Liście oliwnika to naturalny środek przeciwdrobnoustrojowy, wspomagający organizm w bólu i stanach zapalnych, regulujący temperaturę ciała i pielęgnujący skórę.
Oliwnik (Elaeagnus) jest krzewem lub niewysokim drzewem z Ameryki Północnej. Dziś jest raczej mało popularny, ale dawniej stanowił istotne źródło pożywienia oraz surowców zielarskich i rzemieślniczych dla rdzennych mieszkańców Kanady i Alaski. Wykorzystywano nie tylko jego liście, ale też owoce, korę i gałązki. Z owoców robiono dżemy i… mydła, a z gałązek i kory wyplatano kosze i mocne liny. Włókno oliwnika nadawało się także do wytwarzania tkanin.
Liście oliwnika pozyskujemy z dwóch gatunków: srebrzystego i wąskolistnego. Mają one praktycznie takie same właściwości. Ten drugi gatunek jest nieco bardziej znany i możemy go kojarzyć z parków, gdzie przykuwa uwagę zwłaszcza w czerwcu, kiedy kwitną jego zniewalające zapachem kwiaty. Nie raz oglądałam się za nim, zastanawiając się, co to za pachnące drzewo.
Właściwości prozdrowotne:
[1, 2, 3]
Oliwnik – liście (Elaeagnus) 100%. Surowiec pozyskujemy z oliwnika srebrzystego lub wąskolistnego (E. commutata lub angustifolia).
Oliwnik – herbata:
1 łyżka liści na 1 szklankę wrzątku. Przykryj i odstaw do zaparzenia na 10-15 minut. Wypijaj 2-3 szklanki dziennie. Mocniejszy napar z większej ilości liści zastosuj zewnętrznie, np. do pielęgnacji chorej skóry lub okładów na bolące stawy.
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Prusznik korzeń, pączki brzozy, korzeń prawoślazu
Oliwniki to drzewa i krzewy z rodziny oliwnikowatych (Elaeagnaceae), są więc spokrewnione z rokitnikiem. Oliwnik srebrzysty jest charakterystyczny dla Ameryki Północnej, natomiast wąskolistny dla Europy Południowo-Wschodniej. Kilka gatunków oliwnika występuje także w Azji. Rośliny te przystosowane są do rozwoju na glebach piaszczystych i suchych, a nawet słonych. Potrafią rosnąć nawet na półpustyni i mogą spełniać rolę roślin pionierskich. Co ciekawe, żyją w symbiozie z bakteriami bytującymi na ich korzeniach, dzięki czemu wzbogacają glebę w łatwo przyswajalny azot. Nazywa się to ryzotomnią.
1. Oliwnik wąskolistny. https://zielniklodzki.pl/atlas-roslin/oliwnik-waskolistny/
2. Elaeagnus commutata – Bernh. ex Rydb. https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Elaeagnus+commutata
3. Elaeagnus et cetera. http://www.eattheweeds.com/tag/elaeagnus-commutata/
4. Oliwnik (roślina). https://pl.wikipedia.org/wiki/Oliwnik_(ro%C5%9Blina)
5. Oliwnik wąskolistny. https://pl.wikipedia.org/wiki/Oliwnik_w%C4%85skolistny
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas