Korzeń marala to surowiec pozyskiwany z rośliny zwanej szczodrakiem krokoszowatym lub też leuzeą (Rhaponticum carthamoides). Szczodrak rośnie najobficiej w górach Ałtaj i Sajany (Rosja), gdzie panują sprzyjające dla niego warunki. Spotkać go można na wysokościach przekraczających 1500 m.n.p.m. Kwitnący szczodrak podobny jest do ostu, z tym że ma grubszą łodygę i jest pozbawiony kolców.
Mieszkańcy Syberii znają i zbierają tę roślinę od co najmniej kilkuset lat. Z jej korzeni i liści sporządzają napary i nalewki. Nazwali ją „korzeniem marala”, ponieważ jest ona jednym z ulubionych przysmaków jeleni marali. Pomysł na to, aby wykorzystać szczodraka narodził się w wyniku obserwacji tych zwierząt i spostrzeżenia, że marale po jego zjedzeniu stają się wyjątkowo ożywione i jurne.
Ludowa medycyna rosyjska i syberyjska zalecała stosowanie korzenia szczodraka na co dzień w celu zwiększenia sił witalnych, wytrzymałości i odporności na trudny, górski klimat, a także po przebytej chorobie, aby szybciej wrócić do dobrej kondycji. Mężczyźni przyjmowali nalewkę z korzenia szczodraka, aby poprawić swoje libido i wzmocnić organizm przed ciężką pracą fizyczną.
Dziś wiemy, że korzeń marala zawiera ekdysteroidy, odpowiadające w głównej mierze za jego działanie. Spośród nich najważniejszą rolę spełnia 20-hydroksyekdyzon (20E, ekdysteron), który od lat jest przedmiotem badań naukowych. Ekdysteroidy to związki odkryte po raz pierwszy u owadów, regulujące ich linienie. Występują także w świecie roślin. Podane człowiekowi wykazują interesujące działanie, podobne do działania męskich hormonów płciowych. W rezultacie obserwuje się wzrost energii i siły, wzmocnienie mięśni i poprawę sprawności seksualnej. W tym roku pojawiło się badanie z udziałem 46 trenujących mężczyzn, którym podawano 20E. Po 10 tygodniach eksperymentu autorzy zaobserwowali wzrost masy mięśniowej uczestników, sugerując wpisanie ekdysteronu na listę zakazanych środków dopingujących [1]. Warto zaznaczyć, że ekdysteroidy nie podnoszą poziomu testosteronu we krwi, a ich działanie anaboliczne wymaga dokładniejszego zbadania.
Właściwości prozdrowotne:
Niewiele jest nowoczesnych badań nad działaniem korzeniem marala. Przeprowadzono dotychczas jedynie analizy chemiczne zawartych w nim substancji, a wykonane eksperymenty dotyczą głównie jednej z nich, czyli 20-ekdysteronu. A jak wiadomo, działanie rośliny jest najczęściej wypadkową synergii wielu zawartych w niej substancji [2]. Jest jednak trochę informacji z literatury z lat 40. i 50. ubiegłego wieku, które przytacza strona panacea.pl. Zgodnie z nimi:
[3]
Korzeń marala (Rhaponticum carthamoides) 100%. Bez dodatków. Surowiec najwyższej jakości!
Korzeń marala w proszku:
Pół łyżeczki proszku spożywaj 1-2 razy dziennie w pierwszej połowie dnia. Przed spożyciem wymieszaj z wodą lub dodaj do posiłku.
Odwar:
1 łyżeczkę mielonego korzenia gotuj w 2 szklankach wody przez 10 minut. Następnie zdejmij z ognia i odstaw do naciągnięcia na pół godziny. Wypijaj 2 razy dziennie po szklance odwaru w pierwszej połowie dnia.
Rhodiola i żeń szeń syberyjski uwydatnią działanie adaptogenne, energetyzujące i wzmacniające.
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę, nadciśnienie.
Szczodrak może spowolnić krzepnięcie krwi!
Szczodrak krokoszowaty to bylina z rodziny astrowatych. Występuje naturalnie w górach Ałtaj i Sajany na terenie Rosji, na wysokościach powyżej 1500 m.n.p.m. Wykształca grubą, owłosioną łodygę, dorastającą do 1,8 m wysokości. Jego liście są długie, pierzastosieczne. Kwiaty formują okazały, kulisty, purpurowy kwiatostan w kształcie koszyczka na szczycie łodygi, który przypomina kwiatostan ostu. Owoce to niełupki opatrzone puchem. Kłącze grube i zdrewniałe.
1. Ecdysteroids as non-conventional anabolic agent: performance enhancement by ecdysterone supplementation in humans. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. https://examine.com
3. https://panacea.pl
4. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas