Olejek daglezjowy BIO powstaje we Francji podczas destylacji parowej igliwia daglezji zielonej, zwanej też jedlicą zieloną (Pseudotsuga menziesii).
Nasz olejek daglezjowy BIO posiada certyfikat organiczny wydany przez Soil Association, co oznacza, że został wyprodukowany zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi i środowiskowymi.
Wśród innych olejków z drzew iglastych, olejek daglezjowy wyróżnia się niezwykle złożonym, bogatym i zaskakująco trwałym zapachem. Z powodzeniem może stanowić perfum sam w sobie – łączy w sobie nuty drzewne i owocowe. Ten leśny aromat ze słodkim twistem nie daje o sobie zapomnieć, jest naprawdę wyjątkowy! :)
Daglezja zielona to drzewo iglaste, pochodzące z zachodniej części Ameryki Północnej.
W medycynie ludowej Indian północnoamerykańskich wykorzystywano je w leczeniu różnych dolegliwości, m.in. kaszlu i infekcji gardła (żywica), problemów żołądkowych i zbyt obfitych miesiączek (napar z kory), reumatyzmu (napar z igliwia), czy chorób wenerycznych (odwar z pąków).
Daglezja zielona została introdukowana także w Polsce; szybko rośnie, a jej drewno jest wytrzymałe. Najwyższe polskie drzewo jest właśnie tego gatunku, mierzy 58,2 m. Taka wysokość to jednak nic w porównaniu do najwyższej daglezji na świecie, jaką zanotowano – aż 127 m wysokości!
Główne składniki olejku daglezjowego: α- i β-pinen
α- i β-pinen to izomery należące do grupy monoterpenów, wchodzące w skład olejków eterycznych wielu gatunków roślin (ponad 400). W wysokim stężeniu występują u drzew z rodziny sosnowatych (Pinaceae), choć nie tylko, np. olejek z kadzidłowca (Boswellia carterii) także zawiera bardzo dużo α-pinenu – nawet do 50 % (u nas ten olejek nazywa się Olibanum BIO).
Wśród najważniejszych właściwości α-pinenu zaliczamy m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, rozszerzające oskrzela oraz neuroprotekcyjne.
Olejki eteryczne zawierające α- i β-pinen w dużych ilościach działają wykrztuśnie, antyseptycznie i ograniczają stan zapalny w organizmie, co czyni je skutecznymi sprzymierzeńcami w walce z infekcjami dróg oddechowych.
Maksymalne dermalne stężenie olejku daglezjowego sugerowane przez Roberta Tisseranda to 8 %.
Olejek eteryczny z daglezji zielonej 100% organiczny. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
olejkiem bergamotkowym, cytrynowym, frankincense, z szałwii muszkatołowej, z drzewa Ho oraz innymi olejkami z drzew iglastych np. olejkiem sosnowym, z jodły syberyjskiej, z cedru atlaskiego.
Kobiety karmiące oraz w ciąży przed użyciem powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Do użytku zewnętrznego. Stosować rozcieńczony.
Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) to zimozielone drzewo iglaste, należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). To wyjątkowo wysokie (potrafi dorastać nawet do 110 metrów!) i długowieczne drzewo pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej, jednak jest dość powszechne również w Europie (także w Polsce). Wytwarza szyszki z charakterystycznymi łuskami oraz miękkie, aromatyczne igły o owocowym zapachu (nuty cytrusów, jabłka). Często rośnie na terenach dotkniętych pożarami; gruba kora zapewnia daglezji odporność na umiarkowane pożary powierzchniowe.
Kraj pochodzenia Francja
Metoda pozyskiwania destylacja z parą wodną
Użyta część rośliny igły
Kolor od bladożółtego do bladozielonego
Zapach leśny z owocowymi nutami
Konsystencja rzadka
Temperatura zapłonu 38 °C
Gęstość względna 0,867
Alergeny cytronellol < 1,6%, limonen < 4%, linalol < 0,2 %
Główne składniki alfa-pinen 16,9 , beta-pinen 26,35 %, sabinen 12,35, mircen 2,12 , alfa-terpinen 1,57, delta-3-karen 9.76%, gamma-terpinen 2,86%, limonen 2,74%, terpinolen 10,73%, terpinen-5-ol 2,97%, citronellol 0,22%, octan citronellylu 0,87%
1. R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals, 2nd edition (2014)
2. B. Salehi i in., Therapeutic Potential of α- and β-Pinene: A Miracle Gift of Nature, Biomolecules, 14;9(11):738. (Nov 2019)
3. Akbar H. M. i in., Neuroprotective effects of alpha-pinene against behavioral deficits in ketamine-induced mice model of schizophrenia: Focusing on oxidative stress status, IBRO Neuroscience Reports, Volume 16, p. 182-189 (2024)
4. https://www.wnps.org/native-plant-directory/208-pseudotsuga-menziesii
5. https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Pseudotsuga+menziesii
Kraj pochodzenia: | Francja |
---|---|
Aromat: | leśny z owocowymi nutami |
Zastosowanie: | aromatyzacja pomieszczeń, masaże i kąpiele, inhalacje podczas infekcji górnych dróg oddechowych, inhalacje uspokajające i poprawiające nastrój, pielęgnacja skóry trądzikowej, jako składnik ekologicznych środków czystości |
Ostrzeżenia: | do użytku zewnętrznego, stosować rozcieńczony, unikać kontaktu z oczami i uchem wewnętrznym |
Krótki opis produktu: | Najpiękniejszy zapach wśród olejków z drzew iglastych. Uspokaja i działa przeciwzapalnie. |
Nazwa łacińska: | Pseudotsuga menziesii |