Kłącze tataraku (Calami Rhizoma) pobudza trawienie, reguluje pracę jelit i żołądka, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Koi układ nerwowy i pomaga w zasypianiu. Można je wykorzystać do pielęgnacji włosów i skóry.
Tatarak – Acorus calamus – pochodzi z Azji, a do Europy trafił około XVI wieku z ówczesnej Tatarii, stąd jego nazwa. Z jego kłączy pozyskuje się olejek tatarakowy o niezwykłym zapachu, stosowany od wielu lat w perfumerii i aromaterapii. Wyciągi z kłącza obecne są w kosmetykach do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Dawniej kawałki kłącza żuto, aby odświeżyć oddech i złagodzić bóle zębów. Medycyna ludowa wykorzystywała je w dolegliwościach układu pokarmowego, takich jak wzdęcia, bóle brzucha czy niestrawność, a także jako środek poronny. Tradycyjna medycyna azjatycka stosowała preparaty z kłącza w celu poprawy pamięci, koncentracji i zdolności uczenia się. Indianie z Ameryki Północnej traktowali kłącze jako uniwersalny środek na większość dolegliwości.
Właściwości prozdrowotne:
Wewnętrznie:
Zewnętrznie:
[1, 2, 3]
Wewnętrznie:
Zewnętrznie:
Tatarak zwyczajny – (Acorus calamus) kłącze cięte lub mielone 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Tatarak – herbata:
1 łyżkę kłączy zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw na 15-30 minut, po czym przecedź. Kłącze możesz zalać dwa razy. Jedną szklankę naparu pij wieczorem przed snem. Jeśli potrzebujesz wyciszenia w ciągu dnia, wypij pół szklanki – tatarak jest bardzo mocny!
Nalewka:
Proporcje 1:3. Alkohol 30-50%, maceruj minimum 2 tygodnie. Zażywaj 10-15 ml 1-2 razy dziennie po rozcieńczeniu w wodzie. Rozcieńczoną nalewkę możesz ponadto wykorzystać do płukania jamy ustnej i gardła, a nierozcieńczoną do wcierania we włosy i skórę głowy.
Odwar do stosowania zewnętrznego:
2 łyżki kłączy zalej 2 szklankami wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj 2-3 minuty na małym ogniu. Przecedź i wystudź. Odwar nadaje się do przemywania włosów i skóry głowy oraz do płukania jamy ustnej i gardła.
Tatarak – kłącze mielone:
Pół płaskiej łyżeczki proszku zalej gorącą wodą, przykryj i odstaw do ostygnięcia. Napar wypijaj razem z proszkiem 2-3 razy dziennie lub raz w porze wieczornej.
Kąpiel:
200-300 g kłączy zmiel, zalej 2 l zimnej wody i odstaw na 2 h. Następnie zagotuj całość i po 5-10 minutach gotowania przecedź do wanny z ciepłą wodą. Kąpieli zażywaj 20-30 minut, nie używając w niej mydła ani szamponu. Kąpiel działa relaksująco, pozytywnie wpływa na skórę, sprzyja gojeniu się ran, pobudza krążenie i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
Wewnętrznie:
Pielęgnacja włosów: korzeń mydlnicy, liść pokrzywy, kwiat rumianku.
Ciąża i karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) należy do rodziny tatarakowatych. Jest byliną polimorficzną, co oznacza, że w jego DNA często pojawiają się zmiany, niezaliczane do mutacji. Tatarak pochodzi z Azji, a w XVI wieku trafił do Europy i Ameryki Północnej. Rozprzestrzenił się na obszarach o klimacie subtropikalnym i umiarkowanym. W wielu krajach uważany jest za gatunek inwazyjny, lecz niezagrażający rodzimej florze. W Polsce spotkamy go na terenie całego kraju za wyjątkiem Karpat.
Tatarak osiąga zwykle 100, czasem 150 cm wysokości. Posiada czołgające się kłącze o długości od kilku do 10-20 cm i szerokości 1-3 cm. Kłącze pokryte jest skórką od dołu białą, od góry zielonkawą, brunatną lub różowawą. Wewnątrz jest białe. Wydziela intensywny, charakterystyczny aromat. Z dolnej części kłącza wyrastają liczne korzenie, niezbyt grube i słabo rozgałęzione, a z górnej liście. Liście rosną pionowo i mają mieczowaty kształt. Są szerokie na ok. 2 cm, sztywne, czasem faliste. Kwiaty tataraku wyrastają na pojedynczych, nierozgałęzionych łodygach. Są bardzo drobne, zielone lub żółtawe. Tworzą kolbowate kwiatostany, na których są ciasno i spiralnie upakowane. Formy diploidalne występujące w Azji rodzą czerwone jagody, europejskie formy triploidalne nie tworzą owoców.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Tatarak kłącze dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
1. http://www.poradnikzielarski.pl
2. http://rozanski.li
3. https://pl.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas