Maca (Lepidium meyenii) to peruwiańska roślina korzeniowa o wysokiej zawartości witamin, składników mineralnych i związków bioaktywnych. Wyglądem przypomina dużą rzodkiewkę. Oddziałuje pozytywnie na cały organizm, dogłębnie go odżywia i wzmacnia, a co za tym idzie, podnosi witalność, nastrój i wydolność fizyczną. Bardzo wyraźnie wpływa również na płodność i popęd seksualny, zarówno u kobiet jak i mężczyzn.
Maca jest jedną z niewielu roślin na świecie, która ma wpływ afrodyzyjny na kobiety. Jakie są pozostałe? Przeczytaj w naszym artykule “Zioła na libido dla kobiet”.
Indianie andyjscy wykorzystują macę od ponad 2000 lat, a jej uprawę rozpoczęli najprawdopodobniej Inkowie. Już wtedy wiedzieli oni, że maca dodaje energii i poprawia płodność, dlatego spożywali ją na co dzień, a także karmili nią swoje zwierzęta hodowlane.
W naszym sklepie oferujemy macę w różnych formach i kolorach. Warto wiedzieć, że kolor macy odnosi się do skórki jej korzenia i może być żółty, purpurowy/czerwony oraz czarny/ciemnobrązowy. Wewnątrz jednak korzeń jest kremowy u każdej macy, dlatego proszki z rożnych odmian macy nie będą znacznie różniły się kolorem.
DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
Wszystkie rodzaje macy wzmacniają popęd seksualny, poprawiają płodność, podnoszą nastrój i działają adaptogennie, czyli pomagają nam lepiej radzić sobie ze stresem psychicznym i ze zmieniającymi się warunkami środowiska. Zwiększają także wydolność fizyczną i ogólny poziom życiowej energii.
Eksperymenty wykazały, że poszczególne odmiany kolorystyczne macy mogą mieć dodatkowe właściwości lub lepiej oddziaływać na pewne obszary niż pozostałe.
Maca żółta:
- najlepiej wpływa na płodność spośród wszystkich rodzajów macy,
- pomaga zbilansować kobiecą gospodarkę hormonów płciowych,
- łagodzi nieprzyjemne objawy menopauzy.
Maca czarna:
- korzystnie wpływa na zdolności uczenia się, koncentrację i pamięć,
- poprawia jakość męskiego nasienia,
- pozytywnie wpływa na sen.
Maca czerwona:
- wspomaga redukcję rozmiaru prostaty,
- poprawia gęstość kości i wzmacnia je.
SKŁAD
Zmielony korzeń macy z upraw ekologicznych (Lepidium meyenii) 100%. Bez dodatków. Surowiec najwyższej jakości!
SPOSÓB UŻYCIA
Zalecana dzienna porcja to 0,5 łyżeczki macy 2-3 x dziennie. Jeśli lubisz macę, możesz bez obaw zwiększyć porcję do 1 łyżeczki 2-3 x dziennie.
Macę wymieszaj z niewielką ilością wody za pomocą trzepaczki i spożyj na pusty żołądek. W ten sposób maca i zawarte w niej składniki najlepiej się wchłoną.
Macę można również dodawać do napojów i posiłków. Bardzo dobrze smakuje ciepłe mleko z jej dodatkiem, kawa, kakao oraz jogurt naturalny. Najlepiej, żeby nie były to napoje/potrawy gorące, gdyż w wysokiej temperaturze część składników odżywczych może ulec degradacji.
Warto robić przerwy w przyjmowaniu macy, aby organizm nie przyzwyczajał się do niej, i na przykład: po 2 tygodniach stosowania zrobić 3 dni przerwy, po 2-3 miesiącach stosowania zrobić 1-2 tygodnie przerwy, po skończeniu opakowania zrobić 1 miesiąc przerwy i wznowić stosowanie.
Osoby wrażliwe mogą poczuć lekkie pobudzenie po przyjęciu macy. Wysokie ilości macy mogą powodować wzdęcia i gazy (jest to roślina spokrewniona z kalafiorem).
SYNERGIA
Energia, skupienie, nastrój: Różeniec górski, kakao, guarana, żeń-szeń syberyjski.
Libido: cordyceps, catuaba, muira puama, praffia.
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na macę oraz inne rośliny z rodziny krzyżowych.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Maca (Lepidium meyenii) należy do rodziny krzyżowych, co oznacza, że jest spokrewniona z kapustą, rzodkiewką i kalafiorem. Rodzimym i głównym obszarem jej występowania są peruwiańskie Andy, uprawiana jest także w Andach na terenie Boliwii i rzadziej w Brazylii. Maca rośnie na wysokości 3500-4000 m n.p.m., gdzie temperatury są chłodne i wieją silne wiatry, ale panuje też wysokie nasłonecznienie.
Korzeń macy występuje w wielu odmianach kolorystycznych, a najpopularniejsze z nich to żółta, czerwona i czarna, istnieją także brązowe, purpurowe i zielone. Korzenie różnią się wielkością i kształtem. Mogą przypominać korzeń pietruszki, rzodkwi lub rzepy. Liście macy wyrastają promieniście z korzenia i leżą na ziemi. Przypominają nieco kształtem liście marchwi. Drobne, białe kwiaty macy wyrastają na szczytach pędów i tworzą kuliste kwiatostany. Zapylają się same, a następnie przekształcają w małe owoce zawierające po dwa nasiona o wielkości około 2 mm.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Maca dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. Ethnobiology and Ethnopharmacology of Lepidium meyenii(Maca), a Plant from the Peruvian Highlands. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. https://www.bewellbuzz.com
3. https://en.wikipedia.org
4. http://www.rain-tree.com