Matricaria chamomilla

Hydrolat z rumianku pospolitego 100% Nanga 100ml

Subtelny, ziołowy zapach. Działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia skóry.

    • ; 1
  • W magazynie: 0 sztuk
    14,46
    W magazynie: 0 sztuk
    14,46
    Dodaj
    do ulubionych
  • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

  • Produkt chwilowo niedostępny.

  • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

    Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Hydrolat z rumianku pospolitego 100% Nanga

Hydrolat z rumianku pospolitego (Matricaria chamomilla) to aromatyczna woda wytwarzana podczas destylacji parowej świeżych koszyczków kwiatowych rumianku.

Hydrolat rumiankowy nadaje się do pielęgnacji każdej cery, ze szczególnym uwzględnieniem tej suchej, wrażliwej i podrażnionej. Docenią go także osoby ze skłonnością do wyprysków. Charakteryzuje się bardzo subtelnym, ziołowym zapachem.

Kwiaty rumianku pospolitego są źródłem olejku eterycznego, bogatego w farnezen, alfa-bisabolol, tlenek alfa-bisabololu A i B oraz chamazulen, który nadaje olejkowi charakterystyczny, niebieski kolor. Poza olejkiem, w kwiatach rumianku znajdziemy także związki rozpuszczalne w wodzie, m.in. flawonoidy (apigenina, luteolina, kwercetyna), choliny, substancje śluzowe i sole mineralne.

Hydrolat łączy w sobie zarówno śladowe ilości olejku eterycznego, jak i związki rozpuszczalne w wodzie (w olejku nie występują). Wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyalergiczne. Łagodzi podrażnienia skóry, koi egzemę i poparzenia słoneczne.

Niewielka zawartość olejków w wodach kwiatowych to także zaleta – stosowanie hydrolatów można potraktować jako część aromaterapii dziecięcej. W przypadku czystych olejków eterycznych o wiele łatwiej o pomyłkę w stężeniach. Co więcej, olejek rumiankowy to jeden z niewielu jaki można stosować u małych dzieci – łagodzi kolki, uspokaja i ułatwia zasypianie.

Jak powstaje hydrolat rumiankowy?

Świeże koszyczki kwiatowe rumianku zbierane są w słonecznej Bułgarii, a następnie poddawane są procesowi długiej (od 7 do 13 godzin) destylacji z parą wodną. Podczas destylacji powstają dwa produkty: rumiankowy olejek eteryczny oraz hydrolat rumiankowy.

Jak stosowanie hydrolatu rumiankowego wpływa na skórę?
  • nawilża
  • odżywia i regeneruje
  • działa antybakteryjnie
  • łagodzi podrażnienia
  • zmniejsza swędzenie
  • działa przeciwzapalnie
  • działa antyalergicznie


SPOSÓB UŻYCIA

  • Tonik do twarzy – Zamknij oczy i spryskaj oczyszczoną wcześniej twarz. Nałóż ulubione serum lub krem na wilgotną od hydrolatu skórę.
  • Mgiełka do twarzy i ciała – Używaj kiedy tylko masz ochotę, np. gdy potrzebujesz odświeżenia w upalny dzień.
  • Wcierka do skóry głowy – Spryskaj czystą skórę głowy, a następnie rozprowadź hydrolat, wykonując delikatny masaż skalpu.
  • Dodatek do maseczki na bazie glinki – 1-2 łyżeczki wybranej przez siebie glinki połącz z hydrolatem tak, aby powstała jednolita mieszanina. Nałóż na twarz na ok. 15 minut, spryskuj raz na jakiś czas, by nie doprowadzić do wyschnięcia maseczki.
  • Składnik kosmetyków DIY – podczas tworzenia receptur, jako fazy wodnej użyj hydrolatu. Taka zamiana świetnie sprawdza się w kremach do twarzy.
  • Kompres na podrażnione oczy – nasącz wacik kosmetyczny hydrolatem i przyłóż do zamkniętych powiek na kilka minut.


PRZECHOWYWANIE


Ten produkt nie zawiera konserwantów; by zachować jego świeżość, przechowuj go w chłodnym i ciemnym miejscu, najlepiej w lodówce.


SKŁAD


Hydrolat z kwiatów rumianku pospolitego (100% naturalny). Bez dodatków.

INCI: Chamomila Recuita (Matricaria) Flower Water


OSTRZEŻENIA


Unikać kontaktu z oczami. Tylko do użytku zewnętrznego.
Rumianek, podobnie jak inne rośliny z rodziny astrowatych, może uczulać. Przed użyciem warto wykonać próbę uczuleniową na niewielkim obszarze skóry.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Rumianek pospolity (Chamomilla recutita, syn. Matricaria chamomilla), nazywany też rumiankiem niemieckim, to roślina jednoroczna, należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z południowo-wschodniej Europy i Bliskiego Wschodu, jednak aktualnie dziko porasta całą Europę, zachodnią część Azji, północną Afrykę, a nawet obie Ameryki. Lubi miejsca mocno nasłonecznione, dorasta do ok. 60 cm wysokości. Jego łodyga jest rozgałęziona i pusta w środku, a liście są wąskie i pierzastodzielne. Na szczytach pędów pojawiają się pojedyncze koszyczki kwiatowe o średnicy 1,5 – 2 cm; składają się z białych kwiatów brzeżnych o kształcie języczkowatym oraz z wewnętrznych, żółtych i rurkowatych. Gruczoły z olejkiem eterycznym znajdują się na obu rodzajach kwiatów oraz na okrywie dna kwiatowego.


INFORMACJE TECHNICZNE


Kraj pochodzenia Bułgaria

Metoda pozyskiwania destylacja z parą wodną

Użyta część rośliny koszyczki kwiatowe

Zawartość olejku eterycznego 0,035 %

pH (20℃) 6.8

Gęstość względna d20/20 0,995

Wygląd bezbarwny płyn

Zapach ziołowy, delikatny


BIBLIOGRAFIA


1. J. Góra, A. Lis, Najcenniejsze olejki eteryczne, Część I, Monografie Politechniki Łódzkiej, Łódź 2019

2. R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Proffesionals, 2nd edition, 2014

3. https://tisserandinstitute.org/learn-more/hydrosols-children-safety/



Kraj pochodzenia: Bułgaria
Aromat: ziołowy, delikatny
Ostrzeżenia: do użytku zewnętrznego, przed użyciem warto wykonać próbę uczuleniową na niewielkim obszarze skóry

Masz pytanie? Napisz do nas

Polecane dla Ciebie

    Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

      OK