Masło kakaowe nierafinowane, naturalne
Masło kakaowe to podstawowy składnik czekolady. Sprawia, że czekolada rozpływa się w ustach i przyjmuje formę tabliczki. Masło to jest twarde, ale topnieje w kontakcie z ludzką skórą. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.
Aby uzyskać masło kakaowe, nasiona kakaowca wydobywa się z owoców, a następnie praży i obiera z łusek. Tak przygotowane nasiona wytłacza się na zimno lub na ciepło. Powstaje jasnożółte masło oraz resztki zwane kakaowym kuchem, z których produkuje się odtłuszczony proszek kakaowy.
Masło kakaowe składa się głównie z nasyconych kwasów tłuszczowych, które nadają mu twardą konsystencję. Zawiera ponadto mnóstwo antyoksydantów, które fantastycznie wpływają na skórę. Jego cechą charakterystyczną jest przyjemny, czekoladowy zapach oraz to, że nadaje skórze ciepły, lekko brązowy odcień.
Masło i inne produkty kakaowe powstają z nasion kakaowca – drzewa, które rośnie w tropikach i uprawiane jest od ponad 4000 lat. Jego łacińska nazwa rodzajowa Theobroma oznacza „pokarm bogów”. Kakaowiec i jego owoce odgrywały niegdyś istotną rolę w kulturze. Obdarzone były boskim znaczeniem i traktowane z wielkim szacunkiem. Nie bez powodu organizowano ceremonie kakao, które odtwarzane są do dziś.
WŁAŚCIWOŚCI
- Długotrwale nawilża i zmiękcza skórę.
- Nadaje jej piękny, złocisty koloryt.
- Hamuje powstawanie rozstępów.
- Redukuje zmarszczki i blizny.
- Wydziela delikatny, czekoladowy zapach.
ZASTOSOWANIE
Masło kakaowe idealnie nadaje się do skóry suchej, wrażliwej, atopowej. Może posłużyć do pielęgnacji zmian egzemowych, łuszczycowych i alergicznych.
Masło kakaowe można stosować również w kuchni do wyrobu domowej czekolady oraz jako zamiennik tłuszczu do smażenia. Jest odporne na wysokie temperatury.
SKŁAD
Masło kakaowe 100%. Nierafinowane, tłoczone na zimno. Surowiec kosmetyczny. Najwyższa jakość!
SPOSÓB UŻYCIA
Masło kakaowe rozpuszcza się w temperaturze 30-35°C. Aby wetrzeć je w skórę, należy je nieco rozpuścić, a najlepiej sporządzić własne kosmetyki na jego bazie z dodatkiem innych tłuszczów roślinnych. Oto przykłady:
Najprostsze smarowidło do ciała z masłem kakaowym
Masło kakaowe rozpuść w kąpieli wodnej i połącz z wybranym olejem roślinnym w proporcji 1:1 i pozostaw do stężenia. Jeśli chcesz, dodaj olejek eteryczny, laskę wanilii, odrobinę cynamonu albo płatki kwiatów (jeśli masz suszone, namocz je wcześniej w wodzie).
Czekoladowo-kokosowy balsam do ciała
- W kąpieli wodnej rozpuść 50 g masła kakaowego. Dodaj 70 g oleju kokosowego nierafinowanego, wymieszaj i kontynuuj podgrzewanie, aż oba tłuszcze dobrze się połączą. W zależności od pory roku i temperatury otoczenia proporcje możesz zmieniać. Masło kakaowe nadaje twardości, olej kokosowy – miękkości.
- Następnie przykryj mieszaninę i wstaw do zamrażarki na około 20 minut. Po wyjęciu powinna być sztywna, ale na tyle miękka, aby dało się ugnieść ją palcem.
- Ubij mieszaninę mikserem do ciasta lub trzepaczką do jajek.
- Uzyskany krem wypróbuj od razu na skórę – będzie zachwycona. Resztę przełóż do szklanego naczynia i przechowuj do 3 miesięcy w ciemnym miejscu. Jeśli wolisz twardszą konsystencję, umieść je w lodówce.
Balsam do ust
- 1 łyżkę masła kakaowego rozpuść w kąpieli wodnej i połącz z 1 łyżeczką wosku pszczelego.
- Zdejmij mieszaninę z ognia i pozwól, aby trochę ostygła. Następnie dodaj 1 łyżkę lekkiego oleju roślinnego i dokładnie wymieszaj. Opcjonalnie dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
- Gotowy balsam umieść w wyparzonym, szklanym słoiczku i pozostaw do stężenia.
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na kakao i czekoladę.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Kakaowiec właściwy (Theobroma cacao) należy do rodziny Malvaceae – ślazowatych. Występuje naturalnie w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Preferuje gorący klimat. Rośnie na żyznych glebach, w miejscach wilgotnych i cienistych. Jest szeroko uprawiany, a obecnie największe jego uprawy znajdują się w Afryce.
Kakaowiec może być drzewem dorastającym do 15 m wysokości lub krzewem do 5 m wysokości. Pokryty jest cienką, brązową korą. Jego liście są duże, cienkie i lśniące, o kształcie podługowatym. Sięgają 30 cm długości. Kwiaty są drobne i biało-żółte, z purpurowymi elementami. Owoce kakaowca nazywane są jagodami. Otacza je gruba, twarda okrywa, a w środku zawierają od 20 do 60 nasion, z których powstaje kakao.
BIBLIOGRAFIA
1. https://www.liveabout.com
2. https://www.newdirectionsaromatics.com
3. https://littlegreendot.com
4. https://wellnessmama.com
5. https://www.motherearthliving.com
6. https://pl.wikipedia.org