• Mastyks
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Mastyks
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Mastyks
  rotator-prawo
  rotator-lewo

Mastyks

To grecka żywica, którą można żuć jak gumę. Podczas topnienia wydziela rześki, świeży zapach żywiczno-cytrusowy.

  • ; 1
 • W magazynie: 203 sztuk
  25,04
  W magazynie: 203 sztuk
  25,04
  Dodaj
  do ulubionych
 • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

 • Koszt przesyłki już od 13 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Mastyks / Grecja

Mastyks to żywica pochodząca z drzewa Pistacia lentiscus, które rośnie naturalnie w krajach śródziemnomorskich, a najpowszechniej uprawiane jest na greckiej wyspie Chios. Wyspa ta słynie z produkcji mastyksu, dlatego żywicę tę nazywa się czasami „łzami Chios”. W południowej części wyspy mieszczą się Mastichochoria, czyli wioski, w których zbiera się mastyks. Jest ich 20. Na wyspie znajduje się również muzeum mastyksu utworzone w 2016 r., gdzie można poczytać o produkcji, zastosowaniu i historii tej żywicy.

Topniejący mastyks wydziela typowy dla żywic zapach wilgotnych kamieni z cytrusową nutą. Żywicę tę można łatwo rozpoznać po wyglądzie. Jej grudki są przezroczyste i połyskujące, a w kolorze bladożółte lub bezbarwne. Można je z łatwością zetrzeć, wydzielają wtedy żywiczny zapach. Można je także włożyć do ust i potrzymać chwilę, a następnie pożuć – zachowują się wtedy jak guma do żucia. Są łagodne i nieco „drzewne” w smaku.

Mastyks pozyskuje się robiąc nacięcia w korze głównych gałęzi drzew i zbierając wyciekające krople na specjalnie przygotowane podłoże. Żywicę następnie suszy się w cieniu, a potem ręcznie myje i sortuje. Zbiory trwają od czerwca do września.

Mastyks posiada zadziwiająco dużo zastosowań. Jest surowcem spożywczym i farmaceutycznym, a ponadto służy to wyrobu lakierów i werniksów. W starożytności był jedną z pierwszych gum do żucia. Dziś jest składnikiem greckiego likieru o nazwie Mastiha, ciastek, cukierków, deserów, gum i rozmaitych słodyczy, a niekiedy nawet sera. Stosowany jest ze względu na swoje cechy teksturotwórcze i aromat. W medycynie tradycyjnej mastyks był środkiem na dolegliwości trawienne, o czym pisał grecki lekarz Dioscurides około 2 tysiące lat temu. Współczesne badania wskazują na właściwości przeciwdrobnoustrojowe mastyksu oraz na możliwości jego zastosowania w przypadku choroby wrzodowej żołądka wywołanej przez Helicobacter pylori.


SKŁAD


Mastyks 100%. Surowiec najwyższej jakości!


ZASTOSOWANIE


Produkt aromatyczny.


SPOSÓB UŻYCIA


Kryształek żywicy należy położyć na rozżarzonym węgielku.Kraj pochodzenia: Grecja

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Justyna A., W dniu: 18.01.2021

  Lubię Mastyks, bo ma moce terapeutyczne. Ostatnio stosowałam go w maści na przeziębienie, w kremach do twarzy. Dla mnie super.

 • Ocena: (5/5)

  Mateusz L., W dniu: 19.12.2018

  Bardzo ciekawa substancja. Polecam wysypywać ją nie na węgielek bezpośrednio, ale na kawałek folii aluminiowej. Dzięki temu rozpuści się, tworząc lustro, a kiedy substancje lotne się skończą, uniknie się palenia zabrudzeń, których aromat jest już mniej przyjemny.

Polecane dla Ciebie

  Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

    OK