Układ moczowy to główna konstrukcja w naszym ciele, która odpowiada za jego oczyszczanie, czyli usuwanie nadmiaru wody, zbędnych produktów przemiany materii oraz substancji toksycznych. Składa się z nerek, moczowodów, pęcherza i cewki moczowej.
Głównym jego elementem są nerki, które filtrują krew, wytwarzając mocz. Przez zaledwie jedną minutę te maleńkie narządy filtrują około 1 litra krwi(!), co stanowi 20% całej krwi, jaką pompuje serce. Ale to nie jedyna funkcja nerek. Wraz z powstałym moczem wydalane są nie tylko związki niepotrzebne i szkodliwe, ale też nadmiar wody i składników mineralnych. A zatem kolejnym ważnym zadaniem nerek jest utrzymywanie równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie. Równowaga ta jest niezwykle istotna dla ogromu reakcji zachodzących w naszym ciele, a także dla prawidłowego ciśnienia tętniczego. Oprócz tego nerki pełnią funkcję wydzielniczą – wytwarzają erytropoetynę, która pobudza szpik kostny do produkcji czerwonych krwinek, oraz aktywną formę witaminy D.
Z nerek do pęcherza mocz odprowadzają moczowody. Pęcherz gromadzi mocz, a cewka moczowa odprowadza go na zewnątrz. Odcinek od miedniczek nerkowych, które wyprowadzają mocz z nerek, do końca moczowodów określany jest jako górne drogi moczowe, natomiast pęcherz i cewka moczowa to dolne drogi moczowe.
Na co dzień raczej nie myślimy zbyt dużo o naszym układzie moczowym. Dopiero kiedy coś nas w tym rejonie „dopadnie”, doceniamy, jak ważne jest zdrowie i dobra kondycja tego układu. Dolegliwości, które nas tutaj dotykają, jest wiele. Najczęstsze z nich to zapalenie pęcherza lub zapalenie cewki moczowej, które są uciążliwe, ale jednak możliwe do szybkiego wyleczenia. Rzadszymi i znacznie poważniejszymi problemami są: odmiedniczkowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek, niewydolność nerek, kamica nerkowa i inne. Zioła niosą pomoc przede wszystkim w zapaleniu pęcherza i cewki moczowej oraz w kamicy nerkowej, ale mogą pomóc także w pozostałych problemach. Warto wspierać się nimi we wszystkich dolegliwościach układu moczowego, nie rezygnując jednak z wizyty u lekarza.
Zapalenie pęcherza (i ogólnie całego układu moczowego) równoznaczne jest z jego zakażeniem, dlatego określeń tych używa się zamiennie. W normalnych warunkach układ moczowy powyżej zwieracza pęcherza jest jałowy. Jeśli jednak do pęcherza lub dalej do moczowodów i nerek dostaną się komórki bakterii lub grzybów, dochodzi do zakażenia, a wraz z nim do zapalenia. Bakterią, która najczęściej wywołuje zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego, jest Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy. Z kolei przyczyną grzybicy tego układu zwykle jest Candida albicans. Oczywiście drobnoustrojów, które mogą wywołać zakażenie układu moczowego, jest więcej.
Zapalenie pęcherza moczowego wiąże się z dużym dyskomfortem na co dzień, ponieważ objawia się częstym i nasilonym parciem na pęcherz nawet wtedy, gdy nie jest on pełny. Pojawia się także ból pęcherza oraz ból i pieczenie w podczas oddawania moczu. Ból i pieczenie mogą być też oznaką zapalenia cewki moczowej. Warto zatem trzymać w zanadrzu odpowiednie zioła, aby szybko przystąpić do akcji.
Najlepsze zioła na zapalenie pęcherza i do walki z zakażeniem układu moczowego to:
- mącznica lekarska
- borówka brusznica
- wiązówka błotna
- brzoza – liść
- wierzbownica drobnokwiatowa
- nawłoć pospolita
Każda z tych roślin zawiera własne, unikalne związki aktywne o właściwościach odkażających, które działają przede wszystkim w obrębie układu moczowego. Niszczą bakterie, wirusy i grzyby, a dodatkowo łagodzą stan zapalny. W przypadku zapalenia pęcherza warto wypijać przygotowane z tych ziół napary i dobrze się nawadniać. Można też sporządzić autorską mieszankę z kilku wybranych ziół, aby zwiększyć ich moc działania. W przypadku zapalenia cewki moczowej (i różnych infekcji miejsc intymnych), oprócz wypijania naparów, dobrze jest zrobić sobie nasiadówkę, aby podziałać też od zewnątrz. Polega to na tym, że ciepły, ale nie bardzo gorący napar ziołowy wlewamy do miski i siadamy w nim na 15-20 minut. Na 1 litr wody wystarczy 1 lub 2 łyżki ziół, które gotujemy przez około 10 minut. Po kąpieli należy dobrze osuszyć okolice intymne i ubrać się tak, aby je ogrzać.
Drugim istotnym problemem układu moczowego, w którym pomóc Wam mogą zioła, jest kamica nerkowa. Kamica nerkowa, inaczej mówiąc kamica moczowa, polega na tym, że w nerkach gromadzi się osad („piasek”), który z biegiem czasu zaczyna tworzyć coraz większe kryształki, zwane kamieniami nerkowymi. Wytrącanie się osadu spowodowane jest nadmiarem niektórych związków chemicznych w moczu, które w normalnych warunkach ulegają rozpuszczeniu. Od tego, jakie związki w kamieniach nerkowych dominują, zależy rodzaj kamicy oraz wskazane postępowanie dietetyczne. Kamica może być moczanowa, fosforanowa, szczawianowa lub wapniowa. Zioła na kamienie nerkowe mogą pomóc niezależnie od rodzaju kamicy. Zioła na nerki działają moczopędnie, nasilając produkcję i przepływ moczu, co w rezultacie pomaga rozbić kamienie nerkowe i wypłukać obecny w nerkach osad.
Najlepsze zioła na kamicę nerkową:
- mącznica lekarska
- liść brzozy
- naowocnia fasoli
- liść pokrzywy
- wierzbówka kiprzyca
- znamiona kukurydzy
- punarnava
- kwiat wrzosu
W kategorii Układ moczowy znajdziecie wszystkie wymienione zioła oraz wiele innych o tym samym przeznaczeniu. Szczegółowe informacje o właściwościach i sposobie przygotowania poszczególnych ziół przeczytacie w ich opisach. Zachęcamy Was do zaopatrzenia swojej ziołowej apteczki w tych jakże niezwykle ważnych sojuszników, jakimi są zioła na zapalenie pęcherza, zioła na kamicę nerkową, zioła na nerki, zioła na infekcje dróg moczowych i inne zioła wspierające zdrowie układu moczowego.
Układ moczowy to główna konstrukcja w naszym ciele, która odpowiada za jego oczyszczanie, czyli usuwanie nadmiaru wody, zbędnych produktów przemiany materii oraz…