Szałwia czerwonokorzeniowa (Salvia miltiorrhiza) dba o zdrowie serca i o prawidłowe krążenie krwi. Pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego. Wspiera pracę wątroby.
Szałwia ta zwana jest też czerwoną lub chińską, a Chińczycy nazywają ją danshen lub tan shen. Rośnie w Azji Wschodniej i stanowi jeden z podstawowych elementów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Stosują ją także Japończycy. Korzeń szałwii ceniony jest w Azji za wspomaganie układu sercowo-naczyniowego, co pokrywa się z jego zastosowaniem w naturalnej medycynie Zachodu. W Chinach dodaje się go ponadto do kosmetyków i preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Dawniej korzeń szałwii zalecany był pacjentom, którzy mieli za sobą zawał serca lub cierpieli na chorobę wieńcową, nadciśnienie, hipercholesterolemię i miażdżycę. Wykorzystywano go także w celu wywołania zanikającej menstruacji lub w celu uregulowania jej.
Właściwości prozdrowotne:
- wzmacnia serce, pomaga uregulować jego rytm i chroni je przed uszkodzeniami,
- wspomaga prawidłowe krążenie krwi w tętnicach i naczyniach włosowatych,
- pomaga w utrzymaniu zdrowego ciśnienia tętniczego,
- zapobiega sklejaniu się płytek krwi i zwężaniu się światła naczyń krwionośnych.
[1, 2, 3, 4]
Szałwia czerwona – korzeń (Salvia miltiorrhiza) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Odwar:
1-2 łyżeczki korzenia szałwii czerwonej zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia, gotować 5-10 minut na małym ogniu. Spożywać 2-3 razy dziennie po szklance.
Nalewka:
Zmielony korzeń zalać alkoholem 40-70% w proporcji 1:5. Macerować 14 dni. Zażywać po 5 ml (1 łyżeczka) 3 razy dziennie.
Układ sercowo-naczyniowy: kudzu kapsułki.
Odporność: houttuynia, dong quai, traganek, kordyceps.
Wątroba: ostropest plamisty.
Nie stosować w ciąży, w trakcie karmienia piersią i podczas menstruacji. Nie podawać dzieciom.
Odstawić w przypadku wystąpienia nadwrażliwości na którykolwiek ze składników produktu.
Roślina niezalecana pacjentom, u których występują krwotoki, krwiomocz, krwioplucie lub zaburzenia krzepnięcia krwi, gdyż może ona nasilić krwawienie.
Nie należy stosować szałwii czerwonej w okresie okołooperacyjnym.
Nie stosować łącznie z lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwpłytkowymi oraz digoksyną – szałwia czerwona nasila ich działanie!
Szałwia czerwonokorzeniowa należy do rodziny jasnotowatych. Występuje we Wschodniej Azji, głównie na północnym wschodzie Chin, w Mongolii i w Japonii. Rośnie w jasnych lasach, na słonecznych stokach i nad brzegami wód, na wysokości od 100 do 1200 m.n.p.m. Kwitnie od czerwca do września.
Szałwia czerwonokorzeniowa osiąga 30-60 cm wysokości. Jej korzeń jest silnie rozgałęziony i posiada charakterystyczny, czerwony kolor, od którego pochodzi nazwa rośliny. Łodyga jest prosta i wzniesiona. Liście mają kształt jajowaty lub sercowaty i są dość szerokie. Widać na nich wyraźne, gęste unerwienie. Ich brzegi są karbowane. Kwiatostany sięgają 30 cm długości, pokryte są włoskami i gruczołami wydzielniczymi. Wargowe kwiaty szałwii wyrastają w okółkach, są purpurowe lub jasnofioletowe. Ich cechą charakterystyczną jest duża, wystająca górna warga z cienkim, ciemnofioletowym kolcem. Owocami szałwii są nasiona – niełupki.
1. A preparation of herbal medicine Salvia miltiorrhiza reduces expression of intercellular adhesion molecule-1 and development of atherosclerosis in apolipoprotein E-deficient mice. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. A pharmaceutical preparation of Salvia miltiorrhizaprotects cardiac myocytes from tumor necrosis factor-induced apoptosis and reduces angiotensin II-stimulated collagen synthesis in fibroblasts. http://www.sciencedirect.com
3. https://www.webmd.com
4. http://www.chineseherbshealing.com
5. https://www.drugs.com
6. https://www.herbs2000.com
7. https://en.wikipedia.org
8. http://www.postepyfitoterapii.pl
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas