Olejek kardamonowy 100% eteryczny Nanga
Olejek kardamonowy pozyskiwany jest z nasion kardamonu malabarskiego (Elettaria cardamomum). Kardamon to bylina z rodziny imbirowatych, która występuje naturalnie w Indiach i na Sri Lance.
W Ajurwedzie, tradycyjnej medycynie indyjskiej, kardamon używany jest od trzech tysięcy lat jako rewelacyjny środek na wszelkie dolegliwości trawienne oraz jako afrodyzjak. Delikatne masaże brzucha wzbogacone o olejek kardamonowy świetnie łagodzą wzdęcia, nudności i skurcze. Dzięki swoim antyseptycznym właściwościom, olejek ten doskonale sprawdza się jako dodatek do past do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej. Inhalacje z jego dodatkiem skutecznie wspomagają kurację przeziębień i grypy. Rozpylony w dyfuzorze aromaterapeutycznym zwiększa koncentrację, poprawia nastrój i naturalnie oczyszcza powietrze.
Zapach olejku jest bardzo słodki, podkreślony nutą ostrości. Podgrzewany w kominku lub dodany do gorącej wody uwalnia nieco inny aromat niż na zimno. Jest wciąż korzenno-słodki, ale bardziej odświeżający, lekko mentolowy. Bardzo przyjemnie się go wdycha.
WŁAŚCIWOŚCI
- Olejek kardamonowy to znakomite wsparcie dla układu pokarmowego. Wmasowany w brzuch zmniejsza dyskomfort po obfitym posiłku i działa rozkurczowo na jelita, łagodząc wzdęcia.
- Składniki aktywne olejku kardamonowego działają przeciwdrobnoustrojowo, w związku z czym stosuje się go do inhalacji w infekcjach układu oddechowego, do dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach (kominek lub dyfuzor) oraz do pielęgnacji skóry i jamy ustnej.
- Olejek kardamonowy zastosowany w masażu sprawdza się jako składnik rozgrzewający ciało i kojący układ nerwowy.
- Zastosowany w aromaterapii poprawia nastrój i wyostrza koncentrację, co czyni go świetnym kompanem do pracy intelektualnej i twórczej. Warto wypróbować go również na randce – podobno potrafi rozpalić zmysły oraz libido.
ZASTOSOWANIE
- na trawienie
- do inhalacji podczas infekcji, grypy, przeziębienia
- do pielęgnacji skóry
- do odświeżania jamy ustnej
- do masażu rozgrzewającego, relaksacyjnego, erotycznego
- do pracy umysłowej i na randkę
SPOSÓB UŻYCIA
- Kominek aromaterapeutyczny – do kominka aromaterapeutycznego wlej do pełna wodę i dodaj 5 – 8 kropli olejku. Na dole rozpal świeczkę. Przebywaj blisko kominka, aby wdychać jak najwięcej związków lotnych.
- Inhalacja – 5 kropel olejku dodaj do gorącej wody, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj unoszącą się parę przez 5-10 minut. Uważaj, aby para nie dostawała się do oczu. Możesz także nanieść kroplę olejku na chusteczkę i inhalować się nią kilka razy dziennie.
- Kąpiel – 5 – 15 kropli olejku dodaj do wanny z gorącą wodą i dobrze wymieszaj. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).
- Masaż – 15 kropli olejku dodaj do 50 ml oleju bazowego (np. z kiełków pszenicy) i wymieszaj. Olej możesz nieco podgrzać.
- Inne – Kroplę olejku kardamonowego możesz dodać do porcji płynu do płukania ust albo nanieść ją na pastę do zębów przed szczotkowaniem.
SKŁAD
Olejek kardamonowy 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
DOBRZE ŁĄCZY SIĘ Z
Dobrze komponuje się z olejkiem cynamonowym, olejkiem goździkowym, olejkiem kminkowym, olejkiem ze słodkiej pomarańczy, olejkiem z drzewa różanego, z olejkiem bergamotkowym oraz z olejkiem z kory cedru atlaskiego.
OSTRZEŻENIA
Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące oraz dzieci. Może powodować nadwrażliwość skóry. Przed bezpośrednim kontaktem ze skórą należy go rozcieńczyć.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Kardamon malabarski (Elettaria cardamomum) to bylina z rodziny imbirowatych, której łodygi rosną na wysokość od 2 do 5 m. Korzenie kardamonu tworzą bulwiaste kłącza, a jego kwiaty są zielone z białą końcówką i fioletowymi żyłkami. Nasiona kardamonu znajdują się w strąkach, które wyrastają z łodyg na poziomie gruntu. Należy je zbierać zanim dojrzeją, bo gdy dojrzewają, zaczynają pękać.
INFORMACJE TECHNICZNE
- Kraj pochodzenia Gwatemala
- Metoda pozyskiwania destylacja z parą wodną
- Użyta część rośliny wysuszone nasiona
- Kolor bezbarwny do bardzo bladożółtego
- Intensywność zapachu mocny, ciepły i korzenny zapach
- Główne składniki 1,8-cineol 38.2%, octan terpinylu 3.8%
- Temperatura zapłonu 59 °C
- Gęstość względna 0,926 g/ml
- Alergeny cytral 0,6%, farnezol 0,1%, geraniol 1,5%
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych przez nas olejków jest dla nas bardzo ważna.
Do produktu olejek kardamonowy dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Specyfikację jakościową
- Certyfikat analizy
- Kartę charakterystyki (SDS)
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. Aromaterapia i inne terapie naturalne. Wyd. Rea. 2006
2. https://essentialoils.co.za
3. https://pl.wikipedia.org