Olejek z pomarańczy słodkiej 100% eteryczny Nanga
Naturalny olejek eteryczny z pomarańczy słodkiej pozyskiwany jest ze skórek owoców gatunku Citrus sinensis podczas tłoczenia na zimno. Ten wspaniały, rozweselający aromat znany jest wszystkim; często kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, szczególnie w połączeniu z zapachem goździków. Drzewo pomarańczowe przybyło do Europy prawdopodobnie z Chin lub Indii, a dalej, wraz z portugalskimi żeglarzami, dotarło do Ameryki Południowej, gdzie do dziś masowo się je uprawia.
Wdychanie olejku pomarańczowego przynosi radość i koi nerwy, działa relaksująco i nasennie. Warto dodawać go do wieczornej kąpieli, a także dyfuzować w domu podczas jesiennej (i nie tylko!) chandry. Okrężne masaże brzucha wzbogacone olejkiem działają rozkurczowo i regulują trawienie. Stosowany na skórę działa przeciwzapalnie i oczyszczająco, docenią go zatem osoby o cerze tłustej i problematycznej. Przynosi również zadowalające efekty w pielęgnacji cery dojrzałej.
Warto pamiętać, że tak jak inne olejki cytrusowe, olejek ze słodkiej pomarańczy ma niestabilny skład i jest wrażliwy na warunki, w jakich jest przechowywany; szybko ulega oksydacji i psuje się. Aby wydłużyć termin jego przydatności, dobrze jest trzymać szczelnie zamkniętą buteleczkę w ciemnym i chłodnym miejscu (najlepiej w lodówce).
WŁAŚCIWOŚCI
- antyseptyczny
- przeciwzapalny
- lekko uspokajający
- poprawiający nastrój
- regulujący trawienie
- przeciwskurczowy
- grzybobójczy
- nasenny
ZASTOSOWANIE
Uwaga! Olejek jest fotouczulający. Oznacza to, że zwiększa wrażliwość komórek na promieniowanie UV. Nie należy aplikować go na skórę do 12 godzin przed wystawieniem jej na światło słoneczne lub przed wizytą w solarium. Brak ostrożności może skończyć się poparzeniem lub trudnymi do usunięcia przebarwieniami.
- Wdychanie olejku pomarańczowego poprawia nastrój, łagodzi napięcia nerwowe i wspomaga walkę z bezsennością.
- Delikatny masaż z dodatkiem olejku w okolicach brzucha działa przeciwskurczowo i reguluje trawienie. Masaż całego ciała pomaga pozbyć się nadmiaru wody w organizmie i działa kojąco na nerwy.
- Sprawdza się jako składnik domowych kosmetyków, w tym naturalnych perfum.
- Do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i dojrzałej. Łagodzi stany zapalne skóry.
- Kąpiel z olejkiem pomarańczowym działa relaksacyjnie i oczyszczająco na skórę.
- Do aromatyzacji pomieszczeń – dezynfekuje powietrze i nadaje mu słodkiego, cytrusowego aromatu, lubianego przez większość ludzi.
- Warto dodawać go do ekologicznych środków czystości.
SPOSÓB UŻYCIA
- Aromatyzacja powietrza – dodaj kilka kropel olejku do wody w dyfuzorze ultradźwiękowym. Rozpylony w powietrzu dezynfekuje je oraz nadaje mu radosnego i cytrusowego aromatu.
- Masaż – 15 – 20 kropli dodaj do 30 ml oleju bazowego (np. ze słodkich migdałów) i wymieszaj. Tak przygotowany olej do masażu przechowuj w ciemnym szkle, starczy na kilka zabiegów.
- Kąpiel relaksacyjna – 4 – 5 kropli rozpuść w łyżce stołowej oleju bazowego, a następnie dodaj do napełnionej wodą wanny. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).
- Dodatek do kosmetyków – dodaj 1 kroplę olejku do jednorazowej porcji kosmetyku do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej oraz dojrzałej.
- Inhalacja na zimno – wdychaj olejek prosto z buteleczki w stanach obniżonego nastroju.
SKŁAD
Olejek eteryczny ze słodkiej pomarańczy 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
DOBRZE ŁĄCZY SIĘ Z
Olejkiem lawendowym, olejkiem paczulowym, olejkiem mirrowym, olejkiem goździkowym, olejkiem cynamonowym, olejkiem z szałwii muszkatołowej, olejkiem z gałki muszkatołowej, olejkiem z drzewa różanego i innymi olejkami cytrusowymi.
OSTRZEŻENIA
Olejek fotouczulający. Stosować wyłącznie rozcieńczony. Unikać kontaktu z oczami, uchem wewnętrznym oraz wrażliwymi okolicami. Kobiety karmiące oraz w ciąży przed użyciem powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Tylko do użytku zewnętrznego.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Pomarańcza słodka (Citrus sinensis) to wiecznie zielone drzewo dorastające do ok. 12 m wysokości, należące do rodziny rutowatych. Ma skórzaste, ciemnozielone liście, a jego niewielkie kwiaty są białe i pachnące. Owoce pomarańczy doskonale znamy z kuchni; to okrągłe jagody koloru pomarańczowego, różniące się wielkością i barwą miąższu w zależności od odmiany.
INFORMACJE TECHNICZNE
- Kraj pochodzenia Brazylia
- Metoda pozyskiwania tłoczenie na zimno
- Użyta część rośliny skórka ze słodkiej pomarańczy
- Intensywność zapachu słodki, cytrusowy zapach o nucie górnej
- Główne składniki limonen 95%, mircen 2%, linalol 0,4%
- Gęstość względna 0,845 g/ml
- Alergeny cytral 0,15%, limonen 95%, linalol 0,4%
BIBLIOGRAFIA
1. https://pl.wikipedia.org
2. R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Proffesionals, 2nd edition, 2014
3. S. Price, L. Price, Aromatherapy for Health Professionals, 3rd edition, Churchill Livingstone, 2007
4. V. A. Worwood, The complete book of essential oils and aromatherapy, New World Library, 2016
5. A. Huete, Aromaterapia praktyczny przewodnik po olejkach eterycznych, Wydawnictwo Jedność, 2015