Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK
  • Bylica luizjańska pęk
    rotator-prawo
    rotator-lewo
Artemisia ludoviciana

Bylica luizjańska pęk

  • 26,00
  • Produkt chwilowo niedostępny.

  • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

    Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Bylica luizjańska (Artemisia ludoviciana) to roślina aromatyczna i ozdobna. Pochodzi z Ameryki Północnej i do dziś jest obecna w kulturze tamtejszych Indian. Często wykorzystują oni jej pęki jako kadzidło w tradycyjnych szałasach potów (ang. sweat lodge) – rytuałach mających na celu głębokie oczyszczenie ciała i duszy, odzwierciedlających „odrodzenie” z łona matki ziemi. Liście i kwiaty stosowane są ponadto jako przyprawa i sporządzane w postaci naparów. Dawniej naparami z bylicy Indianie przemywali podrażnioną skórę, a także pili je w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, ze względu na właściwości ściągające tej rośliny.


ZASTOSOWANIE

Produkt aromatyczny.

Bylica luizjańska w roli kadzidła pachnie bardzo interesująco. Jest to zapach wyrazisty, ale jednocześnie kojący. Mi osobiście nie spodobał się za pierwszym razem, ale przy kolejnych próbach go pokochałam. Pęk należy potrzymać przez chwilę nad płomieniem, po czym odłożyć i poczekać, aż przestanie się tlić, a uwolniony zapach wypełni pomieszczenie. Pojawia się wtedy niesamowity, ziołowo-dymny aromat, który daje wrażenie ciepła i przytulności. Oferowany przez nas pęk jest bardzo wydajny i estetycznie wykonany, dzięki czemu może stanowić ozdobę mieszkania.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY

Bylicę luizjańską możemy dziś spotkać w europejskich ogrodach. Jest bardzo lubiana, gdyż szybko tworzy gęste, srebrzyste łany, które wyglądają imponująco na tle zielonych roślin. Rozrasta się szybko za pomocą rozłogów, co warto mieć na uwadze, hodując ją ogrodzie. Bylica ta należy do rodziny astrowatych i osiąga około 1 m wysokości. Cała jest pokryta białym meszkiem i wydziela przyjemny zapach. Jej listki są nieduże, lancetowate i dość wąskie. Kwiaty są drobne i żółte, zebrane w koszyczki. Każda roślina wytwarza kilka takich koszyczków na szczycie łodygi.


BIBLIOGRAFIA


1. https://en.wikipedia.org
2. https://pfaf.org
3. https://gobotany.newenglandwild.org

Masz pytanie? Napisz do nas