Czerwiec tętni ŻYCIEM

Alergie kochają czerwiec


Czerwcowa przyroda tętni zapachami i kolorami.
Rozkwita, żyje, bzyczy, rechocze, ćwierka, ptili, świergota, trzepocze, zapyla.
Zaczynają kwitnąć lipy, owocować poziomki, zapach jaśminu miesza się z zapachem robinii akacjowej.
W czerwcu można oszaleć.
Od kolorów, zapachów, dźwięków.
Od ciepła, słońca, obfitości i ….wszechobecnych pyłków ;-)
To właśnie wiosną i latem jest ich najwięcej. Pochodzące z drzew, krzewów, traw unoszą się stale w powietrzu i przedostają do naszego organizmu przez układ oddechowy.

Dlatego czerwiec dla niektórych to czas  tak samo piękny jak i trudny.
Pyłki zdrowym osobom nie szkodzą , ale u alergików wywołują chroniczną reakcję obronną systemu immunologicznego, objawiającą się przede wszystkim alergicznym nieżytem nosa (ang. allergic rhinitis), czyli zatkanym i obrzękniętym nosem, kichaniem i katarem. Inne objawy to zapalenie spojówek, kaszel, chrypka, duszności, ból głowy, a także zmęczenie i rozdrażnienie. Niektórym osobom alergia na pyłki może mocno dać się we znaki, ograniczając swobodę przebywania na świeżym powietrzu, utrudniając skupienie się w pracy czy nawet zakłócając zdrowy sen.


Co w trawie piszczy, czyli jakie rośliny mogą nam pomóc przy alergii?
 
SPIRULINA

Czyli algi morskie z gatunku Arthrospira platensis. Tego popularnego suplementu raczej nie trzeba przedstawiać. Spirulina stosowana jest głównie w celu uzupełnienia podaży witamin i minerałów, ponieważ zawiera ich całe mnóstwo. Bogata jest również w pełnowartościowe białko. W badaniu Cingi i wsp. u pacjentów przyjmujących spirulinę wyraźnie zmniejszyły się objawy alergii, takie jak cieknący i zatkany nos oraz kichanie, w porównaniu do grupy kontrolnej otrzymującej placebo.

BAJKALINA

Wpływ bajkaliny na odporność zachęcił badaczy do sprawdzenia, jak działa ona w obliczu alergii. W tym celu przeprowadzono badania laboratoryjne i na zwierzętach, a ich wyniki są bardzo obiecujące. Bajkalina skutecznie zredukowała objawy alergicznego nieżytu nosa, wywołanego u badanych zwierząt. Mechanizm tego działania polegał na tym, że bajkalina zmniejszyła wyrzut histaminy i immunoglobuliny E oraz zahamowała produkcję cytokin prozapalnych. Późniejsze badania tylko to potwierdziły, ponownie wykazując zdolność bajkaliny do niwelowania alergicznego nieżytu nosa na drodze tych samych lub innych mechanizmów

LEPIĘŻNIK

Ekstrakt z lepiężnika wykazał skuteczność w kilku badaniach klinicznych. Pomagał pacjentom na sezonowy nieżyt nosa, charakterystyczny dla alergii na pyłki roślin. Już po 5 dniach obserwowano ustąpienie objawów, takich jak zatkany, obrzęknięty i cieknący nos. Poprawiła się także jakość życia pacjentów. W porównaniu do leków antyhistaminowych lepiężnik także wypadł świetnie, wyróżniając się szybszym działaniem niż desloratadyna i tak samo skutecznym jak feksofenadyna.

GUDUCHI

To roślina pnąca pochodząca z Indii, od lat stosowana w Ajurwedzie. W Indiach znajdziecie ją pod nazwami amrita lub giloy. Amrita w Sanskrycie oznacza „nieśmiertelność”. Guduchi jest nieco mniej znanym adaptogenem.
W Azji guduchi jest ponadto znane ze swoich właściwości przeciwalergicznych. W bazie PubMed znajduje się badanie, w którym wzięło w nim udział 75 pacjentów cierpiących na alergiczny nieżyt nosa. Grupa eksperymentalna stosowała guduchi, a kontrolna otrzymywała placebo przez 8 tygodni. Znaczna większość pacjentów stosujących guduchi doświadczyła ustąpienia objawów. 83% osób uwolniło się od kichania, 69% od cieknącego nosa, u 61% ustąpił obrzęk nosa, a u 71% ustąpiło swędzenie nosa. W grupie otrzymującej placebo efektów tych praktycznie nie było.
——-‐———-‐—————————————-
Pięknego czerwca!
Alergikom życzymy odnalezienia własnych sposobów na pyłki, drożnego nosa i możliwości bezłzawego spędzania czasu w naturze <3 
  
Wszystkim życzymy PIĘKNYCH NAJDŁUŻSZYCH DNI W ROKU!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.

Wprowadzając i zatwierdzając swoje dane, wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera na zasadach określonych w Regulaminie

O nas
Uwielbiamy zioła i chcemy dzielić się nimi z Wami! Współpracując z producentami z Polski oraz z różnych zakątków świata, stale rozwijamy naszą unikalną, bardzo bogatą ofertę. Dodatkowo współdziałamy z lokalnymi zielarzami, którzy pozyskują dla nas dzikie, rodzime zioła szanując zasady zrównoważonego zbioru. Zajmujemy się również uprawą wybranych roślin na naszym ekologicznym polu w Wiśniewce. Obecnie nie tylko sprowadzamy, uprawiamy, zbieramy i sprzedajemy zioła, ale także dzielimy się wiedzą na ich temat. Zajrzyj na nasz Magiczny Blogród, aby dowiedzieć się więcej!
Kontakt

Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00

Obserwuj nas

© MagicznyOgród 2025. All Right Reserved.
e-commerce platform by

Metody dostawy
InPost
GLS
DPD
Poczta Polska
Metody płatności
Visa
MasterCard
Przelewy24
BLIK
PayPal
more