W kategorii Zioła dla urody umieściliśmy surowce roślinne, które mogą być wykorzystane w celach kosmetycznych. Przygotowuje się z nich napary do przemywania skóry i płukania włosów, toniki do cery oraz okłady na oczy i bolące miejsca. Mocne wywary i nalewki z ziół można dodawać do maści, kremów i szamponów albo komponować z innymi surowcami roślinnymi i tworzyć własne kosmetyki naturalne na bazie ziołowych składników.
Najpopularniejsze zioła dla urody to z pewnością kwiat nagietka i kwiat rumianku, które delikatnie pielęgnują cerę wrażliwą i alergiczną, łagodzą podrażnienia skóry i koją zmęczone oczy.
Liść pokrzywy odświeża włosy i zapobiega ich przetłuszczaniu się, jak również doskonale nadaje się do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.
Arnika górska sprzyja gojeniu się stłuczeń i pomaga zmniejszyć obrzęki, krwiaki i siniaki.
Kwiat kasztanowca i kłącze ruszczyka uszczelniają naczynia krwionośne, dzięki czemu pomagają pozbyć się żylaków, hemoroidów i zmniejszyć zaczerwienienia twarzy pojawiające się przy cerze naczynkowej.
Korzeń żywokostu to niezawodny sprzymierzeniec zdrowych stawów, kości i mięśni – pomaga zmniejszyć ból i stan zapalny pojawiający się w układzie ruchu.
Kora czeremchy fantastycznie radzi sobie z trądzikiem i różnymi problemami pojawiającymi się na skórze. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Indyjskie zioła bhringraj oraz shikakai fenomenalnie dbają o włosy, wzmacniają je i stymulują ich wzrost.
Amerykański oczar wirginijski przyspiesza regenerację skóry i gojenie się ran, dlatego często stosuje się go do przemywania świeżych tatuaży.
Proste, naturalne kosmetyki na bazie ziół możemy z łatwością przygotować w domu. Już sam napar ziołowy stanowi kosmetyk i może posłużyć jako tonik do twarzy, płukanka do włosów, czy okład na oczy. Z kolei wyciągi ziołowe na alkoholu lub oleju możemy łączyć z naturalnymi masłami roślinnymi, olejami zimnotłoczonymi i woskiem pszczelim, aby uzyskać kosmetyki nieco bardziej złożone.
Aby wykonać macerat olejowy, zalej wybrany surowiec roślinny wysokojakościowym olejem w proporcji 1:2 (objętościowo). Użyty surowiec powinien być rozdrobniony, ale nie zmielony na proszek. Rozdrobnione części roślin łatwiej wyekstrahować, natomiast zmielone może być trudno potem odfiltrować. Naczynie zamknij i odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Potem przecedź i przelej do czystego naczynia z ciemnego szkła i przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu. Wyciąg olejowy może być stosowany na skórę i włosy samodzielnie albo skomponowany z innymi wyciągami olejowymi, glinkami kosmetycznymi, woskiem pszczelim lub lanoliną, olejkami eterycznymi oraz z olejami i masłami roślinnymi.
W celu sporządzenia wyciągu alkoholowego, inaczej mówiąc nalewki, rozdrobniony surowiec zalewa się alkoholem 40-70%, zwykle w proporcji objętościowej 1:5, maceruje 2-4 tygodnie, a na koniec odcedza. Nalewkę możesz dodawać do gotowych już kosmetyków (kremów, balsamów, szamponów, toników) albo do własnoręcznych wyrobów kosmetycznych w ilości od 0,5 do 1 łyżeczki.
Życzymy udanych eksperymentów!
W kategorii Zioła dla urody umieściliśmy surowce roślinne, które mogą być wykorzystane w celach kosmetycznych. Przygotowuje się z nich napary do przemywania…