Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) dba o zdrowie układu moczowego, pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego i pomaga oczyścić organizm. Działa antyseptycznie i łagodnie uspokajająco. W dawnej medycynie wrzos był stosowany w leczeniu infekcji układu moczowego, przy powiększonej prostacie oraz pomocniczo w reumatyzmie i przy problemach z zasypianiem. Dzieci z krzywicą kąpane były w wodzie z dodatkiem naparu wrzosowego. Początki wykorzystania medycznego wrzosu datuje się na wiek XV.
Wrzos posiadał wiele innych zastosowań: wytwarzano z niego na przykład miotły, stąd jego łacińska nazwa rodzajowa calluna, oznaczająca miotłę. Służył też do wyrobu strzech, dodawano go przy budowie ścian domostw, tworzono z niego powrozy i uchwyty. Wykorzystywano go do warzenia piwa wrzosowego, a jego kwiaty dodawano do wina. Na wrzosowiskach wypasano zwierzęta. Młodymi pędami wrzosu wypychano materace, a suche stanowiły opał.
Wrzos odgrywał ponadto ważną rolę w kulturze krajów, dla których wrzosowiska są charakterystyczną cechą krajobrazu, a więc Szkocji, Irlandii i Norwegii. Celtyccy kapłani traktowali wrzos jako roślinę świętą i wykorzystywali go do odpędzania złych duchów. Szczególne znaczenie miał biały wrzos – wierzono, że przynosi wielkie szczęście, a w miejscach, gdzie rośnie, odpoczywają wróżki.
Właściwości prozdrowotne:
- pobudza pracę nerek, działa moczopędnie i likwiduje obrzęki,
- pomaga wypłukiwać osad z nerek i dróg moczowych (a także ze stawów),
- wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu w przypadku infekcji i stanów zapalnych w układzie moczowym,
- korzystnie wpływa na zdrowie prostaty.
Sprawdź również inne zioła na nerki i układ moczowy.
[1, 2, 3, 4]
Kwiaty wrzosu zwyczajnego 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Wrzos zawiera sporo garbników, w tym arbutynę i metyloarbutynę, a ponadto olejek eteryczny, flawonoidy, kwasy organiczne, substancje gorzkie, triterpeny, śluzy, potas i krzem.
Wrzos – herbata:
1 łyżkę kwiatu zalać szklanką wrzącej wody, przykryć, parzyć 20-30 minut. Spożywać 2-3 razy dziennie po szklance naparu.
Napar z wrzosu przyjemnie pachnie i smakuje, nie podrażnia śluzówki. Można spożywać go bez ograniczeń i podawać dzieciom oraz niemowlętom.
Wrzos raczej nie zaszkodzi kobietom w ciąży i karmiącym, ale nie ma oficjalnych danych na ten temat.
W przypadku wystąpienia nadwrażliwości roślinę należy odstawić.
Wrzos zwyczajny jest rośliną wieloletnią i należy do rodziny wrzosowatych. Jego naturalnym obszarem występowania jest cała Europa, a także przylegające do Europy części Azji Zachodniej i Afryki Północnej. Rozprzestrzenił się ponadto na Syberii, w Ameryce Północnej i w Australii. W Polsce jest pospolity. Spotkać go można zarówno na nizinie jak i w górach, aż do wysokości 2700 m.n.p.m. Rośnie najczęściej w lasach, a poza tym na łąkach i torfowiskach. Tworzy wrzosowiska, które są pod ochroną. Wybiera wyłącznie gleby kwaśne i ubogie, dlatego jest rośliną wskaźnikową tych gleb.
Wrzos jest zimozieloną krzewinką. Najczęściej osiąga około pół metra wysokości, rzadziej dorasta do 1 m. Jego pędy są cienkie i pokryte rudawą korą. Liście, pąki i kwiaty wrzosu są niezwykle drobne, aby je rozróżnić trzeba spojrzeć przez lupę. Liście są krótkie, mają igiełkowaty kształt i jasnozielony kolor. Kwiaty są jasnofioletowe, a bardzo rzadko można spotkać białe. Składają się z 4 płatków korony i 4 działek kielicha, ich korona ma dzwonkowaty kształt. Tworzą kwiatostany – grona na szczytach pędów. Owocami wrzosu są kuliste, czterokomorowe torebki, zawierające bardzo liczne nasiona o długości ok. pół milimetra.
1. http://www.gramzdrowia.pl
2. https://www.doz.pl
3. In vitro activity of heather [Calluna vulgaris (L.) Hull] extracts on selected urinary tract pathogens. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. https://www.webmd.com
5. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas