• Yerba Santa ziele
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Yerba Santa ziele
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Yerba Santa ziele
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Eriodictyon californicum

Yerba Santa ziele

 • W magazynie: 68 sztuk
  17,55
  W magazynie: 68 sztuk
  17,55
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Yerba santa (Eriodictyon californicum) stanowi cenne źródło flawonoidów – takich jak np. Eriodykcjol (flawanon), określanych czasem jako witamina P charakteryzujących się m.in. działaniem antyoksydacyjnym. Nazwa Yerba Santa pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza dosłownie „Święte ziele”. Było ono wykorzystywane od wieków przez Indian Chumash oraz Indian kalifornijskich (m.in. Maidu) jako środek na nieżyty układu oddechowego, duszności, a także służący do okładania niewielkich ran i zadrapań. Oprócz tradycyjnych wywarów, wśród Indian rozpowszechnione były kuracje palenia i zaciągania się dymem yerba santa, co powodowało ulgę w przypadkach astmy i zatorów płuc.
Ucząc się od rdzennych mieszkańców Ameryki, hiszpańscy kolonialiści i misjonarze, jako pierwsi odkryli dla cywilizacji zachodniej właściwości tej rośliny i spopularyzowali jej stosowanie przede wszystkim, w zwalczaniu schorzeń układu oddechowego.

W latach 1800-1960 ziele Eriodictyon californicu było nawet formalnie stosowane w stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w celach łagodzenia objawów grypy, astmy, zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli. W późniejszych latach, ze względu na bardziej restrykcyjne regulacje, ziele to zostało wycofane z oficjalnego stosowania. Współcześnie wyciągi z ziela yerba santa wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym, spożywczym i farmaceutycznym – jako naturalny środek aromatyczny maskujący gorzki smak niektórych produktów leczniczych (np. syropów na kaszel) i żywności.

Suszone ziele yerba santa to produkt wysokiej jakości, pochodzący z Meksyku.


DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE

Właściwości prozdrowotne

 • zawiera cenne flawonoidy (flawanony)
 • wpływa korzystnie na układ krążenia
 • łagodzi objawy trądziku różowatego
 • wpływa uszczelniająco na naczynia krwionośne, niweluje zaczerwienienia skóry
 • może być stosowane pomocniczo do okładów na obrzęki oraz stłuczenia
 • pomaga utrzymać higienę jamy ustnej, działa ściągająco

Ziele yerba santa może być stosowane w celach kosmetycznych do przemywania skóry naczyniowej, gdyż dzięki dużej zawartości flawonoidów, wpływa uszczelniająco na naczynia krwionośne i niweluje zaczerwienienia (plamice naczyniowe). Ponadto może być wykorzystywane dla złagodzenia objawów trądziku różowatego lub pomocniczo w okładach na obrzęki i stłuczenia. Napary z yerba santa z powodzeniem mogą służyć do płukania jamy ustnej.


SKŁAD

Opakowanie zawiera ziele Yerba santa (Eriodictyon californicum).

Ziele Yerba Santa zawiera eriodykcjoniny (od 3 do 6%), eriodykcjolu (5,7,4’3’tetrahydroksyflawanon) (od 0,23-0,6%), pinocembrynę, 3’methyl-4’isobutyryleriodictyol, sakurenetynę, chrysoeriol, chryzynę, cirsimaritin (cyrsymarytynę); kwas eriodykcjonowy (eriodictyonic acid), żywice, garbniki, gumy, cukrowce, kwas octowy, kwas mrówkowy, olejek eteryczny (0,1%). W żywicy stwierdzono obecność triakontanu, pentatriakontanu, kwasu cerotowego (kwas woskowy; cerotic acid), chryzoeriodykcjolu, ksantoeriodykcjolu, eriodonolu.


SPOSÓB UŻYCIA

Do zastosowań zewnętrznych.


INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Yerba santa uznawana jest na za bezpieczne ziele, jednak przed użyciem zaleca się wykonać próbę alergiczną.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Yerba santa (Eriodictyon californicum, syn. Eriodictyon glutinosum, Wigandia californicum) to krzew występujący naturalnie w Ameryce Północnej- na terytorium Meksyku i Stanów (Kalifornia, Oregon). Należy do rodziny Hydrophyllaceae (czerpatkowate = facellowate). Dorasta do 3 m wysokości, posiada charakterystyczne wąskie, lancetowate, „skórzaste” liście, za którymi nie przepadają większe zwierzęta. Kwiatostan stanowią dzwonkowate białe lub purpurowe kwiaty. Yerba santa to krzew niezwykle pożyteczny w ekosystemie, służy do rewegetacji zniszczonych terenów – takich jak np. wyeksploatowane pastwiska.

Inne nazwy yerba santa; holy herb; mountain balm, gum bush, consumptive’s weed, bear weed;


JAKOŚĆ PRODUKTÓW

Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.

Do produktu Yerba Santa ziele Dział Jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

 • Certyfikat analizy
 • Specyfikację jakościową

W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail


LITERATURA CYTOWANA


1. https://en.wikipedia.org
2. Różański, H., Yerba Santa /Eriodictyon californicum (Hooker et Arnott) Torrey/ jako źródło witaminy P. http://rozanski.li
3. http://ssov3nd.staywellsolutionsonline.com

***

Część rośliny: ziele
Sposób zbioru: Z upraw konwencjonalnych
Tradycyjna medycyna: Ameryka Północna
Kraj pochodzenia: Meksyk
Zdrowie: Sprawne krążenie, Higiena jamy ustnej
Zastosowanie: Pielęgnacja twarzy, Do cery naczynkowej, Trądzik
Ostrzeżenia: Do użytku zewnętrznego

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Janusz, W dniu: 21.02.2019

  Akurat wyczytałem, że ma lecznicze działanie w chorobie Alzheimera.

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK