Kwiat lotosu różowego (Nelumbo nucifera) zawiera substancje, które wyciszają umysł, redukują stres i przyjemnie odprężają. Lotos różowy jest rośliną o szerokim zastosowaniu. Jego kłącza, nasiona, młode liście i płatki kwiatowe są jadalne, posiadają także liczne właściwości prozdrowotne i dlatego wykorzystywane są w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej i w Ajurwedzie.
Kwiaty lotosu stosowane były dawniej w przypadku gorączki, cholery, wrzodów żołądka i jelit, chorób wątroby oraz w przypadku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Kwiaty stanowiły również tonik dla serca, a po wymieszaniu z miodem nakładano je na oczy dotknięte infekcją czy zapaleniem. Kwiaty lotosu hoduje się ponadto w celach ozdobnych i pozyskuje z nich olejki eteryczne.
Różowy lotos od niepamiętnych czasów rósł nad brzegami Nilu. Upodobali go sobie starożytni Egipcjanie i uznali za roślinę świętą, którą czcili i która była dla nich symbolem stworzenia i odrodzenia. Z Egiptu lotos powędrował do Azji i zaczęto go hodować na terenie Persji, Indii i Chin, gdzie stał się bardzo popularny i gdzie również traktowano go z szacunkiem, a także wykorzystywano w rytuałach religijnych. Do dziś lotos obecny jest w kulturze azjatyckiej jako symbol czystości i nazywany jest lotosem świętym albo indyjskim, albo chińską lilią wodną.
Lotos różowy – kwiat 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Najważniejsze substancje bioaktywne obecne w płatkach lotosu to nucyferyna, N-nonucyferyna i nelumbozyd. Obok nich znajdują się flawonoidy i kwasy fenolowe.
Lotos – herbata:
1-2 łyżki płatków lotosu zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw na 15 minut. Taki napar pij, gdy potrzebujesz wyciszenia.
Ekstrakt wodny:
50 g suszonych kwiatów zalej 2 szklankami wody, doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez 15-20 minut. Usuń kwiaty i gotuj dalej, aż odparuje nadmiar wody. Uzyskany ekstrakt powinien mieć konsystencję syropu lub pasty. Ekstrakt można przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu w lodówce.
Lotos mielony:
1 płaską łyżeczkę proszku zalej niewielką ilością gorącej wody. Wymieszaj. Po ostudzeniu wypij razem z osadem. Stosuj 2-3 razy dziennie.
Damiana, bylica pospolita i kocimiętka spotęgują właściwości relaksacyjne lotosu różowego.
Kwiat lotosu uważany jest za produkt bezpieczny. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości należy go odstawić.
Skutki stosowania lotosu w ciąży i podczas karmienia piersią są nieznane, dlatego lepiej go wtedy unikać.
Lotos różowy, lotos orzechodajny lub nurzykłąb orzechodajny (Nelumbo nucifera) należy do rodziny lotosowatych i jest rośliną wieloletnią. Występuje dziko prawie w całej Azji, zwłaszcza wschodniej, oraz w Australii. Rośnie w zbiornikach wodnych i potrzebuje dużo przestrzeni i światła, gdyż może dorosnąć nawet do 6 m wysokości. W mule na dnie zbiornika wodnego lotos tworzy kłącze, z którego wyrastają liście i kwiaty na długich, grubych łodygach.
Liście lotosu są okrągłe, a ich szerokość sięga nawet 1 m. Te pływające po wodzie są płaskie, a te wzniesione nad powierzchnią są lekko zagłębione w środku. Liście lotosu zdolne są do samooczyszczania zwanego efektem lotosu. Kwiaty są jasnoróżowe, a ich średnica wynosi od 10 do 30 cm. Składają się z płatków o łezkowatym kształcie, które otaczają liczne słupki i pręciki oraz charakterystyczne, żółte dno kwiatowe, które potem rozrasta się, a w jego zagłębieniach pojawiają się nasiona.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Lotos różowy kwiat dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. The sacred lotus (Nelumbo nucifera)– phytochemical and therapeutic profile. http://onlinelibrary.wiley.com
2. https://www.drugs.com
3. http://botanicscience.blogspot.com
4. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas