Gwajakowiec lekarski (Guaiacum sanctum, Guaiacum officinale)
To tropikalne drzewo z Ameryki Środkowej, którego drewno jest wyjątkowo bogate w związki żywiczne i oleiste. Z tego powodu drewno gwajakowca znalazło szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Indianie i mieszkańcy Karaibów wykorzystywali je dawniej w celu złagodzenia bólu mięśni i stawów spowodowanego stanem zapalnym oraz w leczeniu kiły, dny moczanowej i chorób dróg oddechowych.
Gwajakowiec nazywany jest świętym drzewem (ang. holywood, hiszp. palo santo) lub drzewem życia (łac. lignum vitae). Jego drewno jest wysoko cenione za niezwykłą wytrzymałość i gęstość, która sprawia, że nawet małe kawałki toną w wodzie. Ponadto drewno gwajakowca przyjemnie pachnie i wykorzystywane jest w produkcji perfum, a także jako naturalne kadzidło (podobnie jak drewno Bursera graveolens). Niestety, nadmierna eksploatacja tego gatunku spowodowała, że jest on zagrożony wyginięciem. Na szczęście drzewo to jest łatwe w uprawie, a surowiec zielarski dostępny w naszym sklepie pochodzi z plantacji.
GWAJAKOWIEC – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Drewno gwajakowe zawiera bioaktywne związki z grupy lignanów, kwasów organicznych, fenoli i terpenoidów. Ich wspólne działanie pozytywnie wpływa na kondycję stawów i kości, a ponadto wspiera regularną pracę jelit.
- Gwajakol, związek fenolowy obecny w drewnie gwajakowca, wspomaga odkrztuszanie i ułatwia oddychanie, dlatego stosuje się go pomocniczo w przypadku kaszlu i innych dolegliwości ze strony dróg oddechowych.
SKŁAD
Gwajakowiec lekarski – drewno 100%. Surowiec najwyższej jakości!
GWAJAKOWIEC LEKARSKI DREWNO – SPOSÓB UŻYCIA
Gwajakowiec – herbata (drewno):
1-2 łyżeczki surowca zalać 0,5 l wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut. Odstawić na 30 minut, po czym przecedzić. Spożywać po 1 szklance 2 razy dziennie.
Nalewka gwajakowa:
1 część surowca zalać 3 częściami spirytusu 80-90%. Odstawić na minimum 7 dni, po czym przefiltrować. Zażywać 3 razy dziennie po 1 łyżeczce, najlepiej z miodem, lub wcierać w bolące stawy, mięśnie i kości oraz obrzęki.
Oba przepisy pochodzą ze strony: http://rozanski.li
SYNERGIA
Pozytywny wpływ na zdrowie stawów wzmocni korzeń hakorośli (diabelski pazur), korzeń Cayaponia tayuya i kora chuchuhuasi.
PRZECIWWSKAZANIA
Wrzody żołądka i dwunastnicy, ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Działania niepożądane:
Wysokie dawki gwajakowca mogą spowodować biegunkę, bóle brzucha i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Gwajakowiec lekarski to niewysokie drzewo dorastające do 12 m. Zasięg jego występowania obejmuje Florydę południową w USA, Bahamy, całą Amerykę Środkową i Wielkie Antyle. Gwajakowiec nazywany jest także gwajakowym drzewem lub gwajakiem właściwym i należy do rodziny parolisowatych. Liście gwajakowca są pierzastozłożone z kilku mniejszych, jasnozielonych listków o owalnym kształcie i połyskującej powierzchni. Jego kwiaty są fioletowe lub błękitne. Składają się z pięciu płatków nieprzylegających do siebie, zielonego słupka i dziesięciu pręcików. Owocem gwajakowca jest żółta, 5-komorowa torebka z czarnymi nasionami otoczonymi czerwoną osłonką.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Gwajakowiec kora dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.chinese-herbs.org
2. Investigation of the Anti-Inflammatory and Analgesic Effects of the Aqueous Extract Obtained from the Bark of Guiacum Officinale (Lignum Vitae). https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. http://www.herbalremedies.com
4. https://pl.wikipedia.org
5. https://pl.wikipedia.org
6. https://en.wikipedia.org