Wszewłoga górska – korzeń
Wszewłoga górska (Meum athamanticum) wywiera wszechstronny, pozytywny wpływ na funkcjonowanie najważniejszych narządów, dzięki czemu podnosi ogólne samopoczucie i poprawia kondycję psychofizyczną. Warto wspomóc się tym zielem w stanach osłabienia i przemęczenia, zimą, przy nadmiarze pracy i obowiązków oraz przy stresującym trybie życia.
Surowcem zielarskim jest korzeń wszewłogi. Był on niezwykle ceniony przez św. Hildegardę, dla której jego wartość przewyższała wartość złota. Polecała ona wszewłogę w celu dogłębnego oczyszczenia organizmu, za którym naturalnie miało iść wzmocnienie i odżywienie wszystkich narządów, a tym samym poprawa zdrowia i nastroju. Hildegarda nazywała wszewłogę „niedźwiedzią siłą” i mawiała, że ziele to czyści jelita jak silny detergent i „tępi wszystkie złe soki”.
Ponadto dawna medycyna wykorzystywała wszewłogę w przypadku astmy, gorączki, nerwicy, dolegliwości trawiennych i problemów z układem moczowym oraz wątrobą. Korzeń wszewłogi służył także jako pokarm – przygotowywano go jako warzywo korzeniowe. Z kolei nadziemne części tej rośliny stosowane były do aromatyzowania alkoholi oraz jako przyprawa do potraw ze względu na przyjemny zapach.
WSZEWŁOGA GÓRSKA – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Wszewłoga wzmacnia organizm,
- pobudza krążenie krwi i nasila skurcze serca,
- pozytywnie wpływa na trawienie i pobudza apetyt,
- wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby, wspomaga ją w procesach detoksykacji i chroni jej tkankę, a także nasila wydzielanie żółci.
[1]
WSZEWŁOGA GÓRSKA – ZASTOSOWANIE
- stany przemęczenia, osłabienia, obniżonego nastroju i obniżonej odporności
- przeciążona wątroba
- spowolniony metabolizm
- słabe trawienie
SKŁAD
Wszewłoga górska – korzeń cięty 100%. Surowiec najwyższej jakości!
WSZEWŁOGA GÓRSKA – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Wszewłoga górska – herbata (korzeń cięty):
1 łyżkę korzeni zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 20 minut, przecedzić. Spożywać 2-3 razy dziennie przez 3 tygodnie. Powtarzać raz na kwartał.
Nalewka:
Korzeń wszewłogi zalać winem wytrawnym białym lub czerwonym, rumem lub alkoholem 50-60% w proporcji 1:5. Macerować 1 miesiąc, przefiltrować. Zażywać 1-2 razy dziennie po 25 ml przez 7-10 dni.
Wszewłoga w proszku:
½-1 łyżeczki mielonego korzenia zalać niewielką ilością wrzącej wody. Po ostudzeniu wypić razem z osadem. Stosować 3 razy dziennie.
SYNERGIA
Pozytywny wpływ na trawienie i nastrój wzmocni arcydzięgiel litwor.
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę oraz nadwrażliwość na światło. Podczas stosowania wszewłogi nie należy się opalać.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Wszewłoga górska należy do rodziny selerowatych. Zasiedla Europę Zachodnią i Środkową, od Andaluzji w Hiszpanii po Bułgarię na Bałkanach. W Polsce jest dość rzadka. Spotkać ją można w Sudetach, gdzie rośnie zwykle na łąkach, pastwiskach i halach górskich. Lubi klimat umiarkowanie chłodny i wapienne gleby.
Wszewłoga osiąga 20-60 cm wysokości. Jej łodyga pokryta jest sztywnymi włoskami skierowanymi do dołu. Zwykle nie rozgałęzia się lub tworzy 1-2 odgałęzienia. Liście wszewłogi przypominają liście kopru. Są wielokrotnie pierzastosieczne i składają się z licznych, nitkowatych odcinków. W dotyku są delikatne i miękkie. Po roztarciu wydzielają przyjemny zapach. Kwiaty są drobne i białe, czasem różowe. Tworzą baldaszki, które zebrane są w rozłożysty baldach złożony. Zapylane są przez muchówki i chrząszcze. Owocami wszewłogi są nasiona zamknięte w rozłupniach. Cała roślina wydziela charakterystyczny aromat.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Wszewłoga górska dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. http://rozanski.li
2. https://pl.wikipedia.org
3. https://en.wikipedia.org
4. http://www.hildegarda.edu.pl