Boswellia sacra

Olibanum Oman

  • ; 1
  • ; 1
 • W magazynie: 12 sztuk
  20,27
  W magazynie: 12 sztuk
  20,27
  W magazynie: 0 sztuk
  159,00
 • Koszt przesyłki już od 10,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Olibanum Oman – jedno z najbardziej cenionych kadzideł pozyskiwanych z drzew gatunku Boswellia sacra występujących w regionie Dhofar w sułtanacie Omanu, leżącym na Półwyspie Arabskim. Pochodząca z tamtego obszaru żywica olibanum wykorzystywana jest od ponad 5000 tysięcy lat jako wonne kadzidło w obrzędach i ceremoniach religijnych. Przenikliwa, balsamiczno-cytrusowa woń uwalniana podczas spalania, sprzyja transcendencji, głębokiej medytacji i odprężeniu. Wierzono, że dym z kadzidła oczyszcza sferę sacrum, odpędza złe duchy oraz pomaga osiągnąć wewnętrzny spokój i harmonię.

Żywica pochodząca z regionu dzisiejszego południowego Omanu od starożytności uchodzi za surowiec najwyższej jakości. Dawniej znaczenie kadzidła było tak ogromne, że pierwszy wielki szlak handlowy w historii, wiodący z królestw południowej Arabii („Arabia Felix”) do ośrodków kultury w basenie morza Śródziemnego (liczący 5000 km), nazywany jest „drogą kadzidła”. W czasach największej popularności żywica olibanum była cenniejsza od złota. W Biblii znajduje się wiele odniesień do kadzidła, które towarzyszyło obrzędom ofiarnym w świątyniach. Ta szlachetna żywica była jednym z darów, które Trzej Królowie przynieśli nowo narodzonemu Jezusowi.


DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE

Właściwości prozdrowotne

Oprócz obrzędów i rytuałów sakralnych, żywica olibanum wykorzystywana jest w przemyśle perfumeryjnym i aromaterapii. Wpływa korzystnie na samopoczucie, odpręża i uwalnia od stresu oraz napięcia psychicznego. Wprowadza harmonię i wyzwala uczucie wzniosłości, a także sprzyja głębokiemu skupieniu podczas medytacji. Szlachetna balsamiczna woń ze słoneczną nutą cytrusów pogłębia oddech, wycisza i relaksuje.

Uważa się również, że dym z kadziła ma właściwości oczyszczające atmosferę z negatywnych energii, jednak warto również podkreślić, że posiada on też właściwości oczyszczające w znaczeniu dosłownym. Uwalniane podczas spalania olejki eteryczne hamują rozwój drobnoustrojów. W wielu kulturach intuicyjnie okadzano pomieszczenia chorych, hamując tym samym rozprzestrzenianie się zarazków.


SPOSÓB UŻYCIA


Do rozpalenia kadzidła niezbędne są węgielki trybularzowe. Węgielek należy rozpalić – i położyć na bezpiecznej – niepalnej podstawce. Można użyć dedykowanej do tego celu kadzielniczki.
Na rozgrzany węgielek nałożyć kilka (wedle uznania i preferencji) kawałeczków żywicy olibanum.


Olibanum czy frankincense?

Olibanum w wielu regionach Bliskiego Wschodu i Afryki oznacza po prostu „kadzidło” w sensie ogólnym. Słowo olibanum jest również stosowane jako synonim „frankincense”, oznaczające wysokiej jakości, prawdziwe kadzidło pozyskiwane z żywicy drzew należących do rodzaju Boswellia. Drzewa produkują drogocenną żywicę dopiero po około 8-10 latach. Żywica pozyskiwana jest poprzez małe, płytkie nacięcia kory lub gałęzi drzewa. Bursztynowe „łzy” zbierane są ręcznie po zaschnięciu. Na ostateczny aromat wpływa wiele czynników klimatycznych takich jak – miejsce występowania czy wilgotność, które wpływają na rozwój drzewa. Dlatego niektóre żywice pozyskiwane nawet z tego samego gatunku, ale występujące w różnych środowiskach, mogą różnić się nieco barwą oraz zapachem.

Gatunek Boswellia sacra, rodzimy dla rejonu Dhofar w południowym Omanie, jest jednym z najważniejszych dziko rosnących drzew na ogromnym półpustynnym obszarze, gdzie narażony jest na skrajne i długotrwałe susze. Boswellia sacra najczęściej występuje wzdłuż bardziej wilgotnego wybrzeża lub bardziej suchym płaskowyżu położonym na północ od pasma gór Jabal Al Quara. Gatunek Boswellia sacra, często utożsamiany jest z Boswellia carterii, jednak mimo dużego podobieństwa, uznaje się, że są to odmienne gatunki.


