• L-Tryptofan
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • L-Tryptofan
  rotator-prawo
  rotator-lewo

L-Tryptofan

 • W magazynie: 23 sztuk
  39,90
  W magazynie: 23 sztuk
  39,90
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

L-tryptofan to aminokwas egzogenny, czyli taki, który musi być dostarczany z pożywieniem, gdyż organizm nie potrafi go sam wytworzyć. Jest składnikiem budulcowym białek, a ponadto bierze udział w procesie powstawania serotoniny, melatoniny i niacyny (wit. PP). Suplementowany jest głównie w celu podniesienia produkcji serotoniny i melatoniny.

L-tryptofan —> 5-HTP —> serotonina —> melatonina
L-tryptofan —> kinurenina —> przemiany kinureniny —> niacyna

L-tryptofan występuje naturalnie w nabiale, jajach, rybach, drobiu, roślinach strączkowych, bananach, ananasach i niektórych algach. Jego odpowiednia podaż nie stanowi więc problemu i niedobory są mało prawdopodobne. Okazuje się jednak, że dodatkowa suplementacja tego aminokwasu może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.


DZIAŁANIE

Właściwości prozdrowotne

L-tryptofan pomaga w zasypianiu. Przeprowadzono kilka badań, które dowiodły, że suplementacja L-tryptofanem skutkuje skróceniem czasu potrzebnego na zaśnięcie, a także wydłużeniem czasu trwania snu [1, 2].

L-tryptofan przyczynia się do poprawy i ustabilizowania nastroju. Jedno z badań klinicznych udowodniło, że L-tryptofan zażywany w ilości 1 g dziennie znacząco poprawia samopoczucie i funkcjonowanie emocjonalne, a także wpływa pozytywnie na zdolności poznawcze i poziom energii [3]. Spowodowane jest to przede wszystkim zwiększonym poziomem serotoniny w mózgu, ale też tym, że L-tryptofan korzystnie wpływa na sen.

L-tryptofan pomaga lepiej radzić sobie ze stresem i lękiem. Uczestnicy jednego z badań, u których zdiagnozowano zaburzenia lękowe, odczuli złagodzenie objawów w wyniku regularnej suplementacji tryptofanu [4]. Wywnioskowano wtedy, że układ serotoninowy gra ogromną rolę w procesie powstawania lęku i napięcia nerwowego wywołanego stresem, co potwierdziły liczne późniejsze badania [5]. Z tego powodu L-tryptofan, jako prekursor serotoniny, jest niezwykle pomocny w łagodzeniu tych stanów.

L-tryptofan wspiera funkcjonowanie kognitywne. I tutaj również chodzi o serotoninę, której odpowiedni poziom umożliwia koncentrację, rozwój pamięci, kojarzenie, uczenie się i podejmowanie decyzji. Zaobserwowano, że u osób z depresją wszystkie te procesy często są osłabione, a zwiększenie poziomu serotoniny przywraca je do normy [6].

Dlaczego warto przyjmować tryptofan, kiedy mamy dostęp do melatoniny lub 5-HTP?

Dostarczanie tylko tryptofanu pozwala naszemu organizmowi zdecydować, w jaki sposób go wykorzystać. Mamy więc pewność, że zostanie uzupełnione to, co jest najbardziej potrzebne. Z tryptofanu powstają powyższe związki, ale z nich już nie może powstać tryptofan.

Suplementacja 5-HTP może spowodować nadmierną produkcję serotoniny, co prowadzi do wahań nastroju i zmniejszenia poziomu dopaminy, norepinefryny oraz epinefryny, czyli równie ważnych neuroprzekaźników. Przyjmowanie melatoniny z kolei prowadzi do wzrostu tolerancji organizmu na ten składnik i może poskutkować rozregulowaniem rytmu snu. Ponadto efekty przyjmowania melatoniny mogą się utrzymywać przez następny dzień i wywoływać senność, ociężałość i rozdrażnienie.


ZASTOSOWANIE

Dla poprawy jakości snu, nastroju i funkcji kognitywnych, a także dla ustabilizowania nastroju i złagodzenia lęku oraz niepokoju.


SKŁAD

L-tryptofan 100% otrzymywany w procesie fermentacji skrobi kukurydzianej.

Bez dodatków i wypełniaczy. Najwyższa jakość!

Produkt odpowiedni dla wegan. Wolny od GMO.


SPOSÓB UŻYCIA

2 miarki raz dziennie przed snem. Dodać do niewielkiej ilości wody. Spożywać przed posiłkiem.
Zawartość w dziennej porcji – 400 mg l-tryptofanu.

Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia.
Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety oraz nie zastąpią zdrowego trybu życia.


PRZECIWWSKAZANIA

Uczulenie na którykolwiek ze składników. Produkt nie jest przeznaczony dla małych dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Chronić przed światłem i wilgocią.


BIBLIOGRAFIA


1. The insomnia of ‘sleeping in a strange place’: effects of l-tryptophane. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. Sleep-inducing effect of L-tryptophane. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Chronic treatment with a tryptophan-rich protein hydrolysateimproves emotional processing, mental energy levels and reaction time in middle-aged women. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. L-5-hydroxytryptophan in the treatment of anxiety disorders. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Role of 5-HT in stress, anxiety, and depression. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. Influence of Tryptophan and Serotonin on Mood and Cognition with a Possible Role of the Gut-Brain Axis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

***

Kraj pochodzenia: Chiny
Zdrowie: Wsparcie snu, Stres, napięcie
Zastosowanie: Koncentracja, Pamięć, Myślenie, Odprężenie i nastrój
Ostrzeżenia: Nie stosować w ciąży, Nie stosować podczas laktacji

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Przemysław K., W dniu: 29.06.2020

  Dobrze działa nasennie.

 • Ocena: (5/5)

  Piotr M., W dniu: 26.06.2020

  Zakupione dla żony. Polecam :)

 • Ocena: (5/5)

  Alan M., W dniu: 21.03.2020

  Świetny produkt, polecam!

 • Ocena: (5/5)

  Ewa F., W dniu: 14.01.2020

  Szybka wysyłka, dobry produkt!

 • Ocena: (5/5)

  Magdalena, W dniu: 28.09.2019

  Super biorę przed snem 4 miarki działa fantastycznie .uspokaja wycisza . Kończę pierwsze opakowanie i widzę spore efekty w samopoczuciu codziennym .

 • Ocena: (5/5)

  Mariola, W dniu: 28.11.2018

  Produkt wysokiej jakości. Polecam

 • Ocena: (5/5)

  Sylwia I., W dniu: 23.11.2018

  Działania tego specyfiku byłam chyba najbardziej ciekawa, cóż zażyłam jedną miarkę czyli bodajże 200mg pod język po kilku chwilach zmieszałam ze śliną I połknęłam, lekko można wyczuć gorzki posmak ale bardzo subtelny. Działanie odczuwam poprzez zmianę samopoczucia, większą chęć do działania a podobno ma usypiać, to moja pierwsza miarka i zobaczymy co dalej. Czuję również działanie na środku głowy takie jakby lekki ucisk, otulenie, masowanie neuronów i neuroprzekaźników, wzmożona aktywność wytwarzania serotoniny to na pewno ;) Mam nadzieję, że ten środek pomoże mi ustabilizować nastrój na bardziej pozytywny.

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK