Kategorię tę przeznaczyliśmy na różne kompozycje ziołowe, zarówno nasze autorskie, jak i te tradycyjne. Z czasem będziemy ją poszerzać o kolejne pozycje, dedykowane różnym osobom i różnym problemom. W chwili obecnej możecie tu znaleźć trzy opracowane przez nas mieszanki ziołowe: Sielannę, Witalianę i Zdrowe Jelita. Pierwsza z nich wycisza umysł, koi nerwy i ułatwia zasypianie. Druga zaś solidnie uodparnia organizm, wzmacniając jego zdolności obronne. Trzecia przeznaczona jest dla Waszych jelit, które zasługują na wyjątkową troskę, gdyż nie tylko przyswajają pożywienie, ale grają też istotną rolę w kwestii odporności i nastroju. Polecamy także słynną, ajurwedyjską mieszankę Triphala, która jest jednym z podstawowych elementów diety sattwicznej, równoważącej wszystkie trzy dosze. Mieszanka z wszewłogą do miodu gruszkowego to z kolei propozycja od średniowiecznej uzdrowicielki św. Hildegardy z Bingen, która zalecała spożywać taki miód regularnie, aby usprawnić pracę układu pokarmowego.
W biologii i chemii występuje zjawisko synergii polegające na tym, że odpowiednio dobrane rośliny lub związki wzmacniają wzajemnie swoje właściwości. Synergia to taka kombinacja dwóch lub więcej składników, która daje efekt większy, niż wynosi suma efektów poszczególnych składników. To właśnie zjawisko wykorzystuje się, komponując mieszanki ziołowe.
Skomplikowane formuły zielarskie stosują zjawisko synergii w celu wzmocnienia efektu terapeutycznego, zwiększenia biodostępności substancji czynnych i zmniejszenia ewentualnej toksyczności. Ziołowe kompozycje od tysięcy lat są nieodłącznym elementem tradycyjnych systemów medycznych, takich jak Tradycyjna Medycyna Chińska, Ajurweda, medycyna Siddha, czy Unani.
Zioła, ekstrakty i związki chemiczne można zestawiać ze sobą na dwa sposoby. Jeden z nich wykorzystuje synergię farmakodynamiczną, drugi – farmakokinetyczną. Synergia farmakodynamiczna oznacza, że łączymy ze sobą takie składniki, które przeznaczone są dla tego samego problemu lub tej samej funkcji organizmu, ale działają na drodze różnych mechanizmów. Jednym z przykładów może być tutaj połączenie brahmi i miłorzębu. Obie rośliny poprawiają funkcjonowanie poznawcze, lecz każda robi to na swój sposób. Ujmując to w dużym uproszczeniu, brahmi wpływa na poziom neuroprzekaźników, takich jak dopamina, serotonina i acetylocholina. Miłorząb natomiast poprawia krążenie w centralnym (i obwodowym) układzie nerwowym, promując rozwój tkanki mózgowej.
Drugi rodzaj synergii oznacza, że dobieramy zioła/związki tak, aby ich składniki aktywne oddziaływały na swój wzajemny metabolizm w taki sposób, żeby ilość kluczowej substancji zwiększyła się lub żeby substancja była wolniej metabolizowana lub żeby była lepiej przyswajalna. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest zestawienie kurkuminy z piperyną, która zwiększa przyswajalność kurkuminy około 2000 razy. Na podobnej zasadzie działa połączenie magnezu z witaminą B6 oraz żelaza z witaminą C. Innym przykładem jest suplementowanie roślin lub związków, które podnoszą poziom serotoniny z takimi, które hamują jej rozkład lub uwrażliwiają receptory serotoninowe, np. żeń-szeń syberyjski + inozytol lub tryptofan + Ilex guayusa.
Opierając się na naszej wiedzy i doświadczeniu, będziemy wzbogacać tę kategorię oraz kategorię z kapsułkami o nowe, wyjątkowe kompozycje ziół i suplementów. Zapraszamy do regularnych odwiedzin!
Kategorię tę przeznaczyliśmy na różne kompozycje ziołowe, zarówno nasze autorskie, jak i te tradycyjne. Z czasem będziemy ją poszerzać o kolejne pozycje, dedykowane…