• Cykoria korzeń
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Cykoria korzeń
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Cykoria korzeń
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Cichorium intybus

Cykoria korzeń

 • W magazynie: 55 sztuk
  15,50
  W magazynie: 55 sztuk
  15,50
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) wyróżnia się pięknymi, błękitnymi kwiatami. Występuje pospolicie w Polsce i na świecie. Rośnie na łąkach, przy drogach i na polach, jest też uprawiana. Ziele zbierane jest w kwietniu z dziko rosnących roślin, a korzenie wykopuje się jesienią. Świeży korzeń cykorii jest gruby i mięsisty, ma brunatny kolor i gorzki smak. Po wysuszeniu i uprażeniu wykorzystywany jest do produkcji substytutu kawy, gdyż inulina podczas prażenia przekształca się w związek aromatyczny o zapachu kawy. Wyhodowano specjalne odmiany cykorii o bardzo rozwiniętym korzeniu, a także odmiany liściowe przeznaczone do sałatek, które możemy spotkać w sklepach spożywczych.

Cykoria podróżnik zawdzięcza swoją nazwę grupie botaników, którzy spostrzegli, że rośnie ona najczęściej przy drodze. Inne jej nazwy to podróżnik błękitny, batogi św. Jana, kozi mlecz, popie rurki i miododajna królewna.


DZIAŁANIE

Właściwości prozdrowotne

 • Korzeń cykorii bogaty jest w sok mleczny, który zawiera cholinę, inulinę (ok. 40%), substancje gorzkie, kwasy polifenolowe, fitosterol, sole mineralne i niewielkie ilości olejków eterycznych oraz witamin.
 • Korzeń cykorii ceniony jest w medycynie wielu krajów za swój dobroczynny wpływ na wątrobę. Substancje w nim zawarte wspierają prawidłowe funkcjonowanie wątroby i chronią ją przed uszkodzeniami, które powodują toksyny oraz wolne rodniki. Pomagają złagodzić stany zapalne wątroby i wzmagają wydzielanie żółci.
 • Składniki korzenia cykorii korzystnie wpływają na przewód pokarmowy. Napary z korzenia, podobnie jak napary z ziela, pobudzają wydzielanie soków trawiennych w żołądku i dwunastnicy. Podnoszą apetyt i pomagają uregulować wypróżnienia. Mogą być wykorzystane w przypadku niestrawności, wzdęć i zaparć.
 • Działanie moczopędne naparów z korzenia cykorii wspomaga usuwanie zanieczyszczeń z organizmu.
 • Laktony seskwiterpenowe obecne w korzeniu cykorii wykazują łagodne działanie uspokajające i pozytywnie wpływają na pracę serca dotkniętego arytmią. Napary z korzenia cykorii warto zastosować w stanach podwyższonego napięcia i stresu.
 • W krajach tropikalnych wyciągi z korzenia cykorii stosuje się przeciwko malarii.


SKŁAD

Suszony korzeń cykorii 100%. Surowiec najwyższej jakości.


CYKORIA KORZEŃ DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


Cykoria herbata (cięty korzeń):

 • Odwar

1 łyżeczkę korzeni gotować w szklance wody przez kilka minut, po czym odstawić do naciągnięcia pod przykryciem na 10 minut. Spożywać 2-3 razy dziennie po szklance odwaru.


SYNERGIA

Warto stosować razem z zielem cykorii.


PRZECIWWSKAZANIA

Korzeń cykorii jest niewskazany w ciąży, gdyż substancje w nim zawarte mogą wywołać poronienie.

Działania niepożądane

Reakcje alergiczne zdarzają się sporadycznie. Produkt należy wówczas odstawić.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Cykoria podróżnik należy do rodziny astrowatych. Nazywana jest też podróżnikiem błękitnym, cykorią zwyczajną lub kozim mleczem. W Polsce występuje pospolicie, można ją spotkać na łąkach, pastwiskach, obrzeżach pól uprawnych, poboczach dróg i ugorach. Rozprzestrzeniła się na całym świecie i rośnie dziko lub jest uprawiana. W uprawie hoduje się odmiany o mocno rozwiniętym korzeniu, wykorzystywane w produkcji kawy, i odmiany liściowe na sałatki.

Cykoria osiąga od 30 do 120 cm wysokości. Jej łodygi są cienkie, ale twarde i włókniste, dlatego trudno je zerwać. Tworzą wiele rozgałęzień. Rośnie na nich mało liści lecz sporo kwiatów. Liście są drobne i mają lancetowaty kształt. Kwiaty są zwykle niebieskie, rzadziej białe lub różowe. Ich średnica mierzy około 3-4 cm. Składają się z licznych, podłużnych płatków. Korzeń cykorii jest gruby, mięsisty i gorzki w smaku.


JAKOŚĆ PRODUKTÓW

Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.

Do produktu Cykoria podróżnik korzeń dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

 • Certyfikat analizy
 • Specyfikację jakościową

W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail


BIBLIOGRAFIA


1. https://www.hindawi.com
2. http://rozanski.li
3. https://pl.wikipedia.org
4. http://www.zdrowyportal.org
5. http://www.notatnikrolnika.pl

***

Część rośliny: korzeń
Sposób zbioru: Z upraw konwencjonalnych
Tradycyjna medycyna: Polska
Kraj pochodzenia: Polska
Smak: gorzki
Zdrowie: Sprawne jelita, Zdrowe serce, Stres, napięcie, Drogi moczowe, Mocna wątroba, Trawienie
Zastosowanie: Oczyszczanie organizmu
Ostrzeżenia: Nie stosować w ciąży, Nie stosować podczas laktacji

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Ryszard K., W dniu: 01.04.2019

  produkt dobrej jakości

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK