Olejek z eukaliptusa cytrynowego 100% eteryczny Nanga
Olejek eukaliptusowy cytrynowy pozyskiwany jest z liści eukaliptusa cytrynowego (Eucalyptus citriodoria) – potężnego, australijskiego drzewa, dorastającego nawet do 45 m wysokości. Jest on spokrewniony ze „zwykłym” eukaliptusem gałkowym (Eucalyptus globulus), ale jak sama nazwa wskazuje, odróżnia go od niego nietypowy zapach.
Eukaliptus cytrynowy wydziela żywicę o przyjemnym, cytrusowym zapachu. Podobnie pachną jego liście. Jest to spowodowane bogatą zawartością cytronelalu w drzewie, który nadaje mu zapach podobny do zapachu trawy cytrynowej albo cytronelowej. Liście cytronelli również zawierają dużo cytronelalu. Związek ten znany jest ze swojej wyjątkowej skuteczności w odstraszaniu komarów, dlatego oba te olejki – z eukaliptusa cytrynowego i cytronelowy – są powszechnie wykorzystywane jako składniki repelentów. Ich skuteczność dorównuje skuteczności DEET-u – najsilniejszego chemicznego środka na komary, jaki dotąd opracowano.
Z drugiej strony, eukaliptus cytrynowy nie zawiera prawie w ogóle cyneolu – związku, który nadaje klasycznemu eukaliptusowi charakterystyczny, kamforowy aromat. Olejek ten pachnie zatem miło, słodko-cytrusowo, trochę ziołowo i zupełnie nie-eukaliptusowo.
Eukaliptus cytrynowy to drzewo cenione jako źródło olejku i wytrzymałego drewna, a także jako roślina dekoracyjna. Możemy je spotkać podczas podróży do Australii w parkach, gdzie rośnie często w rzędach wzdłuż alei. Drzewo to uprawiane jest obecnie nie tylko w swojej ojczyźnie, ale też w Chinach i Brazylii.
Eukaliptus cytrynowy znalazł swoje miejsce w tradycyjnej medycynie. Jego liście wykorzystywali dawniej rdzenni mieszkańcy Australii – Aborygeni. Leczyli nimi wszelkie infekcje i choroby wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Napary wypijali podczas gorączki i przeziębienia albo przemywali nimi skórę. Okłady ze świeżo zmielonych liści przykładali na rany i zakażenia. Z drzewa pozyskiwali także żywicę, którą stosowali w biegunkach i chorobach układu moczowego.
WŁAŚCIWOŚCI
- Zastosowany w aromaterapii podnosi nastrój i energię.
- Skutecznie odstrasza komary i inne owady. Łagodzi ukąszenia.
- Działa antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybiczo.
- Udrożnia i oczyszcza drogi oddechowe.
- Łagodzi kaszel i ból gardła, wspomaga leczenie infekcji i przeziębień.
- Koi bóle mięśni i stawów, redukuje stany zapalne w układzie ruchu.
[1, 2]
ZASTOSOWANIE
- W aromaterapii przy obniżonym nastroju i apatii.
- Jako naturalny repelent na komary, muchy i inne owady.
- Do inhalacji w przeziębieniach, infekcjach, grypie, astmie, zapaleniu płuc, oskrzeli i gardła.
- Do płukania jamy ustnej i gardła.
- Do masażu zmęczonego ciała, przy bólach mięśni i stawów.
- Jako składnik perfum.
- Do pielęgnacji skóry i włosów.
- Jako antyseptyk do skóry na zmiany infekcyjne, grzybiczne, trądzikowe oraz drobne rany.
- Do dezynfekcji powietrza, tkanin, powierzchni.
SKŁAD
Olejek eteryczny z eukaliptusa cytrynowego 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
SPOSÓB UŻYCIA
- Kominek aromaterapeutyczny – do kominka aromaterapeutycznego wlej do pełna wodę i dodaj 3 – 10 kropel olejku. Na dole rozpal świeczkę. Przebywaj blisko kominka, aby wdychać jak najwięcej związków lotnych.
- Inhalacja – 2 – 3 krople olejku dodaj do gorącej wody, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj unoszącą się parę przez 5-10 minut. Uważaj, aby para nie dostawała się do oczu. Możesz także nanieść kroplę olejku na chusteczkę i inhalować się nią kilka razy dziennie.
- Kąpiel – 3 – 15 kropli olejku dodaj do wanny z gorącą wodą i dobrze wymieszaj. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).
- Masaż – 15 – 30 kropel olejku dodaj do 50 ml oleju bazowego (np. migdałowego) i wymieszaj. Olej możesz nieco podgrzać.
DOBRZE ŁĄCZYĆ Z
Olejkiem lemongrasowym, olejkiem z eukaliptusa promienistego, olejkiem sosnowym, olejkiem tymiankowym, olejkiem rozmarynowym i z olejkiem z mięty pieprzowej.
OSTRZEŻENIA
Olejek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące i dzieci. Należy stosować go w dużych rozcieńczeniach, nigdy bezpośrednio na skórę. Do stosowania zewnętrznego.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Eukaliptus cytrynowy należy do rodziny mirtowatych – Myrtaceae. Występuje naturalnie na północy i wschodzie Australii. Jest ogromnym drzewem, osiągającym średnio 35, a czasem nawet 45 m wysokości. Ma smukły pień i niezbyt gęstą koronę. Z daleka widać jego gładką, prawie białą korę, pokrytą gdzieniegdzie jasnobrązowymi, łuszczącymi się płatami. Jego liście są podłużne i wąskie, lancetowate. Kwiaty białe, „puchate” od licznych pręcików. Owoce wyglądają jak zielone, miniaturowe tykwy do yerba mate.
INFORMACJE TECHNICZNE
- Kraj pochodzenia Brazylia
- Metoda pozyskiwania destylacja z parą wodną
- Użyta część rośliny liście, a czasem młode gałązki
- Kolor bezbarwny do bladożółtego
- Intensywność zapachu słodko – świeży zapach o kamforowym i cytrynowym charakterze, o średniej intensywności
- Główne składniki cytronelal 70%
- Temperatura zapłonu 73 °C
- Gęstość względna 0,864 g/ml
- Alergeny citronellol < 10%, limonen < 1%, linalol < 1%
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych przez nas olejków jest dla nas bardzo ważna.
Do produktu olejek eukaliptusowy cytrynowy dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Kartę charakterystyki
- Certyfikat analizy
- Listę alergenów
- Specyfikację jakościową
- IFRA
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. https://pfaf.org
2. https://www.webmd.com
3. https://en.wikipedia.org