Olejek eteryczny pozyskiwany jest z ziela krwawnika pospolitego (Achillea millefolium) podczas destylacji z parą wodną. Krwawnik to szeroko stosowana roślina lecznicza zarówno w medycynie ludowej, jak i akademickiej. Szczególnie doceniany jest w terapii dolegliwości żołądkowo-jelitowych (działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, wiatropędnie i żółciopędnie).
Olejek eteryczny z krwawnika to ciemnoniebieski płyn o charakterystycznym, ziołowym i lekko owocowym aromacie. Ceniony jest nie tylko w aromaterapii, a także w farmacji – ze względu na obecność chamazulenu, związku o właściwościach przeciwzapalnych. Olejek działa przeciwskurczowo na mięśnie oraz jelita, wspomaga terapię przeziębień, infekcji dróg oddechowych oraz układu pokarmowego. Poprawia krążenie, koi bóle mięśni oraz stawów, przez co warto dodawać go do kąpieli oraz masażu. Stosowany na skórę przyspiesza gojenie się ran i minimalizuje ryzyko pojawienia się blizn (maksymalne stężenie olejku przy stosowaniu miejscowym powinno wynosić 8,6 %).
Skąd bierze się ciemnoniebieski kolor olejku z krwawnika pospolitego? Jeden z głównych składników olejku, chamazulen, nadaje mu charakterystyczną niebieską barwę. Co ciekawe, związek ten nie występuje w roślinie naturalnie – powstaje w wyniku rozpadu związku macierzystego (prekursora), matrycyny, podczas destylacji z parą wodną olejku eterycznego. Właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze olejku krwawnikowego związane są właśnie z obecnością chamazulenu. Związek ten występuje również w innych olejkach eterycznych: z rumianku niemieckiego i bylicy piołun.
Olejek eteryczny krwawnikowy 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
olejkiem lawendowym, olejkiem cyprysowym, olejkiem geraniowym, olejkiem rozmarynowym, olejkiem palmarozowym, olejkiem jałowcowym, olejkiem majerankowym, olejkiem z kory cedru atlaskiego, olejkiem niaouli, olejkiem z drzewa herbacianego i olejkiem z drzewa różanego oraz z olejkami cytrusowymi.
Pierwszy człon łacińskiej nazwy krwawnika, Achillea, pochodzi od starożytnego mitu greckiego o Achillesie, który będąc rannym, miał zostać opatrzony krwawnikiem przez samą boginię Afrodytę. Krwawnik rzeczywiście był stosowany do opatrywania ran podczas pierwszej wojny światowej – zapobiegał infekcjom oraz wstrzymywał krwawienie.
Stosować wyłącznie rozcieńczony. Przed użyciem należy wykonać próbę uczuleniową w zgięciu łokcia. Unikać kontaktu z oczami, uchem wewnętrznym oraz wrażliwymi okolicami. Nie powinien być używany przez kobiety karmiące, w ciąży oraz dzieci. Tylko do użytku zewnętrznego.
Krwawnik pospolity to pospolite ziele wieloletnie, należące do rodziny astrowatych. Występuje naturalnie na terenach Eurazji, Mongolii oraz Ameryki Północnej. Koszyczki kwiatowe zebrane są w baldachogrono, główki kwiatów mają kolor biały lub różowy. Dorasta maksymalnie do 80 cm wysokości, jest znaną rośliną leczniczą. Ziele krwawnika zawiera minimum 0,2 % olejku eterycznego.
1. R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Proffesionals, 2nd edition, 2014
2. S. Price, L. Price, Aromatherapy for health professionals, 3rd edition, Elsevier 2007
3. V. A. Worwood, The complete book of essential oils and aromatherapy, New World Library, 2016
4. A. Huete, Aromaterapia praktyczny przewodnik po olejkach eterycznych, Wydawnictwo Jedność, 2015
5. http://1000roslin.pl
6. https://rozanski.li
7. http://lukaszluczaj.pl
8. https://pl.wikipedia.org
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas