Olejek bazyliowy 100% eteryczny Nanga
Olejek eteryczny bazyliowy powstaje z liści i kwiatów bazylii pospolitej (Ocimum basilicum), znanej i cenionej rośliny przyprawowej.
Olejek bazyliowy wydziela świeży, mocno ziołowy zapach, który sam w sobie jest dość przytłaczający, ale za to wyjątkowo dobrze komponuje się z innymi zapachami, podkreślając ich kwiatowo-słodkie nuty. Warto połączyć go z olejkiem pietruszkowym w proporcji 1:1. Efekt jest nieziemski.
Bazylia to roślina wykorzystywana od niepamiętnych czasów, o czym świadczą wykonane z niej wianki, znalezione w egipskich grobowcach. Jej ojczyzną jest najprawdopodobniej tropikalna Afryka i Azja. Do Europy Środkowej trafiła w XVI wieku, a dziś uprawiana jest na całym świecie. Istnieje bardzo wiele jej odmian, dlatego w Azji nie spotkamy tej samej bazylii, co we Włoszech, lecz bazylię zwaną tajską lub świętą (holy basil). Są też bazylie o różnokolorowych liściach, takich jak bazylia purpurowa czy rubinowa, a także o różnych aromatach, np. bazylia cynamonowa i cytrynowa.
Nazwa bazylii pochodzi od łacińskiego słowa basilius, czyli „królewski”. Przypuszcza się, że w dawnych czasach jej ziele służyło do produkcji perfum przeznaczonych dla władców. Według innych doniesień, nazwa bazylii wzięła się od bazyliszka (gr. basiliskos). W średniowiecznej Europie wierzono, że roślina ta chroni przed jego zabójczym wzrokiem, dlatego trzymano ją w domach lub noszono przy sobie.
ZASTOSOWANIE
- Olejek bazyliowy zastosowany w aromaterapii przynosi ulgę w stanach zmęczenia psychicznego. Podnosi nastrój, relaksuje i ujarzmia rozbiegane myśli. Pomaga lepiej się skupić na wykonywanych zadaniach.
- Działa przeciwdrobnoustrojowo, dlatego warto nasycić nim pomieszczenie podczas przeziębienia czy grypy, aby zdezynfekować powietrze. Niektórzy twierdzą też, że pomaga obniżyć gorączkę.
- Zastosowany w masażu działa przeciwbólowo i rozkurczowo. Jest szczególnie polecany do delikatnego masażu brzucha w celu poprawy trawienia i złagodzenia dolegliwości po posiłku. Pozytywnie wpływa także na kobiecy układ rozrodczy i łagodzi bóle menstruacyjne.
- Działa antyseptycznie na skórę, dlatego przydaje się do przemywania drobnych ran i ukąszeń owadów.
- Można się nim inhalować w celu udrożnienia dróg oddechowych. Działa wykrztuśnie.
SPOSÓB UŻYCIA
- Kominek aromaterapeutyczny – do kominka aromaterapeutycznego wlej do pełna wodę i dodaj 3 – 5 kropel olejku. Na dole rozpal świeczkę. Przebywaj blisko kominka, aby wdychać jak najwięcej związków lotnych.
- Inhalacja – 2 – 3 krople olejku dodaj do gorącej wody, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj unoszącą się parę przez 5-10 minut. Uważaj, aby para nie dostawała się do oczu. Możesz także nanieść kroplę olejku na chusteczkę i inhalować się nią kilka razy dziennie.
- Kąpiel – 3 – 8 kropli olejku dodaj do wanny z gorącą wodą i dobrze wymieszaj. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).
- Masaż – 15 – 30 kropel olejku dodaj do 50 ml oleju bazowego (np. herbacianego) i wymieszaj. Olej możesz nieco podgrzać. Zastosuj do relaksującego masażu całego ciała, do masażu zmęczonych mięśni i obolałych stawów oraz do masażu brzucha przy bolesnej menstruacji lub niestrawności i wzdęciach.
- Inne – olejek bazyliowy odstrasza owady, dlatego można go wcierać w skórę przed wizytą w lesie lub skomponować własną mieszankę olejkową na komary i inne owady z jego dodatkiem.
SKŁAD
Olejek bazyliowy (Ocimum basilicum) 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
DOBRZE ŁĄCZYĆ
Z olejkiem z nasion pietruszki, olejkiem bergamotkowym, olejkiem z szałwii dalmatyńskiej, olejkiem lawendowym, olejkiem limonkowym, olejkiem z eukaliptusa promienistego, olejkiem cytrynowym, olejkiem z gorzkiej pomarańczy, olejkiem rozmarynowym, olejkiem ze słodkiego kopru włoskiego, olejkiem z białego tymianku.
OSTRZEŻENIA
Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące i w okresie połogu.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Bazylia pospolita (Ocimum basilicum), zwana też ogrodową, to roślina jednoroczna z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Pochodzi z tropikalnych obszarów Afryki i Azji, skąd przywędrowała do Europy w czasach średniowiecznych. Dziś jest szeroko uprawiana. Spotkamy ją nawet w Ameryce Południowej. Osiąga 30-60 cm wysokości. Jej liście są cienkie i delikatne, jasnozielone, o karbowanych brzegach. Kwiaty drobne, dwuwargowe, zebrane w nibyokółki. Owocami bazylii są niełupki.
INFORMACJE TECHNICZNE
- Metoda pozyskiwania destylacja z parą wodną
- Użyta część rośliny liście i kwiaty
- Kolor bezbarwny, blady bursztyn
- Zapach olejek ma mocny, ziołowy zapach o wysokiej nucie
- Główne składniki metylochawikol 73.78%, linalol 20.6%
- Temperatura zapłonu 82 °C
- Gęstość względna 0,9333 g/ml
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych przez nas olejków jest dla nas bardzo ważna.
Do produktu olejek bazyliowy dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Specyfikację jakościową
- Certyfikat analizy
- Kartę charakterystyki (SDS)
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. Aromaterapia i inne terapie naturalne. Wyd. Rea. 2006
2. https://pl.wikipedia.org
3. https://essentialoils.co.za
4. https://pl.wikipedia.org
5. https://en.wikipedia.org