Uwaga! Promocja
Henna do włosów, brwi, rzęs i skóry
Henna (Lawsonia inermis), oprócz nadawania efektu kolorystycznego, odbudowuje włosy i dodaje im blasku. Barwnik zawarty w liściach henny – lawson – łączy się z keratyną włosów, zapewniając im pogrubienie i wzmocnienie. Regularne stosowanie henny pozwala widocznie zmniejszyć negatywny wpływ czynników zewnętrznych na włosy.
Efekt kolorystyczny zależy od początkowego koloru naszych włosów, dodatków, sposobu przygotowania oraz częstotliwości stosowania. Przy pomocy henny możemy uzyskać naturalne lub ogniste rudości, intensywne czerwienie oraz mahonie i burgundy.
CIEKAWOSTKI
Henna jest jednym z najstarszych środków do farbowania włosów i zdobienia skóry – już w starożytnym Egipcie używano jej w tym celu. Panny młode zdobiły dłonie henną do ślubu w Mezopotamii i krajach śródziemnomorskich, a zwyczaj ten nadal jest praktykowany, na przykład w Indiach.
Henna, oprócz właściwości barwiących, ma także działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, a także działa jako filtr UV.
HENNA – JAK UŻYWAĆ?
Henna przeznaczona jest do użytku zewnętrznego jako naturalny barwnik do włosów. Może być też wykorzystywana do zdobienia skóry, brwi i rzęs.
Naturalna henna w większości przypadków nie powoduje uczulenia, ale przed pierwszym użyciem warto się upewnić, czy nas nie podrażnia. Ponadto nie niszczy włosów, w przeciwieństwie do farb syntetycznych. Dzięki swojemu działaniu wzmacnia i pogrubia włosy.
Henną uzyskać możemy kolory od jasnego rudego poprzez ciemniejsze, bardziej czerwone barwy, aż po mahonie i burgundy w zależności od dodatków.
Henna może być łączona z indygo w celu uzyskania brązowych odcieni lub z cassią w celu uzyskania kolorów rudych.
Henna nie ma działania rozjaśniającego włosy.
HENNA – JAK PRZYGOTOWAĆ?
Przygotowanie mieszanki:
Proszek z dodatkami zalej przegotowaną wodą lub naparem o temperaturze około 80°C w stosunku 300 ml wody na 100 g proszku. Pasta powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Do mieszanki dodaj kwaśny sok (z cytryny, z jabłek, aronii) i odstaw na 4-12 godzin tak długo, aż sproszkowane liście uwolnią barwnik.
Przygotowanie włosów:
Przed użyciem henny włosy umyj szamponem z SLS/SLeS i osusz tak, by włosy były wilgotne, ale nie mokre. Nie nakładaj na nie żadnej odżywki. Spróbuj rozczesać włosy przed myciem i nałożeniem mieszanki, by ułatwić rozczesywanie po spłukaniu ziół.
Farbowanie:
Przygotowaną mieszankę nałóż na lekko wilgotne włosy tak, aby dobrze je pokryć. Na włosach trzymaj, w zależności od oczekiwanego koloru, 2-6 godzin. Zabezpiecz włosy, by niczego nie pobrudzić i zachować ciepło.
Po farbowaniu:
Hennę z włosów spłucz letnią wodą do wypłukania całości z włosów, aż woda przestanie być kolorowa. Nie nakładaj później odżywki i nie myj włosów przez 48 h. Po tym czasie wróć do swojej codziennej pielęgnacji.
Wskazówki:
- Podczas farbowania używaj rękawiczek! Henna bardzo mocno barwi skórę na pomarańczowo.
- Do henny możesz dodać inne zioła oraz wywary. Szczególnie polecamy proszek z kozieradki oraz wywary z siemienia lnianego lub prawoślazu. Pomagają one zniwelować towarzyszące niektórym uczucie tępych włosów po zabiegu.
- Podczas farbowania włosy możesz owinąć folią spożywczą, a następnie ręcznikiem lub założyć nielubianą czapkę. Pozwoli to zapewnić, że nie ubrudzisz nic henną i stworzyć optymalną temperaturę do działania barwnika.
- Jeżeli bardzo podoba ci się efekt kolorystyczny tuż po spłukaniu włosów i nie chcesz, by kolor stał się ciemniejszy i głębszy, możesz od razu umyć włosy i nałożyć odżywkę. Zatrzyma to utlenianie się barwnika i sprawi, że nie będzie ciemniał.