• Paczula liść
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Paczula liść
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Paczula liść
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Paczula liść
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Paczula liść
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Pogostemon cablin

Paczula liść

 • W magazynie: 45 sztuk
  20,06
  W magazynie: 45 sztuk
  20,06
  W magazynie: 5 sztuk
  74,51
  W magazynie: 1 sztuk
  12,90
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Paczula (Pogostemon cablin) to roślina o zniewalającym zapachu, który zawdzięcza wysokiej zawartości olejków eterycznych znajdujących się w jej liściach i kwiatach. Pochodzi z Azji, gdzie jest bardzo ceniona i szeroko uprawiana od setek lat. Spotkamy ją w perfumach, kadzidłach, olejkach zapachowych i kosmetykach.

Zapach paczuli uspokaja i wprawia w dobry nastrój, a dawniej wykorzystywany był jako afrodyzjak mający zwracać uwagę płci przeciwnej. Liście paczuli wkładane były niegdyś pomiędzy jedwabie i bieliznę, w celu odstraszenia moli i nadania materiałom pięknego zapachu. Paczulę stosowano ponadto w medycynie tradycyjnej Dalekiego Wschodu w przypadku rozmaitych infekcji i dolegliwości trawiennych. Służyła także do pielęgnacji problemów skórnych oraz do leczenia ukąszeń węży. Jej liście stosowano również w kuchni.


DZIAŁANIE

Związki aktywne zawarte w paczuli wykazują zdolność do niszczenia bakterii i wirusów, dlatego napary z tej rośliny mogą być dobrym wsparciem dla organizmu podczas przeziębienia.

Herbata z paczuli pobudza trawienie i pomaga złagodzić dyskomfort po zbyt obfitym posiłku.

Zapach paczuli poprawia nastrój, sprzyja relaksacji i koi napięcie nerwowe. Uważa się ponadto, że wykazuje działanie afrodyzyjne i może zwiększyć popęd seksualny.

Mocne napary z paczuli mogą być dodawane do kąpieli. Zapewniają odprężenie, a dodatkowo wpływają pozytywnie na wygląd skóry.


ZASTOSOWANIE

 • herbata
 • przyprawa
 • naturalne kadzidło do spalania na węgielkach
 • składnik potpourri
 • dodatek do tytoniu


SPOSÓB UŻYCIA

 • Paczula liść cięty

Napar

1 płaską łyżkę paczuli zalać szklanką wrzącej wody i odstawić do zaparzenia pod przykryciem. Można sporządzić większą ilość mocnego naparu i wlać go do kąpieli. Liście paczuli można również spalać na węgielku jako kadzidło.

 • Paczula liść mielony

Pół łyżeczki mielonej paczuli zalać niewielką ilością gorącej wody. Po ostudzeniu wypić razem z osadem. Stosować 2 razy dziennie.


SKŁAD

Liści paczuli 100%. Surowiec najwyższej jakości!


SYNERGIA

Podobno napar z paczuli i tulasi pomaga wejść w stan głębokiej medytacji i wywołuje intensywne sny.


PRZECIWWSKAZANIA

Nadwrażliwość na roślinę.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY

Paczula to w polskim nazewnictwie botanicznym brodziec paczulka lub paczulka wonna. Należy do rodziny jasnotowatych. Występuje naturalnie na tropikalnym obszarze Azji Wschodniej, jest też uprawiana na Karaibach, w Ameryce Południowej i na Madagaskarze. Najlepiej rośnie w klimacie gorącym i wilgotnym.

Preferuje stanowiska w pełnym słońcu i na żyznej glebie. Osiąga 50-150 cm wysokości. Cała intensywnie pachnie. Pokryta jest włoskami i gruczołami wydzielającymi olejki eteryczne. Jej liście są ciemnozielone i mięsiste, mają ząbkowane brzegi i sercowaty kształt. Kwiaty są bardzo drobne, białe lub biało-fioletowe. Wyrastają w nibyokółkach tworząc tzw. nibygrona na szczytach pędów.


BIBLIOGRAFIA

1. http://tropical.theferns.info
2. http://entheology.com
3. https://en.wikipedia.org
4. https://pl.wikipedia.org

***

Część rośliny: liść
Sposób zbioru: Z upraw konwencjonalnych
Tradycyjna medycyna: Chińska
Kraj pochodzenia: Indie
Zdrowie: Stres, napięcie, Trawienie
Zastosowanie: Do kąpieli, Wsparcie libido, Odprężenie i nastrój, Przyprawa

Masz pytanie? Napisz do nas

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK