Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK
 • Yerba Santa ziele
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Yerba Santa ziele
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Yerba Santa ziele
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Eriodictyon californicum

Yerba Santa ziele

 • W magazynie: 111 sztuk
  17,55
  W magazynie: 111 sztuk
  17,55
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Yerba santa (Eriodictyon californicum) stanowi cenne źródło flawonoidów – takich jak np. Eriodykcjol (flawanon), określanych czasem jako witamina P charakteryzujących się m.in. działaniem antyoksydacyjnym. Nazwa Yerba Santa pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza dosłownie „Święte ziele”. Było ono wykorzystywane od wieków przez Indian Chumash oraz Indian kalifornijskich (m.in. Maidu) jako środek na nieżyty układu oddechowego, duszności, a także służący do okładania niewielkich ran i zadrapań. Oprócz tradycyjnych wywarów, wśród Indian rozpowszechnione były kuracje palenia i zaciągania się dymem yerba santa, co powodowało ulgę w przypadkach astmy i zatorów płuc.
Ucząc się od rdzennych mieszkańców Ameryki, hiszpańscy kolonialiści i misjonarze, jako pierwsi odkryli dla cywilizacji zachodniej właściwości tej rośliny i spopularyzowali jej stosowanie przede wszystkim, w zwalczaniu schorzeń układu oddechowego.

W latach 1800-1960 ziele Eriodictyon californicu było nawet formalnie stosowane w stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w celach łagodzenia objawów grypy, astmy, zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli. W późniejszych latach, ze względu na bardziej restrykcyjne regulacje, ziele to zostało wycofane z oficjalnego stosowania. Współcześnie wyciągi z ziela yerba santa wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym, spożywczym i farmaceutycznym – jako naturalny środek aromatyczny maskujący gorzki smak niektórych produktów leczniczych (np. syropów na kaszel) i żywności.

Suszone ziele yerba santa to produkt wysokiej jakości, pochodzący z Meksyku.


DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE

Właściwości prozdrowotne

 • Zawiera cenne flawonoidy (flawanony)
 • Wpływa korzystnie na układ krążenia
 • Łagodzi objawy trądziku różowatego
 • Wpływa uszczelniająco na naczynia krwionośne, niweluje zaczerwienienia skóry
 • Może być stosowane pomocniczo do okładów na obrzęki oraz stłuczenia
 • Pomaga utrzymać higienę jamy ustnej, działa ściągająco

Ziele yerba santa może być stosowane w celach kosmetycznych do przemywania skóry naczyniowej, gdyż dzięki dużej zawartości flawonoidów, wpływa uszczelniająco na naczynia krwionośne i niweluje zaczerwienienia (plamice naczyniowe). Ponadto może być wykorzystywane dla złagodzenia objawów trądziku różowatego lub pomocniczo w okładach na obrzęki i stłuczenia. Napary z yerba santa z powodzeniem mogą służyć do płukania jamy ustnej.


SKŁAD

Opakowanie zawiera ziele Yerba santa ( Eriodictyon californicum).

Ziele Yerba Santa zawiera eriodykcjoniny (od 3 do 6%), eriodykcjolu (5,7,4’3’tetrahydroksyflawanon) (od 0,23-0,6% ), pinocembrynę, 3’methyl-4’isobutyryleriodictyol, sakurenetynę, chrysoeriol, chryzynę, cirsimaritin (cyrsymarytynę); kwas eriodykcjonowy (eriodictyonic acid), żywice, garbniki, gumy, cukrowce, kwas octowy, kwas mrówkowy, olejek eteryczny (0,1%). W żywicy stwierdzono obecność triakontanu, pentatriakontanu, kwasu cerotowego (kwas woskowy; cerotic acid), chryzoeriodykcjolu, ksantoeriodykcjolu, eriodonolu.


SPOSÓB UŻYCIA

Do zastosowań zewnętrznych.


INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Yerba santa uznawana jest na za bezpieczne ziele, jednak przed użyciem zaleca się wykonać próbę alergiczną.


*CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY**

Yerba santa (Eriodictyon californicum, syn. Eriodictyon glutinosum, Wigandia californicum) to krzew występujący naturalnie w Ameryce Północnej- na terytorium Meksyku i Stanów (Kalifornia, Oregon). Należy do rodziny Hydrophyllaceae (czerpatkowate = facellowate). Dorasta do 3 m wysokości, posiada charakterystyczne wąskie, lancetowate, „skórzaste” liście, za którymi nie przepadają większe zwierzęta. Kwiatostan stanowią dzwonkowate białe lub purpurowe kwiaty. Yerba santa to krzew niezwykle pożyteczny w ekosystemie, służy do rewegetacji zniszczonych terenów – takich jak np. wyeksploatowane pastwiska.

Inne nazwy yerba santa; holy herb; mountain balm, gum bush, consumptive’s weed, bear weed;


JAKOŚĆ PRODUKTÓW

Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.

Do produktu Yerba Santa ziele Dział Jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

 • Certyfikat analizy
 • Specyfikację jakościową

W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail


LITERATURA CYTOWANA


1. https://en.wikipedia.org
2. Różański, H., Yerba Santa /Eriodictyon californicum (Hooker et Arnott) Torrey/ jako źródło witaminy P. http://rozanski.li
3. http://ssov3nd.staywellsolutionsonline.com

***

Część rośliny: ziele
Sposób zbioru: Z upraw konwencjonalnych
Tradycyjna medycyna: Ameryka Północna
Kraj pochodzenia: Meksyk
Zdrowie: Sprawne krążenie, Higiena jamy ustnej
Zastosowanie: Pielęgnacja twarzy, Do cery naczynkowej, Trądzik
Ostrzeżenia: Do użytku zewnętrznego

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Janusz, W dniu: 21.02.2019

  Akurat wyczytałem, że ma lecznicze działanie w chorobie Alzheimera.