Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK
Gymnema sylvestre

Gurmar 200 kapsułki

 • W magazynie: 288 sztuk
  32,25
  W magazynie: 288 sztuk
  32,25
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Gurmar (Gymnema sylvestre) pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy, cholesterolu i triglicerydów we krwi, a także wspiera proces odchudzania. Wykazuje ciekawą zdolność do blokowania receptorów smaku słodkiego na języku, co prowadzi do jego słabszego odczuwania, a w rezultacie do zmniejszenia apetytu na słodycze.

Gymnema sylvestre to tropikalne pnącze występujące w Azji i w Afryce. Jego liście są jadalne i spożywa się je na surowo lub po obróbce termicznej jako warzywo. Po wysuszeniu i rozdrobnieniu stanowią surowiec zielarski lub służą do wytwarzania ekstraktów. Łacińska nazwa rodzajowa tej rośliny pochodzi z połączenia greckich słów gymnos i nēma, co oznacza dosłownie „naga nić”, natomiast sylvestre oznacza „z lasu”. Nazwa zwyczajowa gurmar to z kolei słowo pochodzące z języka Hindi, tłumaczone jako „pogromca cukru”.

Zdolność tej rośliny do regulowania metabolizmu glukozy znana była już w starożytnych Indiach. Medycyna ajurwedyjska stosowała liście gurmaru przede wszystkim w terapii cukrzycy i hiperglikemii, a ponadto w przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi i w odchudzaniu. Jednak roślina ta była pomocna przy wielu innych dolegliwościach, takich jak artretyzm, anemia, osteoporoza, astma, zaparcia, niestrawność, infekcje bakteryjne i wirusowe, zakażenia grzybicze oraz różne stany zapalne. Medycyna współczesna interesuje się zwłaszcza wpływem gurmaru na metabolizm, a wyniki coraz większej liczby badań naukowych są bardzo obiecujące.DZIAŁANIE

Właściwości prozdrowotne:

 • Sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi [1, 2, 3]

Najważniejszą właściwością G. sylvestre jest jej pozytywny wpływ na metabolizm glukozy. Liście tej rośliny zawierają bioaktywne związki zwane kwasami gymnemowymi, które zaliczane są do glikozydów. Kwasy gymnemowe skutecznie pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, a dzieje się to za sprawą kilku mechanizmów:

- związki te hamują wchłanianie glukozy w jelitach

- regenerują komórki beta trzustki i stymulują je do wydzielania insuliny

- zwiększają metabolizm glukozy w komórkach mięśniowych

- blokują aktywność amylazy – enzymu znajdującego się w ślinie, który rozpoczyna wstępne trawienie węglowodanów

- i, co najciekawsze, blokują receptory smaku słodkiego na języku, przez co staje się on mniej odczuwalny, a w konsekwencji – mniej pożądany

 • Pomaga w odchudzaniu [1, 3]

Wysokie i częste wahania poziomu cukru we krwi lub hiperglikemia przyczyniają się do zwiększonego apetytu na słodycze i inne źródła węglowodanów, co może prowadzić do wzrostu masy ciała lub problemów z utratą nadwagi. Uregulowanie poziomu glukozy we krwi pomaga uregulować apetyt, dlatego Gurmar stosowany jest często jako sojusznik w procesie odchudzania. Dodatkowym atutem tej rośliny jest hamowanie odczuwania słodkiego smaku, co po dłuższym czasie prowadzi do znacznego zmniejszenia apetytu na słodycze.

 • Pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i triglicerydów we krwi [1, 4]

Badania wykazały, że ekstrakt z G. sylvestre pomaga unormować poziom cholesterolu całkowitego, LDL i VLDL oraz triglicerydów we krwi, a dodatkowo podnosi poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Wszystkie powyższe wskaźniki uległy poprawie w eksperymencie na szczurach, które karmiono dietą wysokotłuszczową, co oznacza, że Gurmar może pozytywnie wpłynąć na metabolizm lipidów, nawet pomimo nieprawidłowej diety.

 • Inne [5]
 • Wzmacnia układ immunologiczny
 • Pozytywnie wpływa na kondycję stawów
 • Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne
 • Sprzyja prawidłowej odpowiedzi na stan zapalny
 • Chroni wątrobę przed działaniem szkodliwych substancji


SKŁADNIKI

1 kapsułka zawiera 200 mg ekstraktu z gurmaru, standaryzowanego na 50% kwasów gymnemowych. Kapsułka żelatynowa.

Opakowanie zawiera 100 kapsułek.

Suplement diety.


SPOSÓB UŻYCIA

1 kapsułka dwa razy dziennie z posiłkiem.

Metabolizm glukozy to złożony proces, którego zmiana może potrwać długi czas. Dlatego kapsułki Gurmar należy stosować przez co najmniej 3-4 tygodnie, aby zaobserwować pierwsze efekty, a najlepsze korzyści przyjdą po 6-12 miesiącach. Warto pamiętać, że na pozytywne efekty wpływa także zdrowa dieta i aktywność fizyczna.


SYNERGIA

Metabolizm glukozy: gorzki melon, moringa, kozieradka, babka jajowata.

Odchudzanie: ekstrakt z zielonej kawy, ekstrakt z Garcinia cambogia, forskolina, chrom.


PRZECIWWSKAZANIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Przeciwwskazania nie są znane, ale ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży, w okresie karmienia i u dzieci.

Osoby z cukrzycą typu 1 i 2 powinny uważnie monitorować poziom cukru we krwi stosując Gurmar i w razie potrzeby skonsultować z lekarzem modyfikację dawki leków przeciwcukrzycowych, aby zapobiec wystąpieniu hipoglikemii.

Nie należy przekraczać dziennej porcji do spożywania w ciągu dnia. Produkt nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.


PRZECHOWYWANIE

Chronić przed światłem. Przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, niedostępnym dla małych dzieci.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY

Gymnema sylvestre, zwana potocznie gurmarem, to roślina pnąca lub płożąca z rodziny Apocynaceae – toinowatych. Pochodzi z południowych i środkowych Indii, gdzie rośnie w lasach tropikalnych. Spotkać ją można również na Sri Lance, w Chinach, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Malezji, Indonezji oraz w Afryce. Jej ulubionym środowiskiem są wilgotne lasy, ale pojawia się też wśród suchych krzewów na sawannie.
Gurmar osiąga do 3 m długości. Posiada grubą, zdrewniałą łodygę i smukłe, wzniesione pędy. Porasta soczyście zielonymi liśćmi o lancetowatym lub owalnym kształcie i zaostrzonych końcach. Ich powierzchnia jest gładka i lśniąca. W kątach liści pojawiają się kwiaty, bardzo drobne, bladożółte i złożone z pięciu płatków. Zebrane są w małe baldachy wyrastające spiralnie na łodydze. Owoc Gurmaru jest jasnozielony i ma ciekawy kształt – przypomina wydłużoną gruszkę zawieszoną do góry nogami, której węższa część jest zaostrzona. Wewnątrz owocu znajdują się brązowe, uskrzydlone nasiona.


BIBLIOGRAFIA


1. http://www.czytelniamedyczna.pl
2. Gymnema sylvestre stimulates insulin release in vitro by increased membrane permeability. http://joe.endocrinology-journals.org
3. The Effects of Gymnema sylvestre in High-Fat Diet-Induced Metabolic Disorders. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. Hypolipidaemic Effects of Gymnema sylvestre on High Fat Diet Induced Dyslipidaemia in Wistar Rats. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Phytochemical and Pharmacological Properties of Gymnema sylvestre: An Important Medicinal Plant. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. https://www.drugs.com
7. http://pfaf.org
8. https://en.wikipedia.org

Producent – NANGA, Przemysław Figura

Zdrowie: Prawidłowy cholesterol, Prawidłowy cukier

Masz pytanie? Napisz do nas