Powiadom mnie o dostępności mailem.
Celastrus paniculatus to roślina pnąca, której nasiona wykazują właściwości nootropowe, a więc stymulują pracę mózgu i poprawiają koncentrację i pamięć, a dodatkowo wywierają pozytywny wpływ na nastrój.
Celastrus pochodzi z Indii, a jego nazwa w języku Hindi brzmi jyotishmati. Ajurwedyjscy uzdrowiciele korzystali z jego nasion już ponad kilka tysięcy lat temu. Służyły one przede wszystkim jako środek usprawniający myślenie i pamięć, ale także jako środek przeciwbólowy, poprawiający trawienie i przeciwwymiotny. Olej z nasion zalecano osobom, które mają tendencję do zapominania, osłabionym fizycznie i psychicznie, a także cierpiącym na bóle głowy, kości i stawów. Nasiona celastrusa zaliczane były ponadto do skutecznych afrodyzjaków. Spożywano je bezpośrednio albo gotowano je przez kilka godzin w wodzie lub w kozim mleku, a następnie wypijano wywar. Do dziś nasiona celastrusa stanowią wartościowy dodatek do codziennej diety nie tylko Hindusów, ale też mieszkańców innych krajów Azjatyckich.
Właściwości prozdrowotne:
Co ciekawe, użytkownicy celastrusa donoszą, że jego stosowanie wpływa na sny – podobno stają się one znacznie wyraźniejsze i barwniejsze, a przy tym łatwiej je zapamiętać.
W ujęciu ajurwedyjskim:
Celastrus paniculatus – owoce 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Żucie owoców:
Najprostszym sposobem na przyjmowanie celastrusa jest żucie i zjadanie jego owoców wraz z nasionami. Substancje aktywne znajdują się w oleju zawartym w nasionach.
Nasiona celastrusa należy spożywać raz dziennie, najlepiej rano. Dawka standardowa wynosi 10 nasion. W celu uzyskania mocniejszych efektów można ją zwiększyć do 15 lub 20 nasion.
Wywar z owoców:
Innym sposobem na zażywanie celastrusa jest wyekstrahowanie związków aktywnych z nasion poprzez wygotowanie ich w wodzie. W tym celu 10-20 nasion należy wrzucić do 1 l gotującej się wody i gotować je na małym ogniu przez 2 h. Gotowy wywar spożyć w ciągu dnia. Można go posłodzić.
Uwaga!
Pojedyncze dawki celastrusa mogą okazać się nieefektywne, chociaż niektórzy twierdzą, że działają. Najlepsze działanie celastrusa pojawia się po 2 tygodniach od rozpoczęcia codziennej suplementacji.
Brahmi, gotu kola, ginkgo biloba.
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Celastrus paniculatus należy do rodziny dławiszowatych. Jest rośliną rodzimą dla Indii, ale występuje również w Chinach, na Tajwanie, w Nepalu, w Azji Południowo-Wschodniej, w Australii i na wyspach Pacyfiku.
Celastrus jest potężnym pnączem, które w sprzyjających warunkach może osiągnąć długość nawet 1800 m. Takie okazy spotkać można na terenach wysokogórskich. Łodyga celastrusa jest zdrewniała i pokryta szaro-brązową korą. Jej grubość może wynosić 25 cm w dolnym odcinku. Wyrasta z niej wiele zdrewniałych odgałęzień, dzięki którym roślina pnie się po drzewach. Liście są duże i owalne. Mają zaostrzone końce, ząbkowane brzegi i lśniącą powierzchnię. Wyrastają na krótkich ogonkach. Kwiaty są bardzo drobne, biało-zielone i pięciopłatkowe. Tworzą gęste kwiatostany w kształcie grona. Owoce celastrusa to trzykomorowe, kuliste owoce, które w miarę dojrzewania zmieniają barwę z pomarańczowej na intensywnie czerwoną. Wewnątrz nich znajdują się cenne nasiona.
1. https://examine.com
2. Nootropic activity of Celastrus paniculatus seed.https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Behavioral and Biochemical Evidences for Antidepressant-Like Activity of Celastrus Paniculatus Seed Oil in Mice.https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. Neuroprotective effect of Celastrus paniculatus on chronic stress-induced cognitive impairment. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. http://entheology.com
6. https://en.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas