• L-tryptofan
  rotator-prawo
  rotator-lewo

L-tryptofan

Jako prekursor serotoniny i melatoniny przyczynia się do wzmocnienia dobrego nastroju i ułatwia zasypianie.

  • ; 1
 • W magazynie: 69 sztuk
  35,91
  W magazynie: 69 sztuk
  35,91
  Dodaj
  do ulubionych
 • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

 • Koszt przesyłki już od 13 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

L-tryptofan to aminokwas egzogenny, czyli taki, który musi być dostarczany z pożywieniem, gdyż organizm nie potrafi go sam wytworzyć. Jest składnikiem budulcowym białek, a ponadto bierze udział w procesie powstawania serotoniny, melatoniny i niacyny (wit. PP). Suplementowany jest głównie w celu podniesienia produkcji serotoniny i melatoniny.

L-tryptofan —> 5-HTP —> serotonina —> melatonina
L-tryptofan —> kinurenina —> przemiany kinureniny —> niacyna

L-tryptofan występuje naturalnie w nabiale, jajach, rybach, drobiu, roślinach strączkowych, bananach, ananasach i niektórych algach. Jego odpowiednia podaż nie stanowi więc problemu i niedobory są mało prawdopodobne. Okazuje się jednak, że dodatkowa suplementacja tego aminokwasu może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.

Warto pamiętać, że tryptofan jest okropnie gorzki… Z tego powodu stworzyliśmy dla Was L-tryptofan w kapsułkach.


DZIAŁANIE

Właściwości prozdrowotne:

 • L-tryptofan pomaga w zasypianiu. Przeprowadzono kilka badań, które dowiodły, że suplementacja L-tryptofanem skutkuje skróceniem czasu potrzebnego na zaśnięcie, a także wydłużeniem czasu trwania snu [1, 2].
 • L-tryptofan przyczynia się do poprawy i ustabilizowania nastroju. Jedno z badań klinicznych udowodniło, że L-tryptofan zażywany w ilości 1 g dziennie znacząco poprawia samopoczucie i funkcjonowanie emocjonalne, a także wpływa pozytywnie na zdolności poznawcze i poziom energii [3]. Spowodowane jest to przede wszystkim zwiększonym poziomem serotoniny w mózgu, ale też tym, że L-tryptofan korzystnie wpływa na sen.
 • L-tryptofan pomaga lepiej radzić sobie ze stresem i lękiem. Uczestnicy jednego z badań, u których zdiagnozowano zaburzenia lękowe, odczuli złagodzenie objawów w wyniku regularnej suplementacji tryptofanu [4]. Wywnioskowano wtedy, że układ serotoninowy gra ogromną rolę w procesie powstawania lęku i napięcia nerwowego wywołanego stresem, co potwierdziły liczne późniejsze badania [5]. Z tego powodu L-tryptofan, jako prekursor serotoniny, jest niezwykle pomocny w łagodzeniu tych stanów.
 • L-tryptofan wspiera funkcjonowanie kognitywne. I tutaj również chodzi o serotoninę, której odpowiedni poziom umożliwia koncentrację, rozwój pamięci, kojarzenie, uczenie się i podejmowanie decyzji. Zaobserwowano, że u osób z depresją wszystkie te procesy często są osłabione, a zwiększenie poziomu serotoniny przywraca je do normy [6].

Dlaczego warto przyjmować tryptofan, kiedy mamy dostęp do melatoniny lub 5-HTP?

Dostarczanie tylko tryptofanu pozwala naszemu organizmowi zdecydować, w jaki sposób go wykorzystać. Mamy więc pewność, że zostanie uzupełnione to, co jest najbardziej potrzebne. Z tryptofanu powstają powyższe związki, ale z nich już nie może powstać tryptofan.

Suplementacja 5-HTP może spowodować nadmierną produkcję serotoniny, co prowadzi do wahań nastroju i zmniejszenia poziomu dopaminy, norepinefryny oraz epinefryny, czyli równie ważnych neuroprzekaźników. Przyjmowanie melatoniny z kolei prowadzi do wzrostu tolerancji organizmu na ten składnik i może poskutkować rozregulowaniem rytmu snu. Ponadto efekty przyjmowania melatoniny mogą się utrzymywać przez następny dzień i wywoływać senność, ociężałość i rozdrażnienie.


ZASTOSOWANIE


Dla poprawy jakości snu, nastroju i funkcji kognitywnych, a także dla ustabilizowania nastroju i złagodzenia lęku oraz niepokoju.


SKŁAD


L-tryptofan 100% otrzymywany w procesie fermentacji skrobi kukurydzianej.

Bez dodatków i wypełniaczy. Najwyższa jakość!

Produkt odpowiedni dla wegan. Wolny od GMO.


SPOSÓB UŻYCIA


2 miarki raz dziennie przed snem. Dodać do niewielkiej ilości wody. Spożywać przed posiłkiem.

Zalecana dzienna porcja wynosi 400 mg L-tryptofanu.

Nie przekraczać zalecanej dziennej porcji. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety oraz nie zastąpią zdrowego trybu życia.

Numer zgłoszenia GIS: GIS-ŻP-SD-4230-04825/KC/19


PRZECIWWSKAZANIA


Ciąża, karmienie piersią, wystąpienie nadwrażliwości.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Chronić przed światłem i wilgocią.


BIBLIOGRAFIA


1. The insomnia of ‘sleeping in a strange place’: effects of l-tryptophane. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. Sleep-inducing effect of L-tryptophane. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Chronic treatment with a tryptophan-rich protein hydrolysateimproves emotional processing, mental energy levels and reaction time in middle-aged women. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. L-5-hydroxytryptophan in the treatment of anxiety disorders. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Role of 5-HT in stress, anxiety, and depression. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. Influence of Tryptophan and Serotonin on Mood and Cognition with a Possible Role of the Gut-Brain Axis. https://www.ncbi.nlm.nih.govKraj pochodzenia: Chiny
Zdrowie: Wsparcie snu, Stres, napięcie
Zastosowanie: koncentracja, pamięć, myślenie, odprężenie i nastrój
Ostrzeżenia: nie stosować w ciąży, nie stosować podczas laktacji

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  agata j., W dniu: 10.06.2023

  super na problemy ze snem i nerwowowcia

 • Ocena: (5/5)

  Magda, W dniu: 09.09.2021

  U mnie nie działa nasennie, za to wydłuża REM i pogłębia sen. Czyli in plus. I to od pierwszego użycia. Kupiłam na próbę, licząc na poprawę nastroju, ale tu nie widzę żadnych zmian po dwóch tygodniach stosowania. Za to głębokość snu od razu.

 • Ocena: (5/5)

  Karol P., W dniu: 25.05.2021

  produkt godny z opisem

 • Ocena: (5/5)

  Edyta K., W dniu: 28.09.2020

  lepszy sen

 • Ocena: (5/5)

  Przemysław K., W dniu: 29.06.2020

  Dobrze działa nasennie.

 • Ocena: (5/5)

  Piotr M., W dniu: 26.06.2020

  Zakupione dla żony. Polecam :)

 • Ocena: (5/5)

  Alan M., W dniu: 21.03.2020

  Świetny produkt, polecam!

 • Ocena: (5/5)

  Ewa F., W dniu: 14.01.2020

  Szybka wysyłka, dobry produkt!

 • Ocena: (5/5)

  Magdalena, W dniu: 28.09.2019

  Super biorę przed snem 4 miarki działa fantastycznie .uspokaja wycisza . Kończę pierwsze opakowanie i widzę spore efekty w samopoczuciu codziennym .

 • Ocena: (5/5)

  Mariola, W dniu: 28.11.2018

  Produkt wysokiej jakości. Polecam

 • Ocena: (5/5)

  Sylwia I., W dniu: 23.11.2018

  Działania tego specyfiku byłam chyba najbardziej ciekawa, cóż zażyłam jedną miarkę czyli bodajże 200mg pod język po kilku chwilach zmieszałam ze śliną I połknęłam, lekko można wyczuć gorzki posmak ale bardzo subtelny. Działanie odczuwam poprzez zmianę samopoczucia, większą chęć do działania a podobno ma usypiać, to moja pierwsza miarka i zobaczymy co dalej. Czuję również działanie na środku głowy takie jakby lekki ucisk, otulenie, masowanie neuronów i neuroprzekaźników, wzmożona aktywność wytwarzania serotoniny to na pewno ;) Mam nadzieję, że ten środek pomoże mi ustabilizować nastrój na bardziej pozytywny.

Polecane dla Ciebie

  Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

    OK