Olejek bergamotkowy sycylijski 100% eteryczny Nanga
Olejek ten pozyskiwany jest ze skórek owoców bergamotki (Citrus bergamium) – drzewka cytrusowego wywodzącego się z Azji, uprawianego dziś powszechnie we Włoszech.
Olejek bergamotkowy posiada lekki, orzeźwiający, słodko-cytrusowo-kwiatowy zapach. Niesamowicie przyjemny i nieprzytłaczający, pozbawiony gorzkawej nuty, typowej dla olejków cytrusowych. Zapach olejku momentalnie podnosi nastrój i koi napięcie nerwowe.
Nasz olejek bergamotkowy został wytłoczony na zimno. Z tego powodu nie wolno go podgrzewać, aby nie stracił cennych właściwości. Powstał na Sycylii, gdzie do dziś olejki wyciska się w sposób tradycyjny na drodze procesu zwanego sfumaturą, który został wynaleziony w wieku XVIII. Jest to technika bardzo rzadka, gdyż wymaga więcej pracy i czasu, ale pozyskane w ten sposób olejki wyróżniają się najwyższą jakością. Według znawców, olejki produkowane w sposób nowoczesny nigdy im nie dorównają [1].
Olejek bergamotkowy może być Wam znany, jeśli pijecie herbatę Earl Grey, której jest niezbędnym składnikiem. Pojawia się także jako aromat w produktach żywnościowych i kosmetykach oraz oczywiście w perfumach, gdzie stanowi nutę głowy oraz element harmonizujący i podkreślający całą kompozycję.
Olejek ten wykorzystywany był dawniej we włoskiej medycynie ludowej, nie tylko zewnętrznie, ale też wewnętrznie. Wewnętrznie stosowano go w leczeniu gorączki, przeziębienia i chorób pasożytniczych. Wspomagano się nim we wszelkich infekcjach – układu oddechowego, gardła, jamy ustnej, skóry, dróg moczowych i przewodu pokarmowego. Zewnętrznie stosowano go głównie w pielęgnacji drobnych ran, a także dodawano go do domowych środków myjących, aby wzmocnić ich działanie antybakteryjne. Inhalacje z dodatkiem olejku miały pomagać w infekcjach górnych dróg oddechowych [2].
WŁAŚCIWOŚCI
- Olejek bergamotkowy to fantastyczny element aromaterapii. Jego zapach przywołuje radość, podnosi na duchu i ułatwia puszczenie negatywnych emocji. Sprzyja odprężeniu ciała i umysłu, łagodzi niepokój i napięcie. Co ciekawe, właściwość ta została potwierdzona badaniem z udziałem ludzi. Uczestnicy badania zostali poddani ekspozycji na olejek bergamotkowy na 15 minut. Tyle wystarczyło, żeby wprawić ich w pozytywny nastrój [3].
- Olejek bergamotkowy niszczy bakterie, wirusy i grzyby, a także odstrasza owady i robaki. Sprawdza się jako naturalny antyseptyk i repelent oraz jako dodatek do środków czyszczących i do prania [4].
ZASTOSOWANIE
- w aromaterapii, szczególnie przy obniżonym nastroju, w momentach smutku, strachu, zrezygnowania, zniechęcenia, apatii
- do wcierania w skórę dotkniętą infekcją lub grzybicą
- jako aromatyczny i antyseptyczny dodatek do kosmetyków
- jako dodatek do prania i sprzątania
SPOSÓB UŻYCIA
UWAGA
Olejek działa fotouczulająco, co oznacza, że jeśli zaaplikujemy go na skórę, a potem wystawimy się na słońce lub pójdziemy do solarium, na naszej skórze pojawią się nieestetyczne przebarwienia.
- Kominek aromaterapeutyczny – nie zaleca się podgrzewania olejków cytrusowych, gdyż tracą wtedy swoje walory aromatyczne i prozdrowotne. Najlepiej umieszczać je w dyfuzorze. Jeśli nie masz dyfuzora, skrop olejkiem chusteczkę, tkaninę, ręcznik, koc. To wystarczy, żeby w pomieszczeniu „rozeszły się” związki lotne i piękny zapach.
- Inhalacja na zimno – nanieś kilka kropli olejku na chusteczkę i inhaluj się nią kilka razy dziennie.
- Kąpiel – 3 – 15 kropli olejku dodaj do wanny z ciepłą, ale nie gorącą wodą i dobrze wymieszaj. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).
- Masaż – 15 – 30 kropel olejku dodaj do 50 ml oleju bazowego (np. z pestek winogron) i wymieszaj.
SKŁAD
Olejek eteryczny bergamotkowy 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
DOBRZE ŁĄCZY SIĘ Z
Olejkiem z pieprzu czarnego , olejkiem z szałwii dalmatyńskiej, olejkiem cyprysowym, olejkiem frankincense, olejkiem geraniowym, jaśminem, olejkiem mandarynkowym, olejkiem muszkatołowym, olejkiem z pomarańczy słodkiej, olejkiem rozmarynowym, olejkiem wetiwerowym, olejkiem ylang ylang, olejkiem z eukaliptusa promienistego, olejkiem sosnowym, olejkiem świerkowym, olejkiem lawendowym, olejkiem cytrynowym, olejkiem z kory cynamonu oraz z olejkiem paczulowym.
OSTRZEŻENIA
Nie stosować bez rozcieńczenia. Chronić oczy.
Nie dla kobiet w ciąży oraz karmiących.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Pomarańcza bergamota (Citrus bergamium) należy do rodziny rutowatych (Rutaceae). Przypuszcza się, że powstała w wyniku skrzyżowania się cytryny (Citrus limon) z pomarańczą gorzką (Citrus aurantium). Pochodzi prawdopodobnie z Indii, ale dziś najobficiej występuje we Włoszech, gdzie jest popularnym drzewkiem uprawnym. Może dorastać do 12 m wysokości, ale w uprawie osiąga wysokość około 5 m. Wykształca szeroką na 5 m koronę. Na jej gałązkach widać nieliczne kolce. Liście mają kształt jajowaty i ząbkowane brzegi. Kwiaty 5-krotne, białe, pachnące, zebrane w baldachy. Owoce bergamotki zaliczane są do jagód. Przypominają wyglądem limonkę, z tym że są nieco większe, a ich skórka jest mocno pomarszczona.
INFORMACJE TECHNICZNE
- Metoda pozyskiwania tłoczenie na zimno
- Użyta część rośliny skórka z owocu
- Intensywność zapachu owocowy, kwiatowy
- Główne składniki citral 0,7%, limonen 35%, linalol 10%
- Temperatura zapłonu 48 °C
- Gęstość względna 0,862 g/ml
- Alergeny limonen 74%, linalol 1%, cytral 0,12%, citronellol 0,01%, geraniol 0,01%
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych przez nas olejków jest dla nas bardzo ważna.
Do produktu olejek bergamotkowy dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Kartę charakterystyki (SDS)
- IFRA
- Lista alergenów
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. https://en.wikipedia.org
2. Citrus bergamia essential oil: from basic research to clinical application. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Bergamot (Citrus bergamia) Essential Oil Inhalation Improves Positive Feelings in the Waiting Room of a Mental Health Treatment Center: A Pilot Study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. Aromaterapia i inne terapie naturalne. Wyd. Rea. 2006
5. https://pl.wikipedia.org
6. https://en.wikipedia.org
7. http://tropical.theferns.info