• Żywica drzewa Sal
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Żywica drzewa Sal
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Shorea robusta

Żywica drzewa Sal

  • ; 1
 • W magazynie: 115 sztuk
  9,29
  W magazynie: 115 sztuk
  9,29
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta Polska).

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Źródłem tej żywicy jest drzewo sal, czyli damarzyk mocny (Shorea robusta). Jest to wysokie na 35 m drzewo liściaste, które występuje głównie w Indiach na terenie Himalajów Południowych. Pojawia się także w Nepalu, Bangladeszu i Birmie. Rośnie w lasach, w których często stanowi gatunek dominujący. W zależności od klimatu jest albo drzewem wiecznie zielonym, albo zrzucającym liście na kilka miesięcy.

Damarzyk wytwarza żywicę, którą pozyskuje się, nacinając jego korę. Żywica wypływa po około 12 dniach od wykonania nacięć i stygnie na powietrzu. Następnie jest zbierana, a w jej miejscu pojawia się nowa. Proces przeprowadza się kilka razy w roku. Żywicę sal można ponadto znaleźć odwiedzając lasy w Północnych Indiach. Damarzyki wytwarzają jej duże ilości, dlatego często spore grudki żywicy leżą na ziemi.

Żywica sal ma kremowo-złoty kolor, ale gdzieniegdzie pojawiają się grudki mleczno-brązowe. Podczas topnienia wydziela lekki i ciepły, balsamiczno-waniliowy zapach.

W tradycji hinduistycznej drzewo sal jest ulubionym drzewem boga Wisznu. Jego nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa „śāla” (शाल), oznaczającego dom. Wzięła się stąd, że drewno tego drzewa szeroko wykorzystywano dawniej do budowy domów. Do dziś jest ono bardzo cenione za swoją twardość, wytrzymałość i przyjemny zapach. Stanowi jeden z najważniejszych gatunków drewna używanych w Indiach.

Żywica z drzewa sal, zwana również indyjskim dammarem, sal dammar lub lal dhuna, stosowana jest od setek lat jako kadzidło w obrzędach hinduistycznych i buddyjskich. Miała także swoją rolę w Ajurwedzie. Indyjscy znachorzy wykorzystywali niegdyś jej właściwości ściągające w leczeniu biegunek różnego pochodzenia, bólu zębów i problemów skórnych. Dziś żywica ta to również cenny środek uszczelniający łodzie i statki.


SKŁAD


Żywica z drzewa sal 100%. Surowiec najwyższej jakości!


ZASTOSOWANIE


Produkt aromatyczny.


SPOSÓB UŻYCIA


Kryształek żywicy należy położyć na rozżarzonym węgielku.


BIBLIOGRAFIA


1. https://en.wikipedia.org
2. http://vikaspedia.in
3. http://tropical.theferns.info
4. https://pfaf.org

***

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Wojciech M., W dniu: 11.05.2021

  Kadzidło o ciekawym zapachu przypominającym woń kościoła. Nie nadaje się do sauny.

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK