Olejek golteriowy 100% eteryczny Nanga
Naturalny olejek eteryczny golteriowy pozyskiwany jest na drodze destylacji parowej z liści golterii rozesłanej (Gaultheria procumbens), która pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. Tradycyjnie używana była przez plemiona zamieszkujące te tereny jako środek przeciwbólowy oraz do leczenia nerek i artretyzmu. Stosowali oni napary oraz okłady z liści tej wiecznie zielonej rośliny.
Za większość jej właściwości odpowiada salicylan metylu, który stanowi ponad 90% olejku eterycznego. Wykazuje on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, moczopędne, rozgrzewające, a także poprawiające krążenie. Olejek golteriowy, jak i czysty salicylan metylu wchodzą w skład wielu przeciwbólowych maści, które przynoszą ulgę przy bólach mięśni, stawów i kości oraz płynów do płukania jamy ustnej i past do mycia zębów. W połączeniu z olejkiem eukaliptusowym działa synergistycznie. Niestety, istnieje ryzyko niepożądanych interakcji z lekami przeciwzakrzepowymi (np. aspiryna, heparin, warfarin), co może poskutkować nadmiernym rozrzedzeniem krwi. Stosowany miejscowo, nie powinien przekraczać stężenia 2,4%. Wdychanie olejku golteriowego przynosi ukojenie przy przeziębieniach, grypie i kaszlu.
WŁAŚCIWOŚCI
- przeciwbólowy
- przeciwzapalny
- antyseptyczny
- moczopędny
- rozgrzewający
- odstraszający owady
- poprawiający krążenie
ZASTOSOWANIE
- bóle stawów i mięśni
- nerwobóle
- stłuczenia
- przeziębienie, grypa
- kaszel, zapalenie gardła
SPOSÓB UŻYCIA
- Aromatyzacja powietrza – dodaj kilka kropel do wody w parowniku aromaterapeutycznym (przeziębienia i grypa, odstraszanie owadów).
- Kompres – nasącz ręcznik lub kawałek innego materiału w mieszaninie olejku w wodzie (4 krople na pół szklanki wody). Na bóle reumatyczne i artretyczne najbardziej odpowiedni będzie gorący kompres.
- Inhalacja parowa – 2 – 3 krople olejku dodaj do miski z gorącą wodą, opary wdychaj pod przykryciem z ręcznika z zamkniętymi oczami.
- Masaż – 2 – 3 krople olejku rozpuść w dwóch łyżkach stołowych oleju bazowego, delikatnie masuj miejsce objęte bólem.
- Kąpiel aromatyczna – 4 – 5 kropli rozpuść w łyżce stołowej oleju bazowego, a następnie dodaj do napełnionej wodą wanny. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących, najlepiej umyj ciało tuż przed kąpielą.
SKŁAD
Olejek z listków golterii rozesłanej (Gaultheria procumbens) 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
DOBRZE ŁĄCZY SIĘ Z
Olejkiem lawendowym, olejkiem majerankowym, olejkiem ylang ylang, olejkiem z mięty pieprzowej i olejkiem z mięty zielonej.
CIEKAWOSTKI
Olejek golteriowy oraz olejek z kory brzozy cukrowej są niemal identyczne pod względem składu chemicznego i zapachu. Oba olejki zawierają powyżej 90% salicylanu metylu. Związek ten jest metabolizowany w naszym organizmie do kwasu salicylowego, którego pochodną jest aspiryna.
OSTRZEŻENIA
Przeciwwskazania do używania olejku golteriowego: spożywanie leków przeciwzakrzepowych, hemofilia i inne zaburzenia krwawienia, operacje, wrażliwość na salicylany, ciąża, karmienie piersią, dzieci. Tylko do użytku zewnętrznego. Olejek przed użyciem rozcieńczyć. Należy trzymać poza zasięgiem dzieci.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Golteria rozesłana (Gaultheria procumbens) to wiecznie zielona krzewinka, wyrastająca do 15 cm wysokości. Jej liście są ząbkowane i błyszczące, a kwiaty dzbankowate i białe. Pochodzi ze wschodniej Ameryki Północnej, należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae).
INFORMACJE TECHNICZNE
- Metoda pozyskiwania destylacja parą wodną
- Użyta część rośliny liście
- Kolor od przeźroczystego do jasnożółtego
- Intensywność zapachu mocny, słodki i lekko miętowy aromat
- Główne składniki salicylan metylu
- Temperatura zapłonu >96 °C
- Gęstość względna 1,1839 g/ml
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych produktów jest dla nas bardzo ważna. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Olejek golteriowy dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
- Kartę charakterystyki (SDS)
- IFRA
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety Second Edition, Churchill Livingstone Elsevier 2014
2. S. Price, L. Price, Aromatherapy for health professionals Third Edition, Churchill Livingstone Elsevier 2007
3. A. J. Cichoke, Secrets of Native American Herbal Remedies, Penguin, 2001
4. https://rozanski.li
5. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov