Olejek z eukaliptusa promienistego 100% eteryczny Nanga (Eucalyptus radiata)
Olejek eukaliptusowy to niekwestionowany klasyk wśród olejków eterycznych; znajdziemy go w każdej książce na temat aromaterapii, w większości sklepów zielarskich oraz aptek. Należy do najczęściej izolowanych i kupowanych olejków na świecie. Do rodzaju eukaliptus zaliczamy obecnie ponad 700 gatunków; olejek eteryczny produkowany jest z ok. 300 z nich. W naszym sklepie oferujemy olejki z trzech gatunków: eukaliptusa cytrynowego (Eucalyptus citriodora), eukaliptusa miętowego (Eucalyptus dives) oraz eukaliptusa promienistego (Eucalyptus radiata), który w 1854 r. jako pierwszy został wydestylowany w celach komercyjnych przez farmaceutę z Melbourne.
Eukaliptus promienisty (Eucalyptus radiata), w literaturze znany także jako wąskolistny (ang. narrow leaved peppermint), występuje naturalnie wzdłuż górskich wybrzeży Nowej Południowej Walii, a także w pobliżu australijskich rzek oraz potoków. Aktualnie uprawia się go także w tropikalnych rejonach Afryki, głównie RPA, skąd pochodzi olejek z naszego sklepu. Wraz z eukaliptusem gałkowym (Eucalyptus globulus) stanowią cenny i popularny surowiec, wykorzystywany do produkcji olejku eterycznego oraz jego głównej substancji aktywnej – 1,8-cyneolu, zwanego również eukaliptolem. Inne olejki o wysokiej zawartości tego związku to: olejek kajeputowy (Melaleuca leucadendron) oraz olejek niaouli (Melaleuca viridiflora).
Olejki eukaliptusowe o wysokiej zawartości 1,8-cyneolu są aktywne m.in. przeciwko bakteriom Eschericha coli (pałeczka okrężnicy), Streptococcus pyogenes (paciorkowiec typu A), Klebsiella pneumoniae (pałeczka zapalenia płuc), Enterobacter cloacae, Acinetobacter baumannii, Citrobacter freundii, a także przeciw grzybom Aspergillus niger (kropidlak czarny) i Candida albicans (bielnik biały).
W porównaniu do gatunku E. globulus, olejek z eukaliptusa promienistego posiada mniej intensywny aromat, o słodkich i miętowych nutach. Jest łagodniejszy i znacznie mniej drażniący, co koresponduje z niższą zawartością 1,8-cyneolu. To właśnie dlatego polecany jest w aromaterapii dziecięcej oraz u osób starszych lub w trakcie rekonwalescencji. Mimo tego, nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 10 roku życia. Szczególnie niebezpieczny może okazać się dla niemowląt, powodując problemy z oddychaniem oraz paraliż ośrodkowego układu nerwowego.
Liście eukaliptusa bogate w 1,8-cyneol od dawna wykorzystywane były w tradycyjnej medycynie aborygeńskiej m.in. do przemywania ran, leczenia stanów zapalnych skóry, infekcji układu oddechowego oraz moczowo-płciowego. Olejek z eukaliptusa promienistego wykazuje działanie przeciwzapalne, znieczulające, rozkurczowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
W aromaterapii szczególnie polecany jest podczas infekcji dróg oddechowych, przeziębień i grypy oraz jako remedium na obolałe mięśnie i stawy. Warto wzbogacić nim masaż, inhalację parową lub dodać do dyfuzora. Przy zastosowaniu miejscowym (na skórę) stężenie olejku nie powinno przekraczać 20%. W przypadku zapalenia oskrzeli warto łączyć go z innymi olejkami, szczególnie z olejkiem tymiankowym, olejkiem z drzewa herbacianego i z olejkiem pichtowym ( z jodły syberyjskiej).
WŁAŚCIWOŚCI
- antybakteryjny
- przeciwwirusowy
- przeciwgrzybiczy
- rozkurczowy
- wykrztuśny
- mukolityczny (rozrzedzający śluz)
- przeciwzapalny
- przeciwbólowy
- lekko pobudzający
- przeciwreumatyczny
- wspierający układ oddechowy podczas infekcji
- delikatnie znieczulający
ZASTOSOWANIE
- Wdychanie olejku eukaliptusowego działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i wspiera organizm podczas infekcji dróg oddechowych; warto wzbogacić nim inhalację parową. Dodatkowo, koi bóle głowy i niweluje uczucie zmęczenia.
- Kąpiel z jego dodatkiem dodaje energii i łagodzi stany zapalne skóry. Pomaga pozbyć się grzybicy i infekcji pasożytniczych.
- Ciepłe kompresy oraz masaże koją bóle mięśni oraz stawów.
- Do aromatyzacji pomieszczeń – dezynfekuje powietrze i nadaje mu świeżego, kamforowego aromatu. Jest przydatny gdy wśród domowników panuje przeziębienie.
- Delikatny masaż z dodatkiem olejku w okolicach brzucha działa przeciwskurczowo, koi bóle menstruacyjne.
