Szafran – przyprawa
Szafran to najdroższa przyprawa świata, która pozyskiwana jest ze słupków kwiatowych krokusa uprawnego (Crocus sativus). Dobrej jakości szafran ma intensywny, pomarańczowo-czerwony kolor i nie jest zbyt mocno pokruszony. Wysoka kruchość szafranu świadczy o tym, że jest przestarzały. Nitki prawdziwego szafranu po włożeniu do gorącej wody powinny zabarwić ją na złoty kolor, zachować swoją własną barwę i strukturę oraz nieco zwiększyć objętość.
Wysoka cena szafranu spowodowana jest kilkoma czynnikami. Jedyną częścią rośliny, która stanowi przyprawę, są drobne słupki kwiatowe. Są one zbierane ręcznie, a do zebrania handlowych ilości potrzeba olbrzymiej liczby kwiatów. Szacuje się, że na pół kilo szafranu przypada od 50 do 75 tysięcy kwiatów. Zajmują one pole powierzchni równej boisku do piłki nożnej. Co więcej, kwitną one w tym samym czasie, a okres kwitnienia jest krótki. Z tego powodu tysiące osób zatrudnionych na plantacjach szafranu pracuje zarówno w dzień jak i w nocy przez okres 1-2 tygodni, kiedy kwitną szafranowe kwiaty. Słupki kwiatów po zbiorach trzeba odpowiednio wysuszyć, dbając o to, by nie były ani zbyt wilgotne, ani zbyt kruche.
SZAFRAN – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Szafran wywiera korzystny wpływ na układ nerwowy i nastrój.
- Wykazuje działanie antyoksydacyjne.
- Wspiera prawidłową gospodarkę cholesterolu.
- Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie oczu i procesy widzenia.
SKŁAD
Szafran 100%. Surowiec najwyższej jakości!
W skład szafranu wchodzi ponad 150 bioaktywnych związków. Do najważniejszych z nich należą krocyna i safranol.
SZAFRAN – ZAPACH, SMAK I ZASTOSOWANIE KULINARNE
Zapach szafranu określa się jako połączenie zapachu miodu i siana. W smaku jest cierpki i gorzki, dlatego do przyprawienia potrawy wystarczy mała szczypta znamion. Należy je dobrze rozprowadzić, gdyż barwią potrawy na żywy, żółty kolor. W tym celu dobrze jest pokruszyć szafran na proszek lub rozpuścić jego szczyptę w połowie szklanki gorącej wody i dodać do potrawy.
Szafran popularny jest w kuchni azjatyckiej, północno-afrykańskiej i śródziemnomorskiej. Pasuje do potraw słonych i słodkich. Używa się go przede wszystkim do ryżu i potraw ryżowych, czyli np. do paelli, pilaw i biryani, a także do zup, mięs, ryb i owoców morza, potraw typu curry i wypieków. Anglicy i Szwedzi dodają go do chleba, bułek i ciast z bakaliami, Francuzi do zupy rybnej bouillabaisse, a Marokańczycy do tajina. Polacy piekli niegdyś tzw. baby szafranowe, czyli ciasto drożdżowe z dodatkiem szafranu. Jest on również obecny w różnego rodzaju słodyczach i deserach, niektórych alkoholach oraz w kawie po arabsku.
Oto przykładowe przepisy z szafranem: https://durszlak.pl/akcje-kulinarne/szafranowa-kulinaria#fndtn-panel-aktualne.
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Krokus uprawny należy do rodziny kosaćcowatych. Jego pierwsze uprawy pojawiły się w Grecji i Persji kilka tysięcy lat temu, a później rozwinęły się też w Indiach, Chinach i w Europie. Obecnie głównymi producentami szafranu są Iran (ponad połowa światowej produkcji), Hiszpania, Indie, Grecja, Azerbejdżan, Maroko i Włochy.
Krokus wyrasta z cebulkowatej bulwy i osiąga do 15 cm wysokości. Posiada kilka wąskich liści i rodzi piękne, fioletowe kwiaty. Kwitną one wiosną lub w październiku przez około 2 tygodnie. Każdy z nich posiada zaledwie 3 nitkowate znamiona przyprawowe.
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych produktów jest dla nas bardzo ważna. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Szafran znamiona dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.webmd.com
2. http://www.herbwisdom.com
3. http://www.hellozdrowie.pl
4. http://www.przyprawowy.pl
5. https://pl.wikipedia.org
6. https://pl.wikipedia.org