• Sutherlandia frutescens liść - Wildegansie
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Sutherlandia frutescens liść - Wildegansie
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Sutherlandia frutescens liść - Wildegansie
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Sutherlandia frutescens liść - Wildegansie
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Sutherlandia frutescens

Sutherlandia frutescens liść - Wildegansie

 • W magazynie: 76 sztuk
  24,90
  W magazynie: 76 sztuk
  24,90
  W magazynie: 0 sztuk
  99,97
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.


  Z uwagi na ogromną ilość zamówień termin realizacji może ulec wydłużeniu.


  Po przyjęciu zamówienia do realizacji nie ma możliwości jego edycji.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Wildegansie (Sutherlandia frutescens) to bardzo interesujące zioło afrykańskie. Roślina ta jest szeroko wykorzystywana w Afryce Południowej – m.in. przez grupy etniczne Zulu, Xhosa, Sotho, Khoi-San i Cape Dutch. Przez ludność lokalną nazywana jest powszechnie ”cancer bush”, (dosłownie ”rakowy krzak”) w nawiązaniu do anegdotycznych doniesień dotyczących znacznej poprawy jakości życia wśród osób chorych na raka, które zażywały sutherlandię. Dopiero odkrycie w składzie tej rośliny substancji o nazwie kanawanina rzuciło nieco więcej światła na temat jej potencjalnego mechanizmu działania w tym zakresie.

Sutherlanda frutescens stosowana jest w Afryce jako remedium na różnego rodzaju dolegliwości. W zależności od regionu, tradycyjnie używa się jej zarówno do łagodzenia niestrawności i bólów reumatycznych, gojenia ran, jak również w chorobach przewlekłych (np. AIDS) i dla zmniejszenia stresu. Ludność z plemienia Basotho od wielu wieków stosuje tę roślinę, aby przywrócić zdrowie i równowagę psychiczną po przebytej traumie, zmniejszyć napięcie i przynieść ukojenie. W plemieniu Zulu Sutherlandia jest nazywana ”insiswa” co oznacza ”to co rozprasza ciemność”. Wśród lokalnych społeczności często powtarza się także twierdzenie, że sutherlandia ”czyści krew” oraz, że zwiększa odporność. Wzdłuż zachodniego wybrzeża Południowej Afryki sutherlandia jest popularnie wykorzystywana przez rdzenną ludność również jako środek na cukrzycę. W Afryce medycyna konwencjonalna nie jest powszechnie dostępna, dlatego ludność bardzo często korzysta z tradycyjnych środków. Wiedza na ich temat jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.


DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE

Właściwości prozdrowotne

 • łagodzi dolegliwości żołądkowe
 • ma właściwości adaptogenne
 • można stosować zewnętrznie do przemywania ran lub hemoroidów

Sutherlandia wykazuje niespecyficzne działanie adaptogenne na organizm, zwiększa tolerancje na stres i niekorzystne warunki środowiskowe. Łagodzi dolegliwości układu pokarmowego – takie jak niestrawność czy brak apetytu. W niektórych rejonach sutherlandia tradycyjnie jest również wykorzystywana jako środek na cukrzycę.


SKŁAD

Liście zawierają m.in. kanawaninę (canavanine), pinitol, glikozydy triterpenowe, aminokwasy, flawonoidy, polisacharydy, sitosterol i inne związki.


SUTHERLANDIA DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


Sutherlandia herbata (liść cięty):

 • Napar

2,5 do 5 g liści zalać 250 ml wrzątku, odstawić do zaparzenia pod przykryciem. Nie zażywać na noc, gdyż może utrudniać zasypianie.

 • Odwar

2,5 do 5 g liści na 250 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez kolejne 5 min na wolnym ogniu. Nie zażywać na noc, gdyż może utrudniać zasypianie.

Sproszkowane i wysuszone liście mogą być spożywane w dawce 300-400 mg dwa razy dziennie.


INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Nie stosować w czasie ciąży i laktacji.
Długa historia tradycyjnego stosowania sutherlandii nie wykazuje żadnych poważnych efektów niepożądanych i uznaje się ją generalnie za bezpieczną. U niektórych może ona powodować suchość w ustach, biegunkę, lekkie działanie moczopędne lub u bardzo wyniszczonych osób zawroty głowy. Najwyższe dawki jakie odnotowano wśród ludności lokalnej wynosiły 5 g liści, z których przygotowywano wywar i przyjmowano dwa razy dziennie (rano i w południe) nieustannie przez okres 6 lat, nie powodowały toksyczności.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Wildegansie (Sutherlandia frutescens) występuje naturalnie na obszarze RPA, Lesotho, Namibii, a także w południowej południowo-wschodniej Botswanie. To niewielka, krótko żyjąca krzewina, osiągająca od 0,2 do 2,5 m wysokości. Posiada spektakularne czerwone kwiaty (bardzo rzadko białe), które wydają charakterystyczne owoce – duże pęcherzykowate strąki.

Nazwy lokalne: sutherlandia, cancer bush, kankerbos, gansies, grootgansies, keurtjie, rooikeurtjie, belbos, kalkoenbelletjie, klapperbos, jantjie-bêrend, bitterbos, unwele, phetola, insiswa oraz inne.


JAKOŚĆ PRODUKTÓW


Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.

Do produktu Wildegansie dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

 • Certyfikat analizy
 • Specyfikację jakościową

W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail


LITERATURA CYTOWANA


1. Fernandes, A. C., Cromarty, A. D., Albrecht, C., and Jansen Van Rensburg, C. E. (2004). The antioxidant potential of Sutherlandia frutescens. Journal of Ethnopharmacology 95, 1-5.
2. Katerere, D. R., and Eloff, J. N. (2005). Antibacterial and antioxidant activity of Sutherlandia frutescens (Fabaceae), a reputed anti-HIV/AIDS phytomedicine. Phytotherapy Research 19, 779-781.
3. Wyk, B. E. van, and Albrecht, C. (2008). A review of the taxonomy, ethnobotany, chemistry and pharmacology of Sutherlandia frutescens (Fabaceae). Journal of Ethnopharmacology 119, 620-629.

***

Część rośliny: liść
Sposób zbioru: Z upraw konwencjonalnych
Tradycyjna medycyna: Afrykańska
Kraj pochodzenia: RPA
Zdrowie: Prawidłowy cukier, Trawienie
Zastosowanie: Rany i otarcia
Ostrzeżenia: Nie stosować w ciąży, Nie stosować podczas laktacji

Masz pytanie? Napisz do nas

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK