• Trędownik bulwiasty
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Trędownik bulwiasty
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Trędownik bulwiasty
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Trędownik bulwiasty
    rotator-prawo
    rotator-lewo
Scrophularia nodosa L.

Trędownik bulwiasty

To zioło ze starej medycyny polskiej. Wspiera organizm w stanach zapalnych, działa żółciopędnie i rozkurczowo, wspomaga gojenie się skóry.

    • ; 1
    • ; 1
    • ; 1
  • W magazynie: 0 sztuk
    12,17
    W magazynie: 0 sztuk
    12,17
    W magazynie: 126 sztuk
    12,48
    W magazynie: 0 sztuk
    48,68
    Dodaj
    do ulubionych
  • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

  • Koszt przesyłki już od 13 zł


    Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

  • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

    Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa) wspomaga odpowiedź przeciwzapalną, pozytywnie wpływa na skórę, rozluźnia mięśnie gładkie i dba o wątrobę. Jest skuteczny i pewny w działaniu. Był niegdyś bardzo ceniony w medycynie ludowej, dziś jest raczej zapomniany. Surowcem zielarskim są jego liście zbierane podczas kwitnienia rośliny. Trędownik wydziela specyficzny zapach, określany jako nieprzyjemny, po którym można go łatwo rozpoznać. Jednocześnie jest bardzo lubiany przez pszczoły i uznawany przez pszczelarzy za jedną z najbardziej wydajnych roślin miododajnych w Polsce.

Dawna medycyna wykorzystywała wywary z trędownika głównie w leczeniu chorób skóry oraz w postaci okładów na zwichnięcia, stłuczenia, oparzenia i opuchlizny, a także na podrażnione oczy. Wewnętrznie stosowany był w kuracjach oczyszczających i w celu pozbycia się obrzęków.


TRĘDOWNIKDZIAŁANIE

Właściwości prozdrowotne:

  • Trędownik jest szczególnie pomocny przy wszelkich stanach zapalnych – wspiera prawidłową odpowiedź przeciwzapalną organizmu. Pozytywnie wpływa na dotknięte stanem zapalnym stawy, kości, mięśnie, oczy, skórę i błony śluzowe oraz narządy układu pokarmowego.
  • Bardzo dobrze wpływa na skórę. Działa antyseptycznie i pomaga w gojeniu się zmian skórnych. Doskonale nadaje się do pielęgnacji ran, wyprysków, trądziku, oparzeń, odleżyn, zmian alergicznych, podrażnień, siniaków, stłuczeń i stanów zapalnych.
  • Poprawia krążenie krwi.
  • Pobudza pracę wątroby, stymuluje wydzielanie żółci, chroni tkankę wątroby.
  • Działa rozkurczowo i lekko uspokajająco [1].


SKŁAD


Trędownik bulwiasty 100% – ziele cięte lub mielone. Surowiec najwyższej jakości!


TRĘDOWNIKDAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


Napar:

1-2 łyżeczki ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć, odstawić na 30 minut, przecedzić. Wypijać 2-3 razy dziennie po szklance naparu. Maksymalnie co 3 miesiące zrobić przerwę na 1 miesiąc. Napar można stosować zewnętrznie do przemywania skóry i w postaci okładów na oczy.

Nalewka:

Proporcje 1:3. Alkohol 40-50%. Macerować 14 dni. Zażywać 2-3 razy dziennie po 5 ml (1 łyżeczka). Rozcieńczoną nalewkę można stosować zewnętrznie do przemywania skóry [1].

Trędownik bulwiasty- ziele mielone:

Pół łyżeczki proszku zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw do ostygnięcia. Napar wypijaj razem z proszkiem 2-3 razy dziennie.


SYNERGIA


Ziele wiązówki, pączki topoli, olej z czarnuszki i rokitnikowy, kłącze ruszczyku, korzeń lukrecji i sarsaparilli meksykańskiej.


PRZECIWWSKAZANIA


Ciąża, laktacja, nadwrażliwość na roślinę, nadciśnienie i poważne choroby serca.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Trędownik bulwiasty należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Występuje w większości krajów Europy i w Azji na terenach o klimacie umiarkowanym. W Polsce jest pospolity. Można go spotkać najczęściej w lasach i nad brzegami wód. Lubi środowisko wilgotne. Osiąga wysokość od 40 do 120 cm. Pod ziemią tworzy charakterystyczne, bulwiaste kłącze, od którego pochodzi jego nazwa gatunkowa. Liście trędownika mają kształt jajowaty lub sercowaty i zaostrzone końce. Ich brzegi są ząbkowane. Kwiaty są malutkie (5-8 mm), zielono-brunatne, z żółtymi pręcikami w środku. Mają kształt beczułkowaty i zebrane są w wiechy. Owocem trędownika jest pękająca torebka z nasionami.


BIBLIOGRAFIA


1. http://rozanski.li
2. https://pl.wikipedia.org
3. https://pfaf.org
4. https://www.portalpszczelarski.pl



Część rośliny: ziele
Kraj pochodzenia: Polska
Zdrowie: Prawidłowa odporność, Zdrowe stawy, Stres, napięcie, Zdrowie skóry, Mocna wątroba, Sprawne krążenie
Zastosowanie: pielęgnacja ciała, pielęgnacja twarzy, pielęgnacja oczu, rany i otarcia, trądzik
Ostrzeżenia: nie stosować w ciąży, nie stosować podczas laktacji

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

  • Ocena: (5/5)

    Tomasz S., W dniu: 29.04.2023

    Bardzo dobry produkt.

  • Ocena: (5/5)

    Joanna S., W dniu: 21.01.2021

    Starannie zebrane zioła.

Polecane dla Ciebie

    Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

      OK