Olejek powstaje podczas destylacji parowej liści eukaliptusa cytrynowego w Brazylii. Nie daj się zwieść nazwie, zupełnie nie przypomina olejków eukaliptusowych. Charakteryzuje go niezwykle świeży, cytrusowo-ziołowy zapach, mocno przypominający olejek cytronelowy, jednak nieco przyjemniejszy w odbiorze. Komary i kleszcze nie przepadają za tym zapachem – olejek często wchodzi w skład naturalnych repelentów.
Nasz olejek z eukaliptusa cytrynowego BIO posiada certyfikat organiczny wydany przez Soil Association, co oznacza, że został wyprodukowany zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi i środowiskowymi.
Czy naturalny olejek z eukaliptusa cytrynowego odstrasza owady?
Większość repelentów na bazie tego olejku posiada w składzie jego zmodyfikowaną formę: olejek zawiera PMD (p-mentano-3,8-diol), molekułę powstałą z cytronellalu (aldehydu będącego głównym składnikiem aktywnym olejku) w wyniku reakcji chemicznej.
Zmodyfikowana forma olejku utrzymuje się na skórze o wiele dłużej niż naturalny olejek – dzięki temu jest w stanie chronić przed owadami nawet kilka godzin.
Niezmieniony, naturalny olejek również odstrasza owady, ale po spryskaniu nim skóry – szybko paruje, co oznacza, że trzeba go bardzo często reaplikować. Dla wzmocnienia efektu warto łączyć go z innymi olejkami o podobnym działaniu: lawendowym, geraniowym, z mięty pieprzowej. Komary i kleszcze za nimi nie przepadają. Te olejki świetnie sprawdzą się razem w dyfuzorze, dzięki temu odstraszysz niechcianych, latających gości.
Mimo mylącej nazwy, olejek nie zawiera charakterystycznego składnika dla olejków eukaliptusowych – 1,8-cyneolu (eukaliptolu) – dzięki temu jest bezpieczny do używania przy dzieciach.
W sprzedaży posiadamy również olejek z eukaliptusa cytrynowego z upraw konwencjonalnych.
• przeciwgrzybiczy
• antybakteryjny
• odstraszający owady
• odświeżający umysł
• Do aromatyzacji pomieszczeń – nadaje przestrzeni rześkiego, ziołowego aromatu.
• Jako naturalny repelent, działa odstraszająco na owady. By spotęgować efekt odstraszający komary i/lub kleszcze warto zmieszać z olejkami: geraniowym, lawendowym bio, paczulowym bio, z mięty pieprzowej bio.
• Jako składnik naturalnych perfum (nuta głowy/serca).
• Aromatyczna kąpiel lub masaż (jeśli lubisz ten zapach).
• Warto dodawać go do ekologicznych środków czystości (działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie).
• Aromatyzacja powietrza – dodaj kilka kropel do wody w dyfuzorze aromaterapeutycznym i ciesz się świeżym zapachem olejku z eukaliptusa cytrynowego. Jeśli zależy Ci na zapachu odstraszającym owady – wymieszaj go np. z olejkiem geraniowym i olejkiem lawendowym.
• Kąpiel – 3 – 10 kropli rozpuść w łyżce stołowej oleju bazowego, a następnie dodaj do napełnionej wodą wanny. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).
Olejek eteryczny z eukaliptusa cytrynowego 100% z upraw ekologicznych. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
olejkiem paczulowym bio, lawendowym bio, z drzewa herbacianego bio, z mięty pieprzowej bio, geraniowym.
Kobiety karmiące oraz w ciąży przed użyciem powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Do użytku zewnętrznego.
Eukaliptus cytrynowy (Eucalyptus citriodora, syn. Corymbia citriodora) to wysokie, wiecznie zielone drzewo, należące do rodziny mirtowatych (Myrtaceae). Jego pień jest smukły, o gładkiej, jasnej korze, która łuszczy się cienkimi płatami. Liście są długie, lancetowate, błyszczące; dzięki wysokiej zawartości olejku eterycznego, po roztarciu wydzielają charakterystyczny, cytrynowy zapach. Wytwarza białe, drobne kwiaty; owoce to małe, drewniejące torebki z nasionami. Lubi ciepłe, słoneczne stanowiska. Występuje naturalnie w północno-wschodniej Australii, na szeroką skalę uprawiany jest także w Brazylii.
Kraj pochodzenia: Brazylia, uprawa organiczna
Metoda pozyskiwania: destylacja z parą wodną
Użyta część rośliny: liście
Kolor: od przezroczystego do jasnożółtego
Zapach: świeży, słodko-cytrusowy (nuta serca)
Konsystencja: rzadka
Temperatura zapłonu: 79 °C
Gęstość względna: 0,879 g/ml
1. R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals, 2nd edition (2014)
2. T Jaenson i in., Repellency of oils of lemon eucalyptus, geranium, and lavender and the mosquito repellent MyggA natural to Ixodes ricinus (Acari: Ixodidae) in the laboratory and field, J Med Entomol, Jul;43(4):731-6 (2006)
3. htps://en.wikipedia.org/wiki/Corymbia_citriodora
4. https://www.anbg.gov.au/gnp/trainees-2016/corymbia-citriodora.html
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Waszej dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas