Układ pokarmowy

Zioła na układ pokarmowy

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego to powszechny problem, który może przydarzyć się każdemu. Najczęstsze z nich to bóle brzucha, uczucie przepełnienia, wzdęcia, gazy, zaparcia, biegunka, zgaga, odbijanie, nudności i wymioty.

Przyczyny tych dolegliwości mogą być różne

• Zwykle jest to rodzaj pożywienia – obfity i ciężkostrawny posiłek, produkty gazotwórcze (np. nasiona roślin strączkowych, warzywa kapustne, jabłka, gruszki), nietolerowane w naszym przewodzie pokarmowym (np. mleko i nabiał) lub przeterminowane.
• Popijanie posiłków napojami gazowanymi i alkoholem oraz spożywanie mocnej kawy czy herbaty na pusty żołądek.
• Podrażniające mogą być też bardzo zimne lub bardzo gorące płyny, produkty bardzo kwaśne, soki bogate w taniny, np. czysty sok z aronii i z czarnego bzu, gorzka herbata.
• Trzeba też uważać na rodzaj i ilość spożywanego błonnika – niekiedy wzdęcia może wywołać inulina lub duża ilość otrębów. Ponadto jelita mogą spowolnić, kiedy rano spożyjemy za dużo błonnika – lepiej dać im trochę czasu na „rozruch”.
• Warto też zastanowić się, czy nie zjedliśmy w pośpiechu, na stojąco, nieuważnie i za dużo – wszystkie te czynniki również przyczyniają się do powstawania dolegliwości trawiennych.

Zioła na przewód pokarmowy

Najlepszym sposobem na dolegliwości trawienne jest zapobieganie im, ale wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Gdy już się pojawią, wykorzystajmy zioła wspomagające trawienie – ich pomoc bywa nieoceniona.

Zioła na poprawę trawienia

Zioła na trawienie działają tak, że mobilizują układ pokarmowy do pracy, dzięki czemu dolegliwości mijają szybciej. Stymulują wydzielanie soków trawiennych i żółci, pobudzają ruchy perystaltyczne jelit i przyspieszają pasaż treści pokarmowej. Ponadto działają rozkurczowo na jelita, co skutkuje złagodzeniem bólu i wzdęć. Zioła na biegunkę działają na jelita ściągająco, dzięki czemu pomagają ją zatrzymać.

Jakie zioła na trawienie?

Istnieje mnóstwo ziół na lepsze trawienie. Jedne pomagają złagodzić wzdęcia i działają wiatropędnie, inne działają przeczyszczająco i regulują wypróżnianie, a jeszcze inne pomagają zahamować biegunkę, złagodzić zgagę czy nudności.

Przykładowe zioła do picia na trawienie

Niestrawność, ciężkość po posiłku, ból brzucha:

rumianek pospolity i rzymski
mięta
języcznik
ziele, kwiat i korzeń mniszka
bukwica
ziele i korzeń cykorii podróżnik
tatarak
pięciornik gęsi
wrotycz
sadziec purpurowy
kocanka piaskowa
bluszczyk kurdybanek
kurkuma

Wzdęcia i gazy:

- przyprawy: koper włoski, kmin rzymski, nasiona kolendry, kardamon, biedrzeniec anyż – warto sporządzać z nich odwary
- świeży imbir potarkowany i zalany wrzątkiem

Zaparcia:

mieszanka Zdrowe Jelita
babka płesznik i babka jajowata
siemię lniane
haritaki
triphala
lnica
karagen

Biegunka:

ratania
haronga
rzepik
barro

Podrażniona śluzówka / wrzody / zgaga:

• babka płesznik i babka jajowata
• tatarak
oczar wirginijski
wiąz czerwony
prawoślaz
• rzepik
płucnica islandzka
• karagen
miodunka
lukrecja

Zioła na układ pokarmowy

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego to powszechny problem, który może przydarzyć się każdemu. *Najczęstsze z nich to bóle brzucha, uczucie przepełnienia,…

[Zobacz więcej]

Filtrowanie

Flaga
Cena
od do
Część rośliny
Sposób zbioru
Tradycyjna medycyna
Kraj pochodzenia
Alergeny
Ostrzeżenia
Zastosowanie
Zdrowie
Choroba
Dostępny w magazynie
Twój wybór: Usuń wszystko

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK