• Tolu balsam
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Tolu balsam
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Tolu balsam
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Myroxylon balsamum, Toluifera balsamum

Tolu balsam

 • W magazynie: 19 sztuk
  28,14
  W magazynie: 19 sztuk
  28,14
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Tolu balsam to żywica pozyskiwana z drzewa balsamowego (Myroxylon balsamum), zwanego również woniawcem balsamowym. Drzewo to rośnie w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Środkowej, a także na samym południu Ameryki Północnej. Należy do rodziny bobowatych. Uprawia się je w tzw. lasach balsamowych. Jest źródłem balsamu tolu oraz balsamu peruwiańskiego. Ten pierwszy pozyskuje się nacinając korę i zbierając wyciekające z niej krople żywicy. Ten drugi natomiast wymaga oderwania kory i nasączenia tkaniny wyciekającą żywicą, którą następnie wygotowuje się w wodzie.

Balsam to żywica o wyższej zawartości olejków eterycznych. W stanie surowym jest bardziej płynna i gumowata, a także dużo bardziej aromatyczna niż żywice o stałej, krystalicznej konsystencji.

Tolu balsam pachnie zniewalająco słodko, intensywnie, magicznie. Wystarczy umieścić kropelkę żywicy na kawałku rozpalonego węgielka, aby całe pomieszczenie na długo wypełniło się tym niezwykłym zapachem. Surowy balsam tolu upaja aż nadmiernie słodkim, kwiatowo-waniliowym aromatem, natomiast umieszczony na węgielku wydziela zapach nieco bardziej ostry, ale ciepły, przywodzący na myśl wanilię, chilli, cynamon i pieprz. Jeśli „przyjrzymy się” bardzo uważnie temu zapachowi, możemy również wyczuć w tle specyficzną nutę, która przypomina wnętrze samochodu albo oponę.

Balsam tolu zawdzięcza swoją nazwę pierwszym ludziom, którzy zaczęli go używać. Była to rdzenna ludność Tolú zamieszkująca miasteczko o tej samej nazwie w północnej Kolumbii. Wykorzystywali oni tę żywicę w celach aromatycznych i leczniczych. Sporządzali z niej syropy na kaszel i maści stosowane na drobne skaleczenia i podrażnienia skóry. W przeszłości balsam tolu był także składnikiem cukierków i gum do żucia. Obecnie stosuje się go głównie w przemyśle perfumeryjnym.


SKŁAD

Żywica 100%. Surowiec najwyższej jakości!


ZASTOSOWANIE

Produkt aromatyczny.


SPOSÓB UŻYCIA

Niewielki fragment żywicy należy położyć na rozżarzonym węgielku.


BIBLIOGRAFIA


1. https://en.wikipedia.org
2. https://www.fragrantica.com
3. http://www.rain-tree.com
4. https://www.drugs.com

***

Kraj pochodzenia: Kolumbia

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (4.75/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  SYLWIA P., W dniu: 13.07.2020

  polecam - produkt super, szybka wysyłka

 • Ocena: (5/5)

  Małgorzata K., W dniu: 07.05.2017

  Używam do robienia perfum. Świetnie rozpuszcza się w spirytusie, super zapach.

 • Ocena: (4/5)

  Magiczny O., W dniu: 03.11.2015

  Pachnie ciekawie, ale trochę gumowato. Liczyłem na to, że dostanę to w takiej postaci jak na zdjęciu, tymczasem otrzymałem to w konsystencji pasty do butów... Nie wiem co teraz z tym zrobić - spróbuję spalić to jak kadzidło na węglach. (Komentarz przeniesiony ze starej wersji strony)

 • Ocena: (5/5)

  Magiczny O., W dniu: 08.10.2015

  Używam go głównie w charakterze kadzidła - zapach mocno przypomina czarny styraks. Jest bardzo głęboki i mistyczny.(Komentarz przeniesiony ze starej wersji strony)

 • Ocena: (5/5)

  Magiczny O., W dniu: 07.10.2015

  Woń bardzo podobna do czarnego styraksu - balsamiczna, tajemnicza, nastraja mistycznie. Wart polecenia! (Komentarz przeniesiony ze starej wersji strony)

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK