykańskiej to surowiec przeznaczony dla zdrowia męskiego układu moczowo-płciowego. Jest szczególnie ceniona przez pacjentów dotkniętych przerostem prostaty, gdyż potrafi znacznie poprawić jakość ich codziennego funkcjonowania.
Śliwa afrykańska od lat wykorzystywana jest w tradycyjnej medycynie Afryki Subsaharyjskiej. Posiada wiele lokalnych nazw, takich jak np. tikur inchet w języku Amharic, umdumezulu w języku Zulu czy mkonde-konde w języku Chagga. Generalnie określana jest przez mieszkańców Afryki jako „roślina, która ma wiele zastosowań”oraz jako „żelazne drzewo”, gdyż pozyskane z niej drewno jest niezwykle twarde i służy do wyrobu narzędzi, podłóg, mebli, wozów i mostów. Kora natomiast stosowana była tradycyjnie jako środek na malarię, gorączkę, rzeżączkę, zatrucia, bóle brzucha i dolegliwości nerek, środek przeczyszczający i poprawiający apetyt, naturalny opatrunek na rany, a nawet, co ciekawe, jako lek na tzw. szaleństwo. Zalecano ją również mężczyznom, którzy mieli problemy z oddawaniem moczu. Problemy te wynikały z powiększonej prostaty, a nazywano je dawniej „chorobą starszych mężczyzn”.
W XVIII wieku śliwę afrykańską sprowadzono do Europy, ale jej kora nie przyjęła się zbyt szybko wśród tutejszych zielarzy. Dopiero w latach 60. ubiegłego wieku kora pygeum zyskała popularność jako zioło na zdrowie prostaty, a dziś największym uznaniem cieszy się we Francji. Od tamtej pory pojawiło się już sporo badań dokumentujących jej skuteczność.
ŚLIWA AFRYKAŃSKA – DZIAŁANIE
- Kora śliwy afrykańskiej pozytywnie wpływa na stan prostaty.
Pomaga zahamować jej powiększanie się, a nawet może pomóc ją zmniejszyć. W metaanalizie dotychczasowych badań klinicznych [1] (łącznie 18 prób) podsumowano, że przyjmowanie kory śliwy afrykańskiej skutkuje istotnym zredukowaniem problemów z oddawaniem moczu wynikających z powiększenia prostaty, takich jak: częste oddawanie moczu, ból przy oddawaniu moczu, małe ilości oddawanego moczu czy częste wstawanie do toalety w nocy.
Przypuszczalne mechanizmy działania kory śliwy afrykańskiej polegają na tym, że po pierwsze, zawarte w niej związki aktywne hamują proliferację (namnażanie się) komórek gruczołu krokowego, a po drugie, wywierają efekt anty-androgenny, czyli obniżają poziom męskich hormonów, które wywołują rozrost prostaty [2].
ŚLIWA AFRYKAŃSKA – ZASTOSOWANIE
- w celu zachowania odpowiedniego stanu prostaty (gruczołu krokowego)
- w celu złagodzenia dyskomfortu związanego z oddawaniem moczu u mężczyzn z przerostem prostaty
- przy problemach skórnych wynikających z nadmiaru androgenów (np. trądzik różowaty, hirsutyzm, łysienie androgenowe)
SKŁAD
Śliwa afrykańska – kora 100% (Pygeum africanum). Surowiec najwyższej jakości!
Śliwa afrykańska zawiera garbniki, kwasy tłuszczowe, estry triterpenowe oraz fitosterole.
ŚLIWA AFRYKAŃSKA – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Śliwa afrykańska – herbata (kora cięta):
1 łyżkę kory zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia, gotować pod przykryciem przez 5-10 minut. Wypijać 2 razy dziennie po szklance odwaru.
Śliwa afrykańska – kora mielona:
1 łyżeczkę mielonej kory zalać 100 ml wrzątku. Odstawić do wystygnięcia. Wypić razem z korą. Stosować 2 razy dziennie.
Nalewka:
100 g kory zalać 500 ml alkoholu 50%. Odstawić na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Co jakiś czas wstrząsnąć. Odcedzić. Pić po 1 łyżce 2 razy dziennie.
SYNERGIA
Połączenie śliwy afrykańskiej z palmą sabałową oraz korzeniem pokrzywy znacznie potęguje pozytywny wpływ na zdrowie gruczołu krokowego.
PRZECIWWSKAZANIA
Nie stosować w trakcie ciąży i karmienia piersią. Unikać stosowania u dzieci ze względu na wpływ na gospodarkę hormonalną. Możliwe skutki uboczne to problemy żołądkowe i zawroty głowy.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Pygeum africanum to drzewo należące do rodziny różowatych. Pochodzi z Afryki i rośnie często powyżej 1000 metrów n.p.m. Najgęściej porasta Kamerun i stamtąd jest głównie pozyskiwany surowiec. Drzewo jest zawsze zielone i dorasta do 40-45 metrów wysokości. Korona drzewa rozpościera się na 10-20 metrów szerokości. Ma podłużne, owalne liście z ząbkami na brzegach. Jej kwiaty są drobne o białym, kremowym kolorze. Owoce są niewielkie, zielone z czerwonymi przebarwieniami. Mają kształt zbliżony do fasoli.
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych produktów jest dla nas bardzo ważna. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Śliwa afrykańska kora dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. Pygeum africanum for benign prostatic hyperplasia. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11869585/
2. Pygeum africanum. https://examine.com/supplements/pygeum/
3. https://www.herbal-supplement-resource.com
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Stephen Harrod Buhner, Herbal Antibiotics, 2nd Edition: Natural Alternatives for Treating Drug-resistant Bacteria, 2012, s. 376.
6. http://rozanski.li
7. http://www.herboristerieduvalmont.com
8. https://examine.com
9. http://pza.sanbi.org
10. https://prostate.net
11. https://altmedrev.com/