Kora brzozy (Cortex Betulae) posiada interesujące właściwości kosmetyczne i medyczne. Jest dobrze znana w tradycyjnej medycynie krajów leżących w chłodniejszym klimacie na półkuli północnej, szczególnie w Skandynawii, Północnej Azji i Kanadzie. Indianie z Ameryki Północnej wykorzystywali korę brzozy jako środek uśmierzający ból i przyspieszający gojenie się ran. W Azji i Skandynawii stosowano korę w celu poprawy kondycji skóry oraz wspomagająco w przeziębieniach, grypie i zapaleniu płuc.
Kora brzozy stosowana w zielarstwie to właściwie tylko cienka, zewnętrzna warstwa ochronna kory. Zbiera się ją z drzewa nacinając korę pionowo za pomocą ostrego noża. Następnie podważa się ją wzdłuż nacięcia i zdejmuje całość wzdłuż obwodu. To sprawia, że schodzi tylko zewnętrzna warstwa, a ta wewnętrzna pozostaje nienaruszona.
Do najważniejszych substancji bioaktywnych zawartych w korze brzozy należą betulina, która nadaje jej biały kolor, kwas betulinowy i lupeol.
Substancje aktywne zawarte w korze brzozy, a w szczególności betulina, wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe. Dzięki temu wspierają obronę organizmu w trakcie infekcji wirusowych i bakteryjnych oraz zakażeń grzybiczych.
Betulina pozytywnie wpływa na wątrobę poprzez wspomaganie produkcji i wydzielania żółci. Działa też ochronnie na ten narząd, zapobiegając uszkodzeniom wywołanym przez substancje chemiczne.
Betulina obecna w korze brzozy wykazuje ochronny wpływ na ściany przewodu pokarmowego. Uśmierza zmiany wrzodowe, a przy tym neutralizuje nieco kwasowość soku żołądkowego i tym samym łagodzi ból wywołany wrzodami.
Badania na zwierzętach wykazały, że betulina wpływa na parametry metaboliczne, takie jak poziom glukozy i cholesterolu. Regularne przyjmowanie betuliny w formie naparu z kory brzozy może sprzyjać utrzymaniu prawidłowego poziomu tych wskaźników.
Napar z kory brzozy koi układ nerwowy i wykazuje łagodne działanie uspokajające. Może pomóc w zasypianiu.
Dzięki właściwościom antyseptycznym wywar z kory brzozy zastosowany zewnętrznie może wspomóc gojenie się ran i oparzeń. Sprzyja także wzmocnieniu cebulek włosowych, dlatego warto wykorzystać go do przemywania skóry głowy.
Kora brzozy 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Kora cięta:
Napar:
1-2 łyżeczki kory wsypać do kubka, zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem 10-15 minut. Do naparu warto dodać imbir i kardamon. Można zastosować także inne ulubione przyprawy i posłodzić miodem.
Odwar:
3 łyżki kory zalać 2 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 10 minut. Przykryć i odstawić na 20 minut. Przecedzić. Wypijać 4 razy dziennie w porcjach po pół szklanki. Do wywaru można dodać imbir, kardamon i miód.
Odwar do stosowania zewnętrznego należy przygotować z 20 g kory na 1 litr wody i po wystudzeniu stosować go do przemywania skóry i włosów oraz w postaci okładów na rany, oparzenia i różne podrażnienia skóry.
Kora brzozy w proszku:
Napar:
Pół łyżeczki mielonej kory zalać niewielką ilością gorącej wody. Po ostudzeniu wypić razem z osadem. Stosować 2-3 razy dziennie.
W ciąży i podczas karmienia piersią należy skonsultować wewnętrzne stosowanie kory brzozy z lekarzem lub fitoterapeutą.
Brzoza brodawkowata (Betula verrucosa, Betula pendula) występuje pospolicie w Polsce i w Europie, a także na Kaukazie, Syberii i w Azji Mniejszej. Jej naturalnym środowiskiem jest las, ale często sadzi się ją w miejskich parkach i przy drogach z uwagi na piękny wygląd. Brzoza ma okazałą koronę i zwisające gałązki. Osiąga do 30 m wysokości. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest biała, łuszcząca się kora. Liście brzozy mają trójkątny kształt i zaokrągloną podstawę, ich brzegi są ząbkowane. Na jesieni przybierają żywy, żółty kolor. Kwiaty brzozy nazywane są kotkami lub baziami, dzielą się na męskie i żeńskie. Owocami brzozy są uskrzydlone orzeszki.
Przykładamy wielką wagę do jakości oferowanych przez nas produktów, dlatego testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium MagLab.
Poniżej znajduje się certyfikat analizy dla Kora brzozy, sporządzony przez dział jakości naszego MagLabu:
1. Birch bark ingredient comes with many metabolic benefits. https://www.sciencedaily.com
2. https://wildfoodism.com
3. http://www.zdrowieiswiadomosc.com
4. http://www.panacea.pl
5. http://www.drzewapolski.pl
6. http://www.digherbs.com
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas