Gurmar (Gymnema sylvestre) pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy, cholesterolu i triglicerydów we krwi, a także wspiera proces odchudzania. Wykazuje ciekawą zdolność do blokowania receptorów smaku słodkiego na języku, co prowadzi do jego słabszego odczuwania, a w rezultacie do zmniejszenia apetytu na słodycze.
Gymnema sylvestre to tropikalne pnącze występujące w Azji i w Afryce. Jego liście są jadalne i spożywa się je na surowo lub po obróbce termicznej jako warzywo. Po wysuszeniu i rozdrobnieniu stanowią surowiec zielarski lub służą do wytwarzania ekstraktów. Łacińska nazwa rodzajowa tej rośliny pochodzi z połączenia greckich słów gymnos i nēma, co oznacza dosłownie „naga nić”, natomiast sylvestre oznacza „z lasu”. Nazwa zwyczajowa gurmar to z kolei słowo pochodzące z języka Hindi, tłumaczone jako „pogromca cukru”.
Zdolność tej rośliny do regulowania metabolizmu glukozy znana była już w starożytnych Indiach. Medycyna ajurwedyjska stosowała liście gurmaru przede wszystkim w terapii cukrzycy i hiperglikemii, a ponadto w przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi i w odchudzaniu. Jednak roślina ta była pomocna przy wielu innych dolegliwościach, takich jak artretyzm, anemia, osteoporoza, astma, zaparcia, niestrawność, infekcje bakteryjne i wirusowe, zakażenia grzybicze oraz różne stany zapalne. Medycyna współczesna interesuje się zwłaszcza wpływem gurmaru na metabolizm, a wyniki coraz większej liczby badań naukowych są bardzo obiecujące.
DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi
Najważniejszą właściwością Gymnema sylvestre jest jej pozytywny wpływ na metabolizm glukozy. Liście tej rośliny zawierają bioaktywne związki zwane kwasami gymnemowymi, które zaliczane są do glikozydów. Kwasy gymnemowe skutecznie pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, a dzieje się to za sprawą kilku mechanizmów:
- związki te hamują wchłanianie glukozy w jelitach,
- regenerują komórki beta trzustki i stymulują je do wydzielania insuliny,
- zwiększają metabolizm glukozy w komórkach mięśniowych,
- blokują aktywność amylazy – enzymu znajdującego się w ślinie, który rozpoczyna wstępne trawienie węglowodanów,
- i, co najciekawsze, blokują receptory smaku słodkiego na języku, przez co staje się on mniej odczuwalny, a w konsekwencji – mniej pożądany.
[1, 2, 3]
Wysokie i częste wahania poziomu cukru we krwi lub hiperglikemia przyczyniają się do zwiększonego apetytu na słodycze i inne źródła węglowodanów, co może prowadzić do wzrostu masy ciała lub problemów z utratą nadwagi. Uregulowanie poziomu glukozy we krwi pomaga uregulować apetyt, dlatego gurmar stosowany jest często jako sojusznik w procesie odchudzania. Dodatkowym atutem tej rośliny jest hamowanie odczuwania słodkiego smaku, co po dłuższym czasie prowadzi do znacznego zmniejszenia apetytu na słodycze.
[1, 3]
- Pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i triglicerydów we krwi
Badania wykazały, że ekstrakt z Gymnema sylvestre pomaga unormować poziom cholesterolu całkowitego, LDL i VLDL oraz triglicerydów we krwi, a dodatkowo podnosi poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Wszystkie powyższe wskaźniki uległy poprawie w eksperymencie na szczurach, które karmiono dietą wysoko tłuszczową, co oznacza, że gurmar może pozytywnie wpłynąć na metabolizm lipidów, nawet pomimo nieprawidłowej diety.
[1, 4]
- Wzmacnia układ immunologiczny.
- Pozytywnie wpływa na kondycję stawów.
- Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne.
- Sprzyja prawidłowej odpowiedzi na stan zapalny.
- Chroni wątrobę przed działaniem szkodliwych substancji.
[5]
SKŁAD
1 kapsułka zawiera 200 mg ekstraktu z gurmaru standaryzowanego na 50% kwasów gymnemowych. Bez dodatków! Kapsułka celulozowa.
Opakowanie zawiera 100 kapsułek.
Suplement diety.
SPOSÓB UŻYCIA
1 kapsułka dwa razy dziennie razem z posiłkiem.
Metabolizm glukozy to złożony proces, którego zmiana może potrwać długi czas. Dlatego kapsułki gurmar należy stosować przez co najmniej 3-4 tygodnie, aby zaobserwować pierwsze efekty, a najlepsze korzyści przyjdą po 6-12 miesiącach. Warto pamiętać, że na pozytywne efekty wpływa także zdrowa dieta i aktywność fizyczna.
Numer zgłoszenia GIS: GIS-ŻP-SD-4230-08694/KC/18
SYNERGIA
Metabolizm glukozy: gorzki melon, moringa, ziarno kozieradki, babka jajowata.
Odchudzanie: ekstrakt z zielonej kawy, ekstrakt z Garcinia cambogia, forskolina, chrom.
PRZECIWWSKAZANIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
Ciąża, karmienie piersią, wystąpienie nadwrażliwości.
Osoby z cukrzycą typu 1 i 2 powinny uważnie monitorować poziom cukru we krwi stosując gurmar i w razie potrzeby skonsultować z lekarzem modyfikację dawki leków przeciwcukrzycowych, aby zapobiec wystąpieniu hipoglikemii.
Nie należy przekraczać dziennej porcji do spożywania w ciągu dnia. Produkt nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.
PRZECHOWYWANIE
Chronić przed światłem. Przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, niedostępnym dla małych dzieci.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Gymnema sylvestre, zwana potocznie gurmarem, to roślina pnąca lub płożąca z rodziny Apocynaceae – toinowatych. Pochodzi z południowych i środkowych Indii, gdzie rośnie w lasach tropikalnych. Spotkać ją można również na Sri Lance, w Chinach, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Malezji, Indonezji oraz w Afryce. Jej ulubionym środowiskiem są wilgotne lasy, ale pojawia się też wśród suchych krzewów na sawannie.
Gurmar osiąga do 3 m długości. Posiada grubą, zdrewniałą łodygę i smukłe, wzniesione pędy. Porasta soczyście zielonymi liśćmi o lancetowatym lub owalnym kształcie i zaostrzonych końcach. Ich powierzchnia jest gładka i lśniąca. W kątach liści pojawiają się kwiaty, bardzo drobne, bladożółte i złożone z pięciu płatków. Zebrane są w małe baldachy wyrastające spiralnie na łodydze. Owoc gurmaru jest jasnozielony i ma ciekawy kształt – przypomina wydłużoną gruszkę zawieszoną do góry nogami, której węższa część jest zaostrzona. Wewnątrz owocu znajdują się brązowe, uskrzydlone nasiona.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię w naszym laboratorium.
Do kapsułek Gurmar 200 dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.czytelniamedyczna.pl
2. Gymnema sylvestre stimulates insulin release in vitro by increased membrane permeability. http://joe.endocrinology-journals.org
3. The Effects of Gymnema sylvestre in High-Fat Diet-Induced Metabolic Disorders. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. Hypolipidaemic Effects of Gymnema sylvestre on High Fat Diet Induced Dyslipidaemia in Wistar Rats. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Phytochemical and Pharmacological Properties of Gymnema sylvestre: An Important Medicinal Plant. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. https://www.drugs.com
7. http://pfaf.org
8. https://en.wikipedia.org