• Olejek lawendowy Prowansja 100% eteryczny Nanga spożywczy
    rotator-prawo
    rotator-lewo
  • Olejek lawendowy Prowansja 100% eteryczny Nanga spożywczy
    rotator-prawo
    rotator-lewo
Lavandula angustifolia

Olejek lawendowy Prowansja 100% eteryczny Nanga spożywczy

Wysokiej jakości olejek spożywczy zgodny z zaleceniami Farmakopei Polskiej. Łagodzi niepokój, ułatwia zasypianie, pomaga pozbyć się bólu głowy - także migreny.

    • ; 1
  • W magazynie: 0 sztuk
    29,67
    W magazynie: 0 sztuk
    29,67
    Dodaj
    do ulubionych
  • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

  • Produkt chwilowo niedostępny.

  • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

    Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Olejek lawendowy prowansalski spożywczy pozyskiwany jest z kwiatów lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia), uprawianej (jak sama nazwa wskazuje) w słonecznej Prowansji.
Jesteśmy z niego szczególnie dumni: jest zgodny z zaleceniami Farmakopei Polskiej i charakteryzuje się niezwykłą jakością. To jeden z najbardziej wszechstronnych olejków, a z racji na mnogość zastosowań, powinien znajdować się w każdej domowej apteczce.

Ten olejek jest jakości spożywczej – to znaczy, że został on odpowiednio przebadany także w kierunku zastosowań wewnętrznych.

W naszej ofercie posiadamy również dwa inne olejki lawendowe: olejek lawendowy bułgarski o słodko-kwiatowym aromacie oraz olejek lawendowy francuski, idealny do zastosowań kosmetycznych.


WŁAŚCIWOŚCI


UKŁAD NERWOWY

Olejek lawendowy wielopoziomowo oddziałuje na układ nerwowy: podnosi nastrój, łagodzi lęk i niepokój, uspokaja umysł, relaksuje ciało i ułatwia zasypianie. To zapewne jeden z pierwszych olejków, jakie przychodzą nam do głowy, kiedy chcemy się odprężyć i lepiej spać. I słusznie, gdyż jego kojące działanie udowodniły liczne badania na zwierzętach i z udziałem ludzi [1].

Nastrój, napięcie, niepokój

W badaniu Lehrner i wsp. testowano wpływ zapachu olejku lawendowego na nastrój pacjentów oczekujących w kolejce do dentysty, rozpylając olejek w poczekalni. Okazało się, że zabieg ten pozytywnie wpłynął na samopoczucie pacjentów, wywołując w nich spokój i łagodząc napięcie, które naturalnie pojawia się przed wizytą u dentysty [2].

W badaniu Field i wsp. również wykorzystano olejek lawendowy, tym razem w żelu myjącym. Uczestnicy badania, którzy wąchali żel, stawali się bardziej zrelaksowani, a ich nastrój ulegał poprawie, dzięki czemu lepiej radzili sobie z zadaniem matematycznym. Zmiany psychologiczne notowano za pomocą ankiety, badania EEG i mierząc częstość skurczów serca [3].

Wiele badań przeprowadzono z użyciem Silexanu – opatentowanego w Niemczech leku opartego o olejek lawendowy. W jednym z nich zdrowi uczestnicy przyjmowali Silexan lub placebo przez 8 tygodni, a ich mózgi poddawano obrazowaniu MRI. Okazało się, że Silexan wyraźnie wpłynął na szlak serotoninergiczny, obniżając aktywność receptora 5-HT1a. Działanie to prowadzi do uspokojenia i zmniejszenia lęku. Można wywołać je również za pomocą leków, jednakże leki pociągają za sobą skutki uboczne, m.in. obniżenie koncentracji i otępienie następnego dnia. A zatem olejek lawendowy może być bezpiecznym i nieinwazyjnym środkiem łagodzącym napięcie nerwowe w sytuacjach niepokoju, lęku i stresu [4].

Sen

Ciekawe badanie dotyczące wpływu lawendy na sen przeprowadzono w 2015 r. Wzięło w nim udział 79 studentów skarżących się na problemy ze snem. Przez 5 dni mieli oni inhalować się lawendą lub zastosować zasady higieny snu lub chodzić spać jak zwykle. Okazało się, że zapach lawendy, a także higiena snu w znaczący sposób poprawiły jakość snu uczestników, a najlepszy efekt wywołało połączenie tych dwóch działań [5].

Obserwowano również wpływ zapachu lawendy na pacjentów ze zdiagnozowaną bezsennością. 4-tygodniowe badanie ukończyło 10 uczestników. Grupa eksperymentalna każdego dnia inhalowała się lawendą, grupa kontrolna otrzymała placebo. Po zakończeniu badania w grupie stosującej lawendę nastąpiła znaczna poprawa jakości snu, co zmierzono za pomocą kwestionariusza PSQI (Pittsburgh Sleep Quality Index) [6].

Wpływ lawendy na sen sprawdzano również u kobiet po menopauzie, u kobiet po porodzie oraz u pacjentów leczonych chemoterapią, gdyż u wszystkich tych grup problemy ze snem są nieco bardziej rozpowszechnione. W każdym wymienionym przypadku lawenda pozytywnie wpłynęła na jakość snu badanych i poprawiła nocną regenerację [7, 8, 9].

Ból

Równie wnikliwie co na nastrój i sen, bada się wpływ lawendy na ból. W licznych dotychczasowych eksperymentach podawano pacjentom do inhalacji olejek lawendowy i sprawdzano jego wpływ na różne rodzaje bólu. Okazuje się, że aromaterapia z użyciem olejku lawendowego pomaga złagodzić ból towarzyszący menstruacji, ciąży i operacjom, a masaż łagodzi ból stawów dotkniętych stanem zapalnym [10, 11, 12, 13]. Badania na zwierzętach dowodzą, że olejek lawendowy może także łagodzić nerwobóle [14].

INNE

Podobnie jak wszystkie olejki, olejek lawendowy również działa antyseptycznie i niszczy bakterie i grzyby, co można wykorzystać w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci oraz w przypadku drobnych ran. Ponadto olejek ten łagodzi ból i swędzenie po ukąszeniach owadów, a także po oparzeniach [1, 15, 16].


ZASTOSOWANIE

  • Wdychanie olejku z lawendy prowansalskiej poprawia nastrój, łagodzi napięcia nerwowe i stany lękowe. Pomaga uporać się z bezsennością spowodowaną stresem, a także łagodzi objawy menopauzy (drażliwość, przemęczenie, stany depresyjne). W podobnym celu można stosować olejek także wewnętrznie (po odpowiednim rozcieńczeniu!)
  • Masaż miejscowy z dodatkiem tego olejku działa przeciwbólowo. Jest prawdziwym ukojeniem dla nadwyrężonych mięśni, bólów reumatycznych i artretycznych, a delikatny masaż brzucha załagodzi także bóle menstruacyjne. Dla wzmocnienia efektu warto dodać olejek z mięty pieprzowej oraz rozmarynowy.
  • Bez rozcieńczenia może być stosowany tylko punktowo (maksymalnie 1-2 krople), np. w miejscu po ukąszeniu owadów, czy na poparzoną skórę. Działa antyseptycznie, łagodzi ból i przyspiesza regenerację skóry.
  • Jest skuteczny w walce z grzybicą stóp (tzw. stopa atlety) oraz grzybicą skóry wywoływaną przez Candida albicans.
  • Warto stosować go w terapii skóry objętej stanem zapalnym. Działa przeciwzapalnie i antyseptycznie; przydatny podczas leczenia trądziku oraz egzemy.
  • Skutecznie koi bóle głowy, w tym migrenę.


SPOSÓB UŻYCIA

  • Aromatyzacja powietrza – dodaj kilka kropel olejku do wody w parowniku aromaterapeutycznym. Rozpylony w powietrzu nadaje mu cudowny, kwiatowy zapach, dezynfekuje je oraz odstrasza owady.
  • Masaż pielęgnacyjno-relaksacyjny – 15 kropli dodaj do 30 ml oleju bazowego (np. ze słodkich migdałów) i wymieszaj. Tak przygotowany olej do masażu przechowuj w ciemnym szkle, starczy na kilka zabiegów. Działa przeciwbólowo i uspokajająco.
  • Kąpiel – 4 – 5 kropli rozpuść w łyżce stołowej oleju bazowego, a następnie dodaj do napełnionej wodą wanny. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).
  • Dodatek do kosmetyków – dodaj 1 kroplę olejku do jednorazowej porcji kosmetyku do pielęgnacji skóry wrażliwej oraz trądzikowej.
  • Inhalacja na zimno – wdychaj olejek prosto z buteleczki podczas bólu głowy (również migreny) oraz w stresowych sytuacjach.
    Inhalacja parowa – 3 – 5 kropli olejku wkrop do miski z gorącą wodą; opary wdychaj z zamkniętymi oczami pod przykryciem z ręcznika.
  • Kąpiel stóp – 3 – 4 krople olejku rozpuść w łyżce stołowej oleju bazowego (np. kokosowego), a następnie dodaj do miski z ciepłą wodą. Zanurz stopy w misce na co najmniej 15 minut. Działa odkażająco i przeciwgrzybiczo.
  • Zastosowanie wewnętrzne – rozpuść 1 kroplę olejku lawendowego w łyżce stołowej oliwy z oliwek lub miodu. Stosuj by ukoić układ nerwowy, kiedy potrzebujesz relaksu.


SKŁAD


Olejek eteryczny z lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!


DOBRZE ŁĄCZYĆ Z


olejkiem rozmarynowym, geraniowym , eukaliptusowym , z szałwii muszkatołowej , paczulowym , z mięty pieprzowej oraz olejkami cytrusowymi (np. cytrynowym , bergamotkowym , z pomarańczy słodkiej , z grejpfruta różowego ).


CIEKAWOSTKI


Lawenda była wykorzystywana do słynnych kąpieli w starożytnym Rzymie; już wtedy znano jej antyseptyczne i relaksujące właściwości. Kojarzona najbardziej z kąpielami, lawenda odziedziczyła swoją nazwę od łacińskiego słowa lavare, które oznacza „myć”.


OSTRZEŻENIA


Nie powinien być stosowany przez kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Unikać kontaktu z oczami, uchem wewnętrznym oraz wrażliwymi okolicami.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), zwana również lawendą prawdziwą to półkrzew należący do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego, lecz uprawia się ją na całym świecie – również w Polsce. Posiada charakterystyczne, fioletowe kwiatostany, będące niezwykle cennym surowcem zielarskim.


INFORMACJE TECHNICZNE


Kraj pochodzenia Francja, Prowansja

Metoda pozyskiwania destylacja parą wodną

Użyta część rośliny kwitnące szczyty

Kolor od przezroczystego do jasnożółtego

Zapach świeży, ziołowo-kwiatowy

Główne składniki octan linalilu 38,45%, linalol 26,10%, β-kariofilen 4,05%, trans-β-Ocymen 4,91%, cis-β-Ocymen 5,26%, octan lawandulilu 3,56%, terpinen-4-ol 2,63%, lawandulol 1 %

Konsystencja rzadka

Temperatura zapłonu 72 °C

Gęstość względna 0,883 g/ml


BIBLIOGRAFIA


1. Lavender essential oil: A review. https://www.researchgate.net
2. Ambient odors of orange and lavender reduce anxiety and improve mood in a dental office. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Lavender fragrance cleansing gel effects on relaxation. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. Effects of Silexan on the Serotonin-1A Receptor and Microstructure of the Human Brain: A Randomized, Placebo-Controlled, Double-Blind, Cross-Over Study with Molecular and Structural Neuroimaging. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Effect of Inhaled Lavender and Sleep Hygiene on Self-Reported Sleep Issues: A Randomized Controlled Trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. A single-blinded, randomized pilot study evaluating the aroma of Lavandula augustifolia as a treatment for mild insomnia. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
7. Comparison of the effect of lavender and bitter orange on sleep quality in postmenopausal women: A triple-blind, randomized, controlled clinical trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
8. Lavender fragrance essential oil and the quality of sleep in postpartum women. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
9. Aromatherapy: The Effect of Lavender on Anxiety and Sleep Quality in Patients Treated With Chemotherapy. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
10. The Effect of Lavender Aromatherapy on the Pain Severity of Primary Dysmenorrhea: A Triple-blind Randomized Clinical Trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
11. Effect of Lavender Oil Aroma in the Early Hours of Postpartum Period on Maternal Pains, Fatigue, and Mood: A Randomized Clinical Trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
12. The effectiveness of lavender essence on strernotomy related pain intensity after coronary artery bypass grafting. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
13. Effect of aromatherapy massage with lavender essential oil on pain in patients with osteoarthritis of the knee: A randomized controlled clinical trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
14. Lavender (Lavandula angustifolia Mill.) Essential Oil Alleviates Neuropathic Pain in Mice With Spared Nerve Injury. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
15. https://pl.wikipedia.org
16. https://pfaf.org
17. R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Proffesionals, 2nd edition, 2014
18. S. Price, L. Price, Aromatherapy for Health Professionals, 3rd edition, Churchill Livingstone, 2007
19. V. A. Worwood, The complete book of essential oils and aromatherapy, New World Library, 2016



Kraj pochodzenia: Francja
Aromat: ziołowo-kwiatowy
Zastosowanie: inhalacje, aromatyzacja pomieszczeń, masaże i kąpiele relaksacyjne, działanie przeciwbólowe, pielęgnacja poparzeń, pielęgnacja cery wrażliwej i problematycznej, działanie antydepresyjne, działanie antystresowe, działanie nasenne, działanie uspokajające
Ostrzeżenia: stosować rozcieńczony, unikać kontaktu z oczami i uchem wewnętrznym

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

  • Ocena: (5/5)

    Alicja C., W dniu: 07.12.2023

    Wspaniała, doskonała jest jakość tego olejku!

  • Ocena: (5/5)

    Tomasz ., W dniu: 27.01.2023

    Uspokaja i usypia. Rewelacja

  • Ocena: (5/5)

    kinga_ireland@o2.pl, W dniu: 14.12.2022

    Piękny zapach kwiatów lawendy. Mam wszystkie trzy olejki lawendowe Nangi, ten bym określiła jako krystaliczny. Olejek bułgarski jest również bardzo kwiatowy i delikatny, natomiast francuski ma również wyczuwalne ziołowe nuty. Polecam Państwu zakupy w Magicznym Ogrodzie - świetna jakość, bajeczne ceny:)

Polecane dla Ciebie

    Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

      OK