- Stosowany miejscowo odkaża rany po ukąszeniach i użądleniach, łagodzi pieczenie oraz świąd.
- Do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Oczyszcza skórę i zmniejsza stan zapalny.
- Warto dodawać go do ekologicznych środków czystości.
- Sprawdza się jako składnik domowych maści przeciwbólowych.
SPOSÓB UŻYCIA
- Aromatyzacja powietrza – dodaj kilka kropel olejku do wody w dyfuzorze ultradźwiękowym. Rozpylony w powietrzu dezynfekuje je oraz nadaje mu świeżego, kamforowego aromatu.
- Masaż – 15 – 20 kropli dodaj do 30 ml oleju bazowego (np. ze słodkich migdałów) i wymieszaj. Tak przygotowany olej do masażu przechowuj w ciemnym szkle, starczy na kilka zabiegów.
- Energetyzująca kąpiel – 4 – 5 kropli rozpuść w łyżce stołowej oleju bazowego, a następnie dodaj do napełnionej wodą wanny. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).
- Dodatek do kosmetyków – dodaj kroplę olejku do jednorazowej porcji kosmetyku do pielęgnacji skóry trądzikowej lub objętej infekcją.
- Inhalacja parowa – 3 – 5 kropli olejku wkrop do miski z gorącą wodą; opary wdychaj pod przykryciem z ręcznika z zamkniętymi oczami. Stosuj podczas infekcji dróg oddechowych.
- Kompres – nasącz ręcznik lub kawałek innego materiału w wodzie z olejkiem (ok. 5 kropli na pół szklanki wody). Na bóle reumatyczne i artretyczne najbardziej odpowiedni będzie gorący kompres.
SKŁAD
Olejek eteryczny z eukaliptusa promienistego 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
CIEKAWOSTKI
Góry Błękitne (ang. The Blue Mountains) w Nowej Południowej Walii zawdzięczają swoją nazwę niebieskiej mgle, powstającej w wyniku parowania olejku eukaliptusowego. Eteryczna aura wraz z promieniami słońca tworzy przepiękny, tajemniczy krajobraz.
DOBRZE ŁĄCZYĆ Z:
olejkiem lawendowym, olejkiem kadzidłowym, olejkiem kajeputowym, olejkiem z drzewa herbacianego, olejkiem niaouli, olejkiem jałowcowym, ( olejkiem z mięty zielonej i olejkiem z mięty pieprzowej), olejkiem z cedru atlaskiego.
OSTRZEŻENIA
Stosować wyłącznie rozcieńczony. Unikać kontaktu z oczami, uchem wewnętrznym oraz wrażliwymi okolicami. Nie powinien być używany przez kobiety karmiące, w ciąży oraz dzieci poniżej 10 roku życia; nie należy stosować go również w ich obecności. Tylko do użytku zewnętrznego.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Eukaliptus promienisty (Eucalyptus radiata) to gatunek endemiczny dla południowo-wschodniej Australii. Należy do rodziny mirtowatych (Myrtaceae); wyrasta od 10 do 50 metrów wysokości. Preferuje tereny zalesione, chłodniejsze i bardziej wilgotne siedliska. W jego lancetowatych liściach znajdują się gruczoły olejkowe, stanowiące aż 7% ich powierzchni. Eucalyptus radiata wytwarza olejek eteryczny o 6 różnych chemotypach.
INFORMACJE TECHNICZNE
Kraj pochodzenia RPA
Metoda pozyskiwania destylacja z parą wodną
Użyta część rośliny liście i gałązki
Kolor przejrzysty, bezbarwny do bladożółtego
Zapach orzeźwiający, słodki, miętowy, łagodniejszy od eukaliptusa gałkowego
Główne składniki 1,8 – cyneol (ponad 60%)
Konsystencja rzadka
Temperatura zapłonu ≥ 42 °C
Gęstość względna 0,906 g/ml
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych przez nas olejków jest dla nas bardzo ważna.
Do produktu olejek eukaliptusowy dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Specyfikację jakościową
- Certyfikat analizy
- Listę alergenów
- IFRA
- Kartę charakterystyki (SDS/MSDS)
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Proffesionals, 2nd edition, 2014
2. S. Price, L. Price, Aromatherapy for Health Professionals, 3rd edition, Churchill Livingstone, 2007
3. V. A. Worwood, The complete book of essential oils and aromatherapy, New World Library, 2016
4. A. Huete, Aromaterapia praktyczny przewodnik po olejkach eterycznych, Wydawnictwo Jedność, 2015
5. Aromaterapia, kwartalnik Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego, nr 4 (94)
6. http://rozanski.li/1087/lisc-i-olejek-eukaliptusa-folium-et-oleum-eucalypti/
7. https://enacademic.com/dic.nsf/enwiki/5732823#cite_note-1
8. http://www.czytelniamedyczna.pl/3814,ocena-dziaania-olejku-eukaliptusowego-na-bakterie-tlenowe.html