LITERATURA


1. Al-Harrasi, A., and Al-Saidi, S. (2008). Phytochemical analysis of the essential oil from botanically certified oleogum resin of Boswellia sacra (Omani luban). Molecules 13, 2181–2189.
2. Hebda, K., Rzecz o kadzidle. Starożytny sposób na pachnący dom. http://klaudynahebda.pl
3. Moussaieff, A., and Mechoulam, R. (2009). Boswellia resin: from religious ceremonies to medical uses; a review of in-vitro, in-vivo and clinical trials. J. Pharm. Pharmacol. 61, 1281-1293.
4. Woolley, C.L., Suhail, M.M., Smith, B.L., Boren, K.E., Taylor, L.C., Schreuder, M.F., Chai, J.K., Casabianca, H., Haq, S., Lin, H.K., et al. (2012). Chemical differentiation of Boswellia sacra and Boswellia carterii essential oils by gas chromatography and chiral gas chromatography-mass spectrometry. Journal of Chromatography A 1261, 158–163.

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Tomasz P., W dniu: 29.01.2021

  Dla mnie najlepsza i najsubtelniejsza z żywica z gatunku boswellia, choć nie potrafię jeszcze wymienić różnic między poszczególnymi gatunkami, coś podpowiedziało mi bym zakupił właśnie więcej tej żywicy do żarzenia. Polecam, dobra jakość. 5/5

 • Ocena: (5/5)

  Tomasz P., W dniu: 27.01.2021

  Na równi z Frankinscense, moje dwa ulubione. Nie spalany tylko żarzony wydala piękne kwiatowo cytrusowe akcenty zapachowe , dobrze jest odizolować węgielek od żywicy czymś neutralnym , np resztką popiołu , piaskiem czy solą. 5/5.

 • Ocena: (5/5)

  Justyna A., W dniu: 18.01.2021

  Olibanum. Jest w tej żywicy coś świętego. Lubię ją tutaj kupować, bo ma wielkość grudek dobrą do robienia różnych ekstraktów. Zbyt duże grudki ciężko rozpuszczają się w etanolu lub oleju.

 • Ocena: (5/5)

  Marzena K., W dniu: 04.10.2020

  Wspaniałe kadzidło!

 • Ocena: (5/5)

  Larysa D., W dniu: 17.07.2020

  Stosuję regularnie. Dom nabiera dodatkowej wartości pod wpływem tego kadzidła.

 • Ocena: (5/5)

  Władysław B., W dniu: 08.02.2020

  polubilem Olibanum Oman

 • Ocena: (4/5)

  Lucado, W dniu: 23.01.2020

  Niestety są różne jakości żywicy, nawet z tego samego miejsca pochodzenia. Tutejszy Oman wydawało by się -najlepszy z najlepszych, ten szlachetny, cudów nie robi. Jest poprawny i tyle. Pewne wysokie spektrum zapachowe jest tu ewidentnie zgaszone, przybrudzone i mało transparentne jak na charakter żywicy boswelia sacra. Zapewne odbija się to ja działaniu i energia uwalnianej podczas korzystania. Czuć niedosyt... Nie mniej jednak, polecam gdyż u nas w kraju ciężko znaleźć coś równie sensownego.

 • Ocena: (5/5)

  Aga Zet, W dniu: 12.10.2019

  Orzeźwiający zapach. Olibanum Oman to jedno z najlepszych kadzideł.Duże grudki są także zaletą. Bardzo szybka realizacja zamówienia. Polecam ten sklep.

 • Ocena: (5/5)

  Maks B., W dniu: 12.07.2019

  Wyraziste, ale nie duszące. Mocne, ale łagodne. Mega wydajne. Godne polecenia jak najbardziej!

 • Ocena: (5/5)

  Mateusz L., W dniu: 19.12.2018

  Bardzo podoba mi się podział kadzideł w tym sklepie na odmiany i gatunki. Umożliwia to zainteresowanie się temat oraz samodzielne badanie różnych odmian kadzidła. Olibanum Oman jest moim ulubionym. Oczywiście trafiają się bryłki lepsze i gorsze, ale są także dwucentymetrowe niemal w całości białe! Gorąco polecam to kadzidło

 • Ocena: (5/5)

  Ts, W dniu: 13.09.2018

  Albo z Omanu albo Boswelia. To różnica 4 klas!!!

 • Ocena: (5/5)

  Sofie, W dniu: 30.06.2017

  Wspaniałe, odświętne i bardzo świetliste kadzidło. Oczyszcza przestrzeń z negatywnych wibracji przynosząc spokój i ukojenie zmysłów

 • Ocena: (5/5)

  Marek K., W dniu: 10.01.2016

  W ofercie podajecie Państwo, że bryłki kadzidła mają średnicę 0,5 - 2 cm. Faktycznie sprzedajecie drobnicę max.0,5 cm.

 • Ocena: (5/5)

  Magiczny O., W dniu: 26.10.2015

  Przepiękne kadzidło, gęsty, mlecznobiały dym, jednocześnie łagodny i odświeżający. Bardziej subtelne niż Frankincense, które mimo, że piękne jest zbyt dostojne do palenia na co dzień.Olibanum Oman jest bardziej przyjazne, wypełnia pomieszczenia niczym pozytywny byt, nastraja do medytacji, relaksuje, odświeża powietrze i pomieszczenia swoim żywicznie-cytrusowym aromatem z nutą słodyczy.(Komentarz przeniesiony ze starej wersji strony)

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK