L-tryptofan to aminokwas egzogenny, czyli taki, który musi być dostarczany z pożywieniem, gdyż organizm nie potrafi go sam wytworzyć. Jest składnikiem budulcowym białek, a ponadto bierze udział w procesie powstawania serotoniny, melatoniny i niacyny (wit. PP). Suplementowany jest głównie w celu podniesienia produkcji serotoniny i melatoniny.
L-tryptofan —> 5-HTP —> serotonina —> melatonina
L-tryptofan —> kinurenina —> przemiany kinureniny —> niacyna
L-tryptofan występuje naturalnie w nabiale, jajach, rybach, drobiu, roślinach strączkowych, bananach, ananasach i niektórych algach. Jego odpowiednia podaż nie stanowi więc problemu i niedobory są mało prawdopodobne. Okazuje się jednak, że dodatkowa suplementacja tego aminokwasu może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.
Warto pamiętać, że tryptofan jest okropnie gorzki… Z tego powodu stworzyliśmy dla Was L-tryptofan w kapsułkach.
DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- L-tryptofan pomaga w zasypianiu. Przeprowadzono kilka badań, które dowiodły, że suplementacja L-tryptofanem skutkuje skróceniem czasu potrzebnego na zaśnięcie, a także wydłużeniem czasu trwania snu [1, 2].
- L-tryptofan przyczynia się do poprawy i ustabilizowania nastroju. Jedno z badań klinicznych udowodniło, że L-tryptofan zażywany w ilości 1 g dziennie znacząco poprawia samopoczucie i funkcjonowanie emocjonalne, a także wpływa pozytywnie na zdolności poznawcze i poziom energii [3]. Spowodowane jest to przede wszystkim zwiększonym poziomem serotoniny w mózgu, ale też tym, że L-tryptofan korzystnie wpływa na sen.
- L-tryptofan pomaga lepiej radzić sobie ze stresem i lękiem. Uczestnicy jednego z badań, u których zdiagnozowano zaburzenia lękowe, odczuli złagodzenie objawów w wyniku regularnej suplementacji tryptofanu [4]. Wywnioskowano wtedy, że układ serotoninowy gra ogromną rolę w procesie powstawania lęku i napięcia nerwowego wywołanego stresem, co potwierdziły liczne późniejsze badania [5]. Z tego powodu L-tryptofan, jako prekursor serotoniny, jest niezwykle pomocny w łagodzeniu tych stanów.
- L-tryptofan wspiera funkcjonowanie kognitywne. I tutaj również chodzi o serotoninę, której odpowiedni poziom umożliwia koncentrację, rozwój pamięci, kojarzenie, uczenie się i podejmowanie decyzji. Zaobserwowano, że u osób z depresją wszystkie te procesy często są osłabione, a zwiększenie poziomu serotoniny przywraca je do normy [6].
Dlaczego warto przyjmować tryptofan, kiedy mamy dostęp do melatoniny lub 5-HTP?
Dostarczanie tylko tryptofanu pozwala naszemu organizmowi zdecydować, w jaki sposób go wykorzystać. Mamy więc pewność, że zostanie uzupełnione to, co jest najbardziej potrzebne. Z tryptofanu powstają powyższe związki, ale z nich już nie może powstać tryptofan.
Suplementacja 5-HTP może spowodować nadmierną produkcję serotoniny, co prowadzi do wahań nastroju i zmniejszenia poziomu dopaminy, norepinefryny oraz epinefryny, czyli równie ważnych neuroprzekaźników. Przyjmowanie melatoniny z kolei prowadzi do wzrostu tolerancji organizmu na ten składnik i może poskutkować rozregulowaniem rytmu snu. Ponadto efekty przyjmowania melatoniny mogą się utrzymywać przez następny dzień i wywoływać senność, ociężałość i rozdrażnienie.
ZASTOSOWANIE
Dla poprawy jakości snu, nastroju i funkcji kognitywnych, a także dla ustabilizowania nastroju i złagodzenia lęku oraz niepokoju.
SKŁAD
L-tryptofan 100% otrzymywany w procesie fermentacji skrobi kukurydzianej.
Bez dodatków i wypełniaczy. Najwyższa jakość!
Produkt odpowiedni dla wegan. Wolny od GMO.
SPOSÓB UŻYCIA
2 miarki raz dziennie przed snem. Dodać do niewielkiej ilości wody. Spożywać przed posiłkiem.
Zalecana dzienna porcja wynosi 400 mg L-tryptofanu.
Nie przekraczać zalecanej dziennej porcji. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety oraz nie zastąpią zdrowego trybu życia.
Numer zgłoszenia GIS: GIS-ŻP-SD-4230-04825/KC/19
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, karmienie piersią, wystąpienie nadwrażliwości.
SPOSÓB PRZECHOWYWANIA
Przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Chronić przed światłem i wilgocią.
BIBLIOGRAFIA
1. The insomnia of ‘sleeping in a strange place’: effects of l-tryptophane. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. Sleep-inducing effect of L-tryptophane. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Chronic treatment with a tryptophan-rich protein hydrolysateimproves emotional processing, mental energy levels and reaction time in middle-aged women. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. L-5-hydroxytryptophan in the treatment of anxiety disorders. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Role of 5-HT in stress, anxiety, and depression. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. Influence of Tryptophan and Serotonin on Mood and Cognition with a Possible Role of the Gut-Brain Axis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov