Kocanka piaskowa – kwiat ze stanowisk dzikich
Kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium) to roślina przeznaczona dla zdrowia wątroby, woreczka żółciowego i dróg żółciowych. Dobrze wpływa również na trawienie i pracę jelit. Dzięki olejkowi eterycznemu kwiaty kocanki pięknie pachną nawet po wysuszeniu, a pokruszone i umieszczone w materiałowym woreczku w szafie na ubrania lub w szafkach kuchennych pomagają odstraszyć mole. Nazwa rodzajowa Helichrysum nawiązuje do charakterystycznego koloru kwiatów tej rośliny i powstała z połączenia dwóch greckich słów: helios, czyli słońce, i chrysos, czyli złoto.
Kocanka rozprzestrzeniła się w Europie i na Syberii i jest jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych w Rosji. Nazywano ją tam dawniej zielem nieśmiertelności. Rosyjskie legendy głoszą, że ten, kto odnajdzie kocankę z niebieskimi kwiatami, będzie żył wiecznie. Kocanka znana była także starożytnym Rzymianom, którzy jako pierwsi docenili jej zapach i odkryli, że skutecznie odpędza mole. W medycynie ludowej roślina ta obecna jest od czasów średniowiecza i stosowana była dawniej na wszelkie choroby wątroby i dróg żółciowych.
KOCANKA – DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE
Waściwości prozdrowotne:
- Pozytywnie wpływa na wątrobę i woreczek żółciowy. Wzmaga produkcję i wydzielanie żółci.
- Wspomaga odtruwanie wątroby.
- Dba o prawidłowe funkcjonowanie dróg żółciowych, rozkurcza je i ułatwia przepływ żółci.
- Stymuluje wydzielanie enzymów trawiennych.
- Wspiera pracę jelit i wspomaga ich oczyszczanie.
- Pozytywnie wpływa na kondycję skóry.
Za powyższe właściwości odpowiadają liczne związki bioaktywne znajdujące się w kwiatach kocanki. Należą do nich flawonoidy (chalkony, naryngenina, kemferol, apigenina, luteolina i kwercetyna), kwasy fenolowe, garbniki, fitosterole, hydroksykumaryny, triterpeny, ftalidy i olejek eteryczny.
SKŁAD
Kocanka piaskowa – kwiaty suszone 100%. Surowiec najwyższej jakości!
KOCANKA PIASKOWA KWIAT – SPOSÓB UŻYCIA
Kocanka – herbata:
1 łyżkę suszonych kwiatów kocanki zalać 1 szklanką wrzącej wody. Przykryć i odstawić na 10-15 minut. Odcedzić. Spożywać 2-4 razy dziennie przed posiłkami po pół szklanki. Napar można przygotować na bazie gorącego mleka z miodem.
Alkohol i olej wyciągają z kocanki najwięcej związków czynnych, dlatego warto sporządzić nalewkę lub wyciąg olejowy według poniższych przepisów:
Nalewka:
50 g suszonych kwiatów kocanki zalać 250 ml alkoholu wysokoprocentowego. Zamknąć naczynie i odstawić na 1-2 tygodnie, co jakiś czas wstrząsnąć. Na koniec przefiltrować. Zażywać po 5 ml (1 łyżeczka) 2-3 razy dziennie.
Wyciąg olejowy:
50 g suszonych kwiatów kocanki zalać 250 ml wysokiej jakości oleju nierafinowanego (np. olej lniany, oliwa z oliwek, olej z czarnuszki lub z awokado). Odstawić na 2 tygodnie, od czasu do czasu wymieszać, a na koniec przecedzić. Wyciąg zażywać po 1 łyżce rano na czczo przez okres 1 tygodnia. Kurację można powtórzyć po upływie 3 miesięcy.
SYNERGIA
Zdrowie wątroby wesprze również ostropest plamisty i liść karczocha.
PRZECIWWSKAZANIA
Kamica żółciowa, niedrożność dróg żółciowych, nadwrażliwość na rośliny z rodziny astrowatych.
Kobiety w ciąży i karmiące powinny zasięgnąć porady lekarza lub fitoterapeuty przed zastosowaniem kocanki.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Kocankę piaskową można spotkać prawie w całej Europie oraz na Syberii. Roślina ta należy do rodziny astrowatych. Rośnie na glebach suchych i piaszczystych, stąd prawdopodobnie jej nazwa. Kocanka osiąga od 10 do 30 cm wysokości, jej łodyga rozgałęzia się i porasta wąskimi, podłużnymi liśćmi o zaokrąglonych końcach. Łodyga i liście są srebrzysto-zielone i pokryte drobnymi włoskami. Kwiaty są bladożółte lub złociste i mają postać koszyczków, tworzą kwiatostany w kształcie wiechy. W miejscu kwiatów pojawiają się owoce, czyli niełupki z puchem kielichowym, które roznoszone są przez wiatr. Kocanka rozmnaża się także przez podziemne kłącze.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Kocanka piaskowa dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.webmd.com
2. http://rozanski.li
3. https://books.google.pl
4. http://www.moondragon.org
5. https://pl.wikipedia.org