Herbata czerwona Pu-Erh

Pu-erh to herbata uprawiana i produkowana wyłącznie w chińskiej prowincji Yunnan w regionie Pu’er. Powstaje z liści krzewu Camellia sinnensis odmiany wielkolistnej zwanej Yunnan Daye. Chińczycy nazywają ją herbatą czarną, czyli hei cha, co oznacza dosłownie herbatę postfermentowaną lub dojrzewającą. W Europie nazywamy ją herbatą czerwoną.

Pu-erh to herbata otrzymywana na drodze fermentacji nieenzymatycznej, a więc przeprowadzanej przez nieszkodliwe mikroorganizmy. Dzieli się na dwa rodzaje: pu-erh sheng i pu-erh shou.

Pu-erh sheng, czyli „świeży” pu-erh, po przejściu całego standardowego procesu produkcji herbaty jest sprasowywany, zawijany w papier i poddawany leżakowaniu. Pożądane cechy uzyskuje po około 4-5 latach, a najlepsze po 10 latach i więcej, ale można go pić wcześniej. Z tego powodu, że jego powstawanie zajmuje tyle czasu, wynaleziono sposób, który postarza herbatę znacznie szybciej i tak w latach 70. XX wieku powstał pu-erh shou. W tym przypadku herbatę poddaje się procesowi wodui, który polega na pozostawieniu kopców herbaty pod wilgotnymi płachtami do leżakowania przez 1-2 miesiące. W ten sposób powstaje pu-erh shou o niemal czarnych liściach i intensywnym, ziemistym smaku.

Z kolei pu-erh sheng wyglądem przypomina herbatę zieloną, ale w smaku i aromacie jest dość wyjątkowy. Warto wypróbować i porównać oba rodzaje pu-erhów, a nieco pu-erha sheng odłożyć na kilka lat, gdyż jego walory smakowe oraz wartość rosną z wiekiem.

Pu-erh to herbata uprawiana i produkowana wyłącznie w chińskiej prowincji Yunnan w regionie Pu’er. Powstaje z liści krzewu Camellia sinnensis odmiany wielkolistnej zwanej Yunnan Daye. Chińczycy…

[Zobacz więcej]

Filtrowanie

Producent
Rozmiar
Dostępny w magazynie
Twój wybór: Usuń wszystko
 • Herbata czerwona - Pu Erh
  25,55
  ×

  Herbata czerwona - Pu Erh

  Wybierz wariant produktu

  Herbata czerwona - Pu Erh

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK