Olejek majerankowy 100% eteryczny Nanga
Olejek majerankowy pozyskiwany jest z majeranku ogrodowego (Origanum marjorama), znanego również pod nazwą lebiodka majeranek. Roślina ta występuje naturalnie w regionie Morza Śródziemnego oraz na Węgrzech i w Iranie. Możemy ją spotkać podczas wakacji w krajach Południowej Europy, spacerując po plaży. Majeranek rośnie tam często w kępach w towarzystwie tymianku i oregano.
Zioło to uprawiali już dawno temu Grecy i Rzymianie, dla których majeranek stanowił symbol miłości, radości i piękna. Według mitologii rzymskiej sprowadziła go na ziemię bogini Wenus, aby przypominał ludziom jej piękno. W antycznej Grecji pędy majeranku włożone pod poduszkę panny miały zesłać jej w snach przyszłego męża. W obu tych kulturach wieńcami z majeranku i innych ziół zdobiono skronie nowożeńców na czas ceremonii ślubnej. W czasach średniowiecznych majeranek pełnił rolę amuletu chroniącego przed chorobami, duchami i złymi zaklęciami. Aby zapewnić sobie ochronę, uprawiano go w ogródkach, wieszano na drzwiach lub noszono przy sobie.
Majeranek był też oczywiście istotną rośliną przyprawową i leczniczą. Mieszkańcy krajów śródziemnomorskich wykorzystywali go dawniej w swojej ludowej medycynie. Napary z majeranku polecane były na trawienie i wzdęcia oraz na nerwowość, drażliwość i nadpobudliwość. Zmielone ziele wymieszane z miodem spożywano w infekcjach, aby uśmierzyć kaszel i ból gardła. Wdychano również aromat świeżych, roztartych liści, co ułatwiało oddychanie.
Stosowanie olejku majerankowego wspomoże leczenie dolegliwości związanych z oddychaniem, w tym astmy, przeziębień, zapalenia zatok czy oskrzeli. Rozgrzewające masaże z dodatkiem olejku przyniosą ukojenie przemęczonym i obolałym mięśniom, a także chorym na reumatyzm i artretyzm. Wmasowywany w dolny brzuch, bądź plecy przyniesie ulgę przy bólach menstruacyjnych, a także wspomoże regulowanie cyklu miesiączkowego. Dodatek olejku do parownika aromaterapeutycznego przyniesie emocjonalny spokój, a także załagodzi bezsenność.
WŁAŚCIWOŚCI
- Olejek majerankowy zastosowany w aromaterapii mocno odpręża i działa sedatywnie. Uspokaja układ nerwowy, łagodzi napięcie emocjonalne, koi w stanach irytacji, złości lub niepokoju, ułatwia zasypianie. Sprzyja rozluźnieniu całego ciała.
- Skutecznie wspomaga pracę przewodu pokarmowego. Jego zapach stymuluje wydzielanie śliny, enzymów trawiennych i żółci, pobudza trawienie i wzmaga apetyt. Olejek wmasowany w brzuch działa rozkurczowo na jelita.
- Warto zastosować go w inhalacjach – udrożnia drogi oddechowe, rozkurcza oskrzela, odblokowuje zatkany nos i zatoki, wspomaga odkrztuszanie w infekcjach płuc i oskrzeli, ułatwia oddychanie w astmie.
- Olejek ten będzie też doskonałym składnikiem mieszanki do masażu. Poprzez swoje właściwości rozkurczowe pomaga rozluźnić napięte mięśnie, a dodatkowo wykazuje działanie przeciwbólowe.
- Podobnie jak wszystkie olejki, ten również jest naturalnym antyseptykiem. Nadaje się do pielęgnacji skóry, a także do oczyszczania powietrza z drobnoustrojów oraz jako dodatek do sprzątania.
[1, 2, 3]
ZASTOSOWANIE
- W aromaterapii jako środek łagodzący intensywne emocje i stres, ułatwiający relaks i zasypianie.
- Do inhalacji w astmie, przeziębieniach i infekcjach dróg oddechowych.
- Do masażu kojącego przemęczone mięśnie, ścięgna, stawy.
- Do masażu brzucha przy skurczach miesiączkowych.
- Do masażu brzucha wspomagającego trawienie.
- Jako naturalny antyseptyk.
SPOSÓB UŻYCIA
- Kominek aromaterapeutyczny – do kominka aromaterapeutycznego wlej do pełna wodę i dodaj 3 – 10 kropel olejku. Na dole rozpal świeczkę. Przebywaj blisko kominka, aby wdychać jak najwięcej związków lotnych.
- Inhalacja – 2 – 3 krople olejku dodaj do gorącej wody, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj unoszącą się parę przez 5-10 minut. Uważaj, aby para nie dostawała się do oczu. Możesz także nanieść kroplę olejku na chusteczkę i inhalować się nią kilka razy dziennie na zimno.
- Kąpiel – 3 – 15 kropli olejku dodaj do wanny z gorącą wodą i dobrze wymieszaj. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).
- Masaż – 15 – 30 kropel olejku dodaj do 50 ml oleju bazowego (np. z pestek winogron) i wymieszaj. Olej możesz nieco podgrzać.
SKŁAD
Olejek eteryczny majerankowy 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
DOBRZE ŁĄCZYĆ Z
Olejek majerankowy dobrze łączy się z olejkiem lawendowym, olejkiem z eukaliptusa promienistego, olejkiem z białego tymianku, olejkiem z drzewa herbacianego, olejkiem z drzewa różanego i olejkiem z rumianku marokańskiego.
CIEKAWOSTKI
Oryginalna, grecka nazwa majeranku oznacza „radość gór”.
OSTRZEŻENIA
Nie powinien być stosowany przez dzieci, ani kobiety w ciąży, ze względu na swoje działanie regulujące i wywołujące miesiączkę. Olejek majerankowy należy stosować w niewielkich ilościach, ponieważ w większych dawkach, dzięki swoim silnie uspokajającym właściwościom – może powodować ospałość i otępienie emocjonalne.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Majeranek ogrodowy (Origanum majorana) należy do rodziny jasnotowatych. Dorasta do 50 cm wysokości. Tworzy liczne, mocno rozgałęzione pędy, porośnięte drobniutkimi, owalnymi listkami. Rodzi drobne, jasnofioletowe kwiaty, gęsto upakowane w główkowate kwiatostany. Jego owocami są rozłupnie zawierające liczne, mikroskopijne nasionka.
INFORMACJE TECHNICZNE
- Metoda pozyskiwania destylacja parą wodną
- Użyta część rośliny ziele (kwiaty i liście)
- Kolor przeźroczysty lekko żółty
- Intensywność zapachu ciepły, drzewny, ziołowy zapach o średniej intensywności
- Główne składniki 4-terpineol 23%, linalol 18%, γ-terpinen: 13.5%
- Gęstość względna 0,890 g/ml
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych przez nas olejków jest dla nas bardzo ważna.
Do produktu olejek majerankowy dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Specyfikację jakościową
- Certyfikat analizy
- Listę alergenów
- IFRA
- Kartę charakterystyki (SDS)
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. I. Konopacka – Brud, W. S. Brud, Aromaterapia dla każdego, Studio Astropsychologii, 2002
2. C. Walters, Aromaterapia – Ilustrowany przewodnik, Könemann, 2001
3. P. Davis, Aromaterapia od A do Z, czyli poradnik leczenia zapachami, Wydawnictwo OPUS, Łódź, 1993
4. https://pl.wikipedia